Egy 165cm magas lánynak mekkora mountainbike -ot lehet és kell vásárolni?
Eddig 26" os teleszkóp nélküli acélvázas kerékpárja volt.
De mindig arra panaszkodott hogy nehéz tekernie.
Én tudom hogy a nagyobb kerékátmérő segíthet ezen (+több fokozatú váltó +aluváz), de ha meg túl nagy akkor már kényelmetlen lesz neki a használata.
Meddig lenne érdemes elmenni?
Vagy nem ilyen egyszerű?
Másodlagos kérdés hogy az összeteleszkópos kerékpárnak van -e értelme? Vannak -e hibái? (Újabban nem nagyon látom boltokban. Sosem volt ilyenem.)
Használt kerékpárban gondolkodunk nem újban.
De mennyivel régebbit érdemes még megvenni?
5-10 év?
Na ez jó összetett kérdés.
Elöszőr is valszeg a gumi és az áttétel nem volt számára megfelelő. (Tudha használnia váltót? Gyakori probléma a fiatalok kőrében hogy fingja sincs a használatáról)
A nagyobb átmérőjő kerék nem segit rajta,pláne megfelelő erőnlét nélkül (az hogy divatos nem számitson) mert nagyobb méret nagyobb suly, és nehezebb lendületbe hozni.stb más az áttetel kiosztás,hogy haladni is lehessen vele és ugyanott vagyunk:nehéz tekerni.
Az alu váz az jó ötlet. Többnyire...
A több sebesség az olyan hát:lehet.
Igazából a 18 at sem lehet kihasználni...nyilván a többit sem. A sebessegek ~egy harmad része használhatatlan. (18 asnál mondjuk 6:keresztbe nem váltunk és elöl középsöről nem eröltetjük a hátul a széleket).
Szóval nem biztos az sem.
Öszteló:megy terepre?
Igen-verseny,hosszú turák. Igen van értelme.
Nem-fölösleges.
Arrol nem is beszélve hogy egy normális ösztelós az 150ezernél kezdödik.
Amit a tesco.stb árul 40-50-60 ezerért az egy vicc és annak is rossz. Bár a parkba legurulni beszélgetni megfelelő.
Nem véletlenül tüntek el egy igényes vevőt nem lehet vele àtbhaszni. De a liba kergetők maradtak...
Használt bringa előtt azért kérdezd meg a lányod alap bringás dolgokról (váltó használat) nézz egy jobb street gumit és pattintsd fel,ha nagyon prot veszel akkor is kijön 8000ftből de az tényleg a hiper szuper atom gumi.
5-10éves bringát venni baromi rizikós.
A tulajok 90% hagyja lerohadni és szharikbele minden karbantartás nélkül eladja te meg szopszvele mint a torkos borz.
Nem rég kért egy haver hogy gyógyitsam meg a bringajat. Annyit kellet volan rá költeni,amből inkabb vett egy ujjat...
Szóval én ha kell egyáltalán megvárnám az őszt annak is a végét s akkor lehet kifogni olcsóbban bringákat.
Én így sporoltam 60ezret a sajátomon.
Amúgy ha tényleg csak hobbi és nemjàr hegyre stb csak ott a környéken gurul. Akkor egy normálisan összerakott 1sebesseges is teljesen jó (persze tudom nem menő ) sokkal értelmesebb:könnyebb,egyszerűbb,olcsobb karban tartani.
165 centis, női tulajnak itt számolhatsz különböző vázméreteket: [link]
MTB-t akkor vegyetek, ha tényleg "mountain", azaz valós terep a használata. Minden egyéb esetben trekking vagy cross vagy hasonló. Ennek oka többek között az, hogy pl. csomagtartó-, sárvédőszem a montikon ritkábban van kivitelezve, továbbá a MTB szélesebb gumikra van méretezve, nem városi vékonyakra (pl. "26x1.5" vagy "28x1.25", netán "...x1.75", ami a tisztán városi közlekedéshez már túl széles, közel 5 centis, szemben a városi 3-4 centis szélességmaximumokkal)
Nagyobb kerékátmérő a végsebességre jobb, gyorsításra rosszabb. Épp ezért nem kötelező, bár 165 centisnek már lehet 622-es ("28-as" vagy montinál "29-es") kereke.
Ha egy kerékpárt nehéz tekerni, az részben a konstrukció hibája, részben a felszerelés hibája lehet. A hajtás áttétele, kerekek tömege és a gumik minősége elsődleges a "tekerés" milyensége kapcsán.
Összteleszkópost városban még nevetségesebb tartani. Drágább megvenni és fenntartani, és "nehéz lesz tekerni", mert rugózással nyeli el a tekerésbe fektetett energia egy részét. Ezért terepre találták ki, ahol kapsz cserébe valamit tőle.
Használt kerékpárról annyit, hogy megfelelő forrásból nyugodtan vágjatok bele. Kezdőknek a legjobb, ha erre szakosodott kerékpárboltból veszitek. Drágább, de átvizsgált és "garanciát" is tudsz rá egyeztetni. 50-80e Ft között már ilyeneknél is találsz szépet, nőieset, közel makulátlant. Cromoly csöveset érdemes felhajtani, nem sima acélvázasat - de ez nem elsődleges prioritás, viszont könnyít a vázon. (Ezeket a vázon matricák jelölik, a nagyobb gyártók több minőségben is adtak ki modelleket, így nemcsak a gyártó, hanem a típus is fontos valamelyest.) Gyakorlatilag a 80-as évektől kezdődően bármit érdemes megvenni, ha jó az állapota. Különösen a 90-es évek vége előtti, cirka 20 éves ablakból javaslok választani. 2000 után már rengeteg gagyi került be, felhígult, azt csak specifikus gépeknél érheti meg (pl. alu/carbon országúti, össztelós félprofi monti, stb), de néha egy-egy jó használtat ki lehet fogni, ami pár éves, gyorsan akarnak szabadulni, kevesebb mint bolti ár feléért. Ezek 1 napon belül elkelnek, általában. Hajtóműből _lehetőleg_ ne "ékes" legyen rajta, hanem legalább "négyszögtengelyes". Ez fenntarthatóság és tekerés minőség tekintetében lényeges, de nem elsődleges prioritás.
Végül tanács az esetedre: fotózd le a paripát, hogy lássuk, mennyire van értelme menteni. Látatlanban úgy tippelném, hogy 70% eséllyel felokosítható a mostani, a beruházás pedig max. pár tízezer. Lehet, hogy az előttem szóló által javasolt "tud-e váltani a lány" kérdéskört kell még hozzá tisztázni, mert bizony amire tettek váltót, ott nem illik nehéz tekerésről panaszkodni, ugyanis tk. az ellen találták ki. :D
Meg az a helyzet, hogy egy új, garis RockRider 340 helyett ugyanannyiból vehetsz egy városit, ami minőségben veri: [link] vagy egy cross trekkinget, ami szintén még garis és legalább női kinézete van, nem úgy, mint egy 12-1-tucat montinak: [link]
De 25000-ből sokat lehetne kihozni a legtöbb régi cangából, ha más baj nincs vele, csak "nehéz tekerni".
Igazából lehet hogy a régi is menthető.
Emlékeim szerint egy nagyáruházi hi-ten vázas jószág 12kg körül van.
Egy új monti is van annyi,ha nem verseny bringaról van szó.
A gumi csere az alap.
Ha amúgy kényelmetlen akkor le kocogtok egy bringa boltba és pár ezerért a gyerekre "szabatjátok" bringát,mert az is sokat segit ha kényelmes neki és nem kell görnyedni/nyujtózni a bringán.
Ez a "nehez tekerni" dolog nekem is fura...mert a váltó lényege igazábolól pont(is) ennek a megelőzése. Mindenhol könnyen lehessen tekerni ezálltal legyőzhető a terep.
Az öszetelósról.pedig annyit,hogy viszonylag olcsó bringák gagyik jellemzően olyan "ruzgozásuk" van ami csak akkor aktiv ha ül a gyerek,ha állva teker akkor nem mozog (cak a lényeg veszik el).
Elég gagyi a rugóstag:minimális állithatóság.-rugóerő.
A csapágyazás is szánalom. Jellemzően az első "teló"is hasonló hulladék... szóval igazaból semi haszna és nem is jó.
Abból a minőség sokba kerül,még használtan is (10 éve kináltak használt vázat nekem 50ezerért).
Használt bringa:ha van lehetőség akkor boltból,találni garisat is.
Nem mondananek kort de egy 10éves ismeretlen multú acél,alu váz azert rejt magában kockázatot,még ha nem is látszik.
A boltos nyilván átnzi de a festék alatt megbúvó repedések/rozsda nem biztos hogy feltünik. Tehát azokkal csak óvatosan.
Először is köszönöm az eddigi kimerítő válaszokat ment a zöld kéz mindenkinek!
Párom régi kerékpárjának márkája Fausto Coppi volt női kerékpár (Többi paramétere fent a kérdésben) volt. Használtan vettük és volt pár baja (szóval tudok róla hogy kockázatos a használt). Pl valaki már túrta azt a bicót, mivel olyan váltót szerelt rá ami képtelen volt elöl a legkisebb tárcsára leváltani. Azaz a hegymenet hiányzott belőle... A fékekkel is voltak gondok, plusz a felnikbe rohadt küllők miatt a nyolcasokat már nemigen lehetett volna kihúzatni stb... Így odaajándékoztam a húgomnak. :D
Nem menthető.
És igen a lánynak van baja a váltással, próbáltam tanítgatni és kicsit fejlődött is de van még hova...
A lány mindenképpen Mountainbikot szeretne nem trekkinget, annak ellenére hogy tudattam vele a surlódás miatt (és ezek szerint a nagyobb keréktömeg miatt is) nehezebb lesz tekernie. Szeretne velem jönni a hegyek közé is. Meg jobban is tetszik neki. //Megjegyzem én is ezért nem trekkinget választottam új kerékpárnak, mert bár 60-70% műúton megyek, a trekkingel a maradék 30%-ban nem tudnék rossz utakon hegyes területen menni, míg így fordítva ez megy, még ha nagyobb nehézséggel is. Viszont ennek feltétele volt a kikapcsolható teleszkóp nálam. Több kerékpár tartására nincs lehetőségünk, csak 2 lehet! A vázméretet viszont elszúrtam, túl nagy lett...//
Szóval jó lenne a kikapcsolható első teleszkópos neki is, ha kifogható jó áron.
Már csak azért is mert arra is panaszkodott hogy nagyon rázott a régi bicója. (Nem elektromosan.)
Az össz teleszkóposat én sem tartom jó ötletnek, csak először ilyeneket mutatott a netes hirdetésekből. Nekem sosem volt, nem tudom milyen, csak sejtettem hogy nem jó. Köszi hogy megerősítettétek ezt. :)
4-es második linkje egész jó lenne árban is.
Kicsit messze van, nem biztos hogy megéri ennyit vonatozni érte. (Komárom Esztergom Megye és környéke ami inkább megéri nekünk.)
Azért a válaszoknak köszönhetően körvonalazódik mit szeretnénk, illetve pontosítani tudunk.
Elsőteleszkópos női vagy unisex vázas monti, ha lehet kikapcsolható vagy szabályozható teleszkóppal.
Kerékátmérő: 26"-28" közt.
Alu nem kritikus feltétel, de jó lenne.
30ezertől - 70ezerig. (Max 100 ezerig kivételes esetben.)
Nem zárkózunk el teljesen az újtól sem, a lány talált párat amiről kikérnénk a véleményetek, nagyon gagyik-e érdemes-e ilyenekbe beruházni? Meg legalább látjátok mi tetszik neki:
Áruk miatt zárójelben:
Előre is köszi a további válaszokat.
#2+#4 vagyok. Értem már a felhasználást. A Coppiért azért kár.. bár sok olyan is menthető, amire nem gondolnál. :)
Rockrider 340 ha muszály.. Az tényleg az alja. Kifejezetten női tervezése az 540-nek van, az már drágább 50-nél.
A Cygnusból nincs méret, a Kilimanjaro ráadásul Deore váltós (de nézd meg a váltókarokat is, az jóval fontosabb és sokszor lespórolják). Mindkettő női, tehát versenytársa a Rockrider 540-nek. Ami lockolható és tárcsafékes is (bár én itt ezt nektek inkább hátrányként ítélném meg, bocs :))
Amúgy. A terepen az általam fent említett "cross" trekkingek jól teljesítenek. Leegyszerűsítve azok karcsúsított 29-es montik, sárvédőszemmel, csomagtartószemmel. Telóból mindig valami "xart" sóznak rád, a lockolás nem kötelező egy 65 kilós csajnak, mert ha felkeményített a faék bonyolultságú rugózását, szinte ugyanott vagy. :D Hidd el, szerintem ha nem tanul meg váltani rendesen, nem esélyes, hogy fog lockot kapcsolgatni, ami fontosságban úgyis utána van a sorban, nem előtte.
Én a fentiek alapján lesnék, 540 nőit vagy Kilimanjarot, vagy hozzájuk hasonló új/használt ajánlatot várnék, most jön majd az akciózás szezonja a bringáknál. 100-at felköhögni bringára olyannak, aki biztosan fogja használni valamilyen rendszerességgel, egyáltalán nem hülyeség. Az alja cuccoktól inkább elmegy az ember kedve a tekeréstől, azt tényleg csak muszájból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!