Mitől lassúbb a bicaj télen?
Télen-nyáron bicajjal járok dolgozni (is). Ami nyáron kb. 26 perces út, érzésem szerint azonos erőbedobással télidőben 32 perc.
Mi lehet az oka a lassulásnak?
1) világítás: agydinamó, ezt nem hiszem, hogy észrevehetően lassítana
2) hideg combizmok: tény, a bőröm hideg, de cseppet sem fázom
3) hideg levegő belélegzése: esetleg a tüdőben lassúbb az oxigén felszívódása amiatt, hogy nem 25, hanem -10 fokos levegőt szívok be, ezáltal hidegebb (?) a tüdőm?
4) hideg ízületek: térdmelegítőt hordok, különben sem fázom, nem érzem kihűltnek az ízületeimet
A feltevésem szerint fiziológiai oka lehet, tud erről valaki biztosat mondani?
Több oka is van. A fentebb már említettekhez hozzátenném, hogy a hideg levegő sűrűbb, így a közegellenállása is nagyobb. A vastagabb ruhák is rontják az aerodinamikát, és növelik a tehetetlen tömeget. Ha szobahőmérsékleten állítod be a keréknyomást, a kinti hidegben az is lecsökken (Gay-Lussac törvény, 30 fok izokor hőmérséklet-csökkenés ~10% nyomáscsökkenéssel jár).
A fiziológiai tényezőkhöz hozzátenném, hogy a bőr kihűlésének hatására összehúzódnak a bőr közeli erek (a szervezet így próbálja lecsökkenteni a hőveszteséget), szerintem ez az izmok hőmérsékletére és vérellátására is hatással van.
Végül pedig ne feledjük, hogy nyáron, ha csak nincs légkondid, 25-28 fokos helyiségből indulsz el (panelban 30 is lehet, és légkondicionált munkahelyeken is sokszor 24-25 fokot állítanak be), télen meg 20-23 fokosból. Lehet, hogy nem érzed hidegnek az izmaidat meg az ízületeidet, de ez azért is lehet, mert hozzászoktál az alacsonyabb környezeti hőmérséklethez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!