Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hány wattos LED-et vegyek...

Hány wattos LED-et vegyek kerékpár világításnak?

Figyelt kérdés

A mostani lámpám is házilag készített, 3 nagyon erős LED van benne (5 mm-es), de amikor sötétben tekerek, nem nagyon látok vele, ezért gondoltam, hogy power LED-del kéne megoldani.

Hány wattosat vegyek, ha normálisan LÁTNI is akarok, nem csak látszódni?



2013. nov. 21. 19:04
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
73%

..hát valahogy csak el kell mondani és szóból ért az ember.

Ilyenkor mindig végig gondolom, hogy mit kell még hozzá tenni, hogy teljesebb legyen a kép és azért hízik ekkorára.

Sokat foglalkoztam már ezekkel a dolgokkal. :)

2013. nov. 25. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Én általában legalább 3-szor elolvasom a válaszaimat, mielőtt elküldöm. Még akkor is, ha olyan hosszú, mint a tiéd :D
2013. nov. 25. 18:26
 13/18 anonim ***** válasza:
73%

Igen, ez szerintem is így korrekt.

Így szoktam én is, ha csak nem vagyok nagyon álmos már a végén. Általában addig pontosítom, amíg nem érzem tökéletesnek, vagy amíg el nem alszom rajta, ha túl hosszú és sokadszor kontrollálom. :)


Szerintem ilyen precíz hozzá állással sok mindent meg tudsz csinálni, mert nem csapod össze, hanem mindennek megkeresed a módját, ahogy a leginkább használható lesz.


Már én is legalább 2003-tól tervezgetem ezeket a ledes dolgokat, mindig a rendelkezésre álló legújabb ledekkel és azóta már nagyon sokat foglalkoztam a témával. Sok dolgot kitapasztaltam már. Pl azon is sokat variáltam az elejétől kezdve, hogy lehet megoldani, hogy erős, állítható széttartású fényem legyen és elég magasan is világítson, de mégse vakítson el szemben senkit.


A zoomot csak álló helyzetben tudom változtatni.

http://www.youtube.com/watch?v=d8G6QTqyc1M



Vakítás ellen a nagy domború lencsénél belül a led alatti részt matt feketére kell festeni és felül tükrösre kell kialakítani. A lencse felfelé vetíti az alulról induló fényeket és a felülről verődőket levetíti közelre a földre. Tehát ami vakítana annak nagy része már eleve el sem indul felfelé.


Aztán a következő, hogy elől kell egy a közlekedési fényjelzőkhöz hasonló simléder szerű megoldás,

[link]


..amiben egy sík tükröző lapot el lehet helyezni a domború üveg lencse felső szélével egy vonalban. Azon a még így is felfelé induló sugarak levetülnek a földre és így egyáltalán nem vakít, még akkor sem ha valakit a nyakáig megvilágítasz a fénnyel.


Anyám szobájában is próbálgattam ezt a mostani összeállítást ebből a szempontból: http://www.youtube.com/watch?v=YaXkuYq77M0


Itt csak a középső led volt felkapcsolva, mert a kicsi szobában túl sok lett volna a széles fény. ráadásul a szélső sugarak már be sem világítottak volna teljesen az ajtón, mert azok a középső sávjának a két oldalán indulnak kissé kifelé, némi átfedéssel.

2013. nov. 26. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Tetszenek ezek a megoldások. Holnap megyek bevásárolni, majd utána írok.
2013. nov. 26. 22:09
 15/18 A kérdező kommentje:
Most nincs LED, jövő héten hozzák. :D Addig várok
2013. nov. 28. 20:08
 16/18 anonim ***** válasza:
73%
Még amit tudok mondani általam kipróbált érdekességnek, hogy ha a nagy domború lencsés vetítésnél két ledet teszel szorosan egymás alá és az alsót beállítod fókuszpont közelébe, de annál kicsivel közelebb a lencséhez, hogy ne rajzolódjon ki élesen a képe, és a felsőt valami fém távtartóra szereled, akkor meg lehet építeni olyan kettős fókuszú lámpát, ami alul közelre terít és kicsit magasabban távolra szűkebb erős fénnyel világít. Ehhez a led chipet vörösréz tartóra kell felforrasztani. Azt úgy érdemes, hogy a led ne sérüljön a hőtől, hogy egy felcsavarozható vörösréz tartót kell készíteni, ami elég kicsi tömegű ahhoz, hogy a ledet rá lehessen forrasztani (ne vonjon el sok hőt). Azután azt a leddel együtt fel lehet csavarozni egy jó hő vezető alapra, ami kapcsolatban áll a hő leadó felülettel (hűtő bordával), hő vezető pasztán keresztül. Majd a sajátomat is így akarom tovább alakítani egyszer, ha lesz hozzá türelmem tovább alakítani. Akkor nem három, hanem hat led lenne beépítve. Persze XM-L ledek használatakor elég ha a max értéknél kisebb, akár fele-harmada áromon működnek a ledek. Úgy is lesz bőven elég fénye. Akkor a fogyasztás kisebb de a hatékonyság sokkal jobb. Viszont a led szín hőmérsékletét úgy érdemes megválasztani, hogy természetes szín visszaadása legyen a végén, pl. neutrál fehér, esetleg enyhén zöldes árnyalatú. Az kint a természetben m,ég kellemesebb is. A led típus számának a végén vannak az ilyen finomságokat kódoló betű-szám jelölések. Az adatlapon ezt pontosan leírják, hogy melyik betű/szám mit jelent, ill. pontosan hova helyezi a led színét a kromatikus skálán.
2013. nov. 29. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Jól hangzik :)


Az van, hogy jártam ma a Media Markt-ban, és megláttam egy 1 wattos, 25-75 méterig fókuszálható fényű zseblámpát, 3 AAA elemről megy. Csak 1,5 k-ba került... Megvettem. :3 Hasonlót az interneten általában több ezerért látok.

Itthon azonnal ki is próbáltam, hirtelen csak három gyengébb elemet találtam (akksik töltés alatt), de még így is alig lehet belenézni a fényébe, mert utána percekig nem látok (és csak 60 mA folyik a 300 helyett). Elég élesre lehet állítani, négyzetet vetít ki. A biciklire tökéletes lesz, holnap fel is rakom.


Házilag építgetni valószínűleg csak akkor fogok, ha ezt megunom. :D Meg akkor már több wattos fényre gyűjtögetek. Az is probléma volt eddig, hogy milyen dobozba építsem bele a LEDet, hogy a téli párás, nedves levegő ne ártson neki, nyáron meg legyen neki szellőzés, ebben segíthetnél. :)

2013. nov. 29. 22:45
 18/18 A kérdező kommentje:

Lemértem a LED-et működés közben a feltöltött akksikkal...

Még mindig 60 mA folyik, és 3,2 V esik rajta. Ez majdnem 200 mW-ot jelent.

Vannak a csomagolása hátulján is elírások, több nyelven le van írva, hogy milyen lámpa ez, néhány nyelven 1x3 W-ot írnak, valahol meg 1x1 W-ot. Ennyire kínait hogy lehet gyártani?... Értem már hogy miért volt ilyen olcsó :/

2013. nov. 30. 12:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!