Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hány wattos LED-et vegyek...

Hány wattos LED-et vegyek kerékpár világításnak?

Figyelt kérdés

A mostani lámpám is házilag készített, 3 nagyon erős LED van benne (5 mm-es), de amikor sötétben tekerek, nem nagyon látok vele, ezért gondoltam, hogy power LED-del kéne megoldani.

Hány wattosat vegyek, ha normálisan LÁTNI is akarok, nem csak látszódni?



2013. nov. 21. 19:04
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
A régi 3 wattos izzólámpák elegek voltak erre a célra (persze ha tekert az ember), úgyhogy sztem egy modern 1 wattos LED bőven jó. Asszem az én lámpámban is az van, nincs panaszom a fényerejére még takarékos üzemmódban sem.
2013. nov. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Én is 1 wattosra gondoltam, köszönöm a választ.
2013. nov. 21. 22:07
 3/18 bamboochatheone ***** válasza:
70%
Viszont arra figyelj hogy powerLED-ekhez nem foncsor hanem lencse szükséges.
2013. nov. 22. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Én nem szenvedtem ilyennel. Vettem 2300Ft-ért egy Velotech lámpát és azzal látok sötétben is. Fogalmam sincs, hogy milyen LED van benne 1db 3W-os és brutál erős ahhoz képest, hogy csak ennyibe került.

Simán látok vele totál sötétben is.

2013. nov. 22. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem egy db 10 Wattos leddel már úgy látsz mint egy autóból. Cree XM-L U2 vagy T6 leddel (kb 900 lumen fénnyel) már igen jól lehet látni. Az 3Ampert vesz fel akkuból és 3.2V feszültség körül áll be a kapocs feszültsége. igaz, nem a feszültséget kell figyelni mert az változik a hőmérséklettől függően is. áramot szoktak beállítani és a feszültség magától beáll.


Ilyent építettem én is. Van benne 3 db ilyen Cree led és egészen jó fénye van. Mutatok videókat róla.


Pl. itt lehet látni egy hagyományos bringa lámpát ami elmegy mellettem és utána felkapcsolom a saját fényem.

http://www.youtube.com/watch?v=8ZbbzxnsEHg


Itt ahogy megyünk ki Szentendrére, a bringa útról ahol be kell fordulni a végén a kis házak közé. a legszélső házzal szemben megálltam videózni a fényeket.


Elmegy előttem néhány bringa, ami látszik a videón. Azután felkapcsolom a saját fényeimet. Az 3 db Cree led világít, de az még nem a 10 Wattos, ezek kicsivel gyengébbek és régebbiek is.


volt amikor fent a normafától mentem a jánoshegyi nyomóskút felé és valami autó ment mellettem hagyományos gyenge sárgás lámpákkal. Azt bizony keményen túlvilágítottam ahogy elment mellettem. A fénye szinte eltűnt. Azért egy xenon H.I.D. lámpás autó fénye erősebb ennél. Az lámpánként 35 Wattos és a hatásfoka hasonló lehet. Így a fénye annak több mint duplája.


Ilyen billenthető az egész feje:

[link]


...már csak érdekességnek is írom és mutatom ezeket. :)

2013. nov. 23. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Kimaradt a másik videó a falnál, ami Szentendre szélén készült a ház felával szemben.

Ezekhez érdemes teljes képernyőre váltani, úgy jobb lesz a látvány.

http://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4

2013. nov. 23. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

3#: Igen tudom, van lencsém.

4#: Szeretek barkácsolni.

5,6#: Jók a videók. 3 amperes áramhoz milyen akksit használsz?

2013. nov. 23. 10:53
 8/18 anonim ***** válasza:
82%

Az a led amit abban használok, 4 chipes Cree MC-E led.

[link]


Az chipenként 700 mA áramot kaphat, ami egy egész led 4 chipjére vonatkoztatva össz. 2800 mA-t jelentene párhuzamos kötés esetén.


Tápként kettő lítium ion akku cella csoportot használtam sorosan és ehhez kettő-kettő sorosan kapcsolt led chipet kötöttem rá az akkura. Vagyis 1400 mA áram folyott át a kettő kettő soros led chipen a kettő soros lítium cella csoportból. Ezt ennek az akkunak a védő elektronikája még éppen elviseli.


Azért célszerű Li-ion akkut használni, mert ez már egészen közel esik a led üzemi áramához tartozó nyitó feszültséghez, vagyis egészen jól illeszkedik egymáshoz aktív elektronika nélkül is a feszültség leadás és a feszültség igény.


A lítium-ion akku 4.2 - 2.8 V között használható elvileg.

A leden 3.2 - 3.3 V közötti feszültség környékén áll be a maximális üzemi áram. tehát passzív ellenállással is beállítható komolyabb veszteség nélkül is az üzemi árama. Így kb 20% veszteséggel lehet számolni. Létezik kisebb veszteségű megoldás is de az bonyolultabb aktív áramgenerátor elektronikát igényel, amiben impulzus üzemben egy induktivitással oldják meg a hatékony feszültség-áram felhasználást. Magam részéről a saját bringámon felesleges hibaforrásnak tartom az ilyent. :)


Az akku amit használtam egy 6db 18650-es Li-ion kamera akku pakk volt, aminek 7200 mAh a kapacitása.

[link]


Ebből az akkuból van három darab a három ledhez. Így ezt éppen jól ki tudja szolgálni. mivel nem használok aktívan működő szabályzó kört, csak néhány Ohmos ellenállással állítom be a teljesen feltöltött akkuból felvett áramot, ezért ahogy az akku töltése csökken, az áram is lassan de folyamatosan csökkenni fog. Ez eleinte nem jelent szemmel érezhető fényerő csökkenést, viszont mivel egyre csökken az akku terhelése, ezért hosszabb ideig kiszolgálja a ledet, mint ha a működés minden percében megkapná a led a megengedett legnagyobb áramot. Így az üzemidő 6 óra, amig nem látom a csökkenést de elmegy akár tíz órán keresztül is.


Az nyáron teljes fényű állásban 6-10 üzemóra. Télen, fagypont alatt legfeljebb 3-4 órát tesz ki és a végén már nagyon be kell osztani, hogy mindig csak egy akku pakkot terheljek, különben a hidegben könnyen fény nélkül maradhatok. Ez a lítium-ion akkuk rossz hideg tűrése miatt van. nyáron viszont ezzel nincs gond.

2013. nov. 24. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
82%

A 3A-es áramhoz is lehet használni azt az akku pakkot, de ahhoz ki kell kerülni a védelmi elektronikát, mert az nem bírná a terhelést.


Oda, a kerülő vezetékhez rövidzár védelemként be lehet iktatni egy 4A-es multifuse (öngyógyuló) biztosítékot. Az túláramnál erősen korlátozza az áramot, majd az esetleges zárlat megszűntével vissza állítja a kapcsolatot és nem gyullad ki az egész pakk. Az a multifuse néven a LOMEX-ben kapható védelem nem más mint egy nagyon meredek karakterisztikájú PTK (PTC). Túláramtól felforrósodik és erősen megnő az ellenállása.

2013. nov. 24. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Szép hosszú válaszok, köszönöm Balu ! :D
2013. nov. 25. 16:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!