Mi kell egy bicikli túra szervezéséhez?
Ööö.. bicikli?
De most komolyan, mit vártál? Mi tudjuk, hogy nektek mi kell egy biciklitúrára? Azért csavarkulcsotok meg gumifoltotok legyen vész esetére.
Kell egy reális útvonal- és időterv, aztán végig kell menni.
Célszerű először néhány fél-egy napos bemelegítő túrát csinálni, hogy a csapat összeszokjon, a legnagyobb műszaki bajok kiderüljenek stb. Utána lehet több napos túrában gondolkozni.
mi már csináltunk pár túrát, hosszabbakat is és annál is hosszabbakat. A biciklitúrához nem kell sokminden, de azokra érdemes odafigyelni:
-jó műszaki állapotú bringa: minden résztvevőnek a lelkére kell kötni, hogy nézesse át (vagy ha ért hozzá, nézze át - bár akkor nem kell mondani neki) a bringáját túra előtt. Amíg itthon olcsón megússzátok a dolgot mind pénzben, mind időben, addig a semmi közepén akár órákat szophattok, ha valakinek a bringája megadja magát. Külföldön ezen felül még anyagilag is megjárjátok. Múltkor egyik túratársamnak 30ezrébe került, hogy itthon nem nézette át a bringáját, hanem eljött úgy, hogy aznap szedte elő a pincéből. Szóval ez fontos.
-próbatúra: ahogy előttem is írták, érdemes egy 1-2 napos teszttúrát menni az átnézetett bringákkal (persze csak ha hosszabb túrára mentek) és kiderül a társaságban kik a gyengébbek. A túrán majd aszerint tudjátok elosztani a csomagokat, tudtok napi célt meghatározni.
-készülj az esőre: nem számíthattok arra, hogy mindig száraz idő lesz vagy majd megvárjátok, amíg eláll. Néha napokig esik. Eleinte mi is féltünk ettől, de nem olyan gázos esőben tekerni, van annak is feelingje. Csak ugye szar, ha szétázik a csomagod. Erre fel lehet készülni. Esőkabát, sok cserezokni, egy cserecipő, szemeteszsákból (!) nagyon sok (táskán belül bezacskózni a dolgokat, mert minden táska beázik előbb-utóbb) vagy boltban kapható vízálló huzat a táskára. Nyáron ugye meleg van, így mi esőben rövidgatya-esőkabátban tekerünk, mivel a rövidgatya hamar megszárad utána.
-túratáska: csomagtartóra szerelhető táska. Hátizsákkal ne menjetek hosszú útra, mert kényelmetlen és akár ki is sebesítheti a hátatokat. Érdemes rá költeni.
-naptej: lilára lehet égni, túratársam kipróbálta (50 faktoros legalább)
-sátor: valahol aludni is kell, mindenképp kétrétegű, alvásnál ügyeljetek arra, hogy a belső réteget ne nyomjátok a külsőnek, ha esik az eső, mert beázik. Mi úgy szoktunk menni, hogy egy nap vadkemping, egy nap rendes kemping. Vadkempinges nap csak mosakodunk benzínkútnál vagy ahol adódik.
-lámpa, mellény: jól jöhet, ha elszámoljátok magatokat és sötétben kell tekerni pl. főúton, mert eltévedtetek.
-térkép: mindig jól jön, én telefonomon szoktam vinni térképet, amiben lehet utcanévre keresni. GPS-t használni nem célszerű szerintem, mert eszi az akksit és nem lehet sűrűn tölteni (kempingekben ált. lehet).
-fényképező: sok szép hely van és sok vicces, váratlan dolog történik egy túrán, legyen kéznél
-sapka: vannak olyan túranapok, amikor nélkülözhetetlen, nélküle napszúrás garantált
-szemüveg: lejtőn lefele, szembeszélnél nincs rosszabb, amikor könnyezel és nem látsz semmit, bogarakról nem is beszélve, a szemetek rajokban röpködnek
-alapvető szerszámok: imbusz, láncbontó, küllőkulcs, ..., pumpa, gumijavító szett (ha tudja valaki használni, ha nem, valaki tanulja meg)
-alapvető gyógyszerek: antifosás tabletta, kálcium, fájdalomcsillapító
-pálinka: sok mindenre jó, hasfájás, fosás, rosszkedv ;D
-ruhák: ugyanazok, amiket más utazáshoz vinnél, csak mondjuk feleannyi. Úszógatya, papucs.. stb. Alsógatyából és zokniból mindig többet rakjatok, mint ahány napra mentek.
-kaja: romlandó kaját nem érdemes vinni, max az első napra. Mi zacskós cuccokat szoktunk tenni (pl. Smack, chilis bab por, stb.), amikhez a többit helyben vesszük aznap. Ezen kívül májkrém, akár két hétig is eláll a táskában.. legalábbis nem lett tőle bajunk ;D De tényleg, májkrémes szenyó mindig jó vésztartaléknak.
-pia: pálinkán kívül érdemes helyben venni, felesleges teher. Persze víz mindig legyen nálatok, fejenként min. 2-3 liter (ki tudja, hol tudjátok pótolni)
A tervezéshez:
-érdemes az útvonalat jó előre megnézni, utánanézni, hogy mi merre, milyen úton kell tekerni majd..
-érdemes belőni pl. Google Mapsen, hogy ez kb. hány kilométer per nap (rajzoltok saját térképen útvonalat és kiírja hány km).. ezt érdemes alálőni egy 5-10km-rel a tényleges tervezethez képest
-mi tapasztalatunk, hogy a napi teljesíthető táv átlagos kondival 70-100km kényelmesen, 100-130km nyögvenyelősen (persze terepviszonytól függ), azt hozzátéve, hogy nem teljesítménytúrákat nyomunk..
Szerintem ennyi, a többi majd adódik a túra alatt, mi még csekkolni szoktuk a másnapi időjárást is (ingyen wifin), hogy úgy tudjunk időzíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!