1 év alatt milyen szintet lehet elérni hegyikerékpározásban? Hány km-es túra lehet a reális célkitűzés és milyen átlagsebesség?
Azért pontoztak le, mert butaságot írtál. A szintemelkedést nem tengerszinttől mért magasságban mérik, hanem összesen megtett emelkedésben. Ha 15-ször feltekersz egy 100m magas dombra, az 1500m szintemelkedés.
Egyébként sok mindentől függ, hogy elérhető -e ez a cél. Hegyi terepen nekem kicsit túl ambiciózus, de ott 80 km-en nem 800 szint lenne.
Ez abszolút egyénfüggő. Van aki hamarabb eljut ugyanarra a szintre, amire a másiknak évek kellenek. Meg persze függ attól, hogy az alatt az egy év alatt mennyit mész. Ha csak havonta veszed elő a bringát, akkor nyilván nem fejlődsz annyit, mintha legalább hetente tekernél.
A 800 méter szint amúgy nem irrális, de nagyon nem mindegy, hogy milyen emelkedőkön szeded össze. Egy 18-20%-os emelkedő nagyon sokat ki tud venni az emberből akár rövid távon is, míg egy 5-6%-oson röhögve fel lehet tekerni, akkor is, ha 20km-t kell mászni.
80 km-en szépen el tud oszlani a 800 méter szint, tehát nem irrális elvárás, de sokat kell edzeni.
Ez egy tipikus Bp - Dobogókő oda-vissza.
2x1 óra a sík, 1 óra felfelé és fél óra lefelé.
Ez az elmélet. De terepen, ahol síkon nem tudsz 25-30-cal menni, teljesen irreális. Persze azt sem ártana tudni, hogy 1 éve alatt hány km-t és mennyi szintet tervezel legyűrni.
Egy maratonon kétszer ennyi szint szokott lenni és ott 20-as átlaggal már top10-ben lehet lenni.
5-ös
Csak az aki a Stravara is feltölti. És természetesen szó se lehet kerékpározásról, csakis workÁutról. :-)
Csak véletlenszerűen mondtam be a 80 km 800 métert. Úgy tervezem, hogy egyszer bringázok, a 4-edik napon megyek megint. Azt vettem észre, hogy nekem az izmoknak kell legalább 4 nap a regenerálódáshoz. Nem bringázás terén, hanem más téren. Ha mindig annyit megyek, amennyit bírok, azután hagyok időt a regenerációra, akkor gondolom azzal lehet a legtöbbet fejlődni.
" Egy 18-20%-os emelkedő nagyon sokat ki tud venni az emberből akár rövid távon is, míg egy 5-6%-oson röhögve fel lehet tekerni, akkor is, ha 20km-t kell mászni."
Hát én úgy tippeltem volna, hogy 1 km 20%-os emelkedő kevésbé megerőltető, mint 5 km 5%-os. Na de elhiszem, hogyha az embernek nincs jó állóképessége, és maxon terheli magát, akkor persze hogy hamar kifullad. De ha megvan a megfelelő erőnlét, akkor nem megerőltetőbb, vagy rosszul gondolom?
"De ha megvan a megfelelő erőnlét, akkor nem megerőltetőbb, vagy rosszul gondolom?"
Én magamból tudok kiindulni: a Szántói-nyeregből feltekerek Dobogókőre (terepen) és a Szopláki Ördöglyuk és a Zsivány sziklák közötti szakasz után úgy érzem, eldőlök oldalra. Ugyanakkor a Markaz - Kékes távot röhögve letekertem, és persze, elfáradtam, de messze nem annyira, mint az előbbi példánál. De nyilván kinek mi.
Az elején érdemes minden túrát előre megtervezni és a szintrajz alapján eldönteni, hogy bevállalható-e. És persze alapszabály, hogy mindig a legalacsonyabb pontról indítjuk a túrát, így nem fordulhat elő, hogy elfogy az erő és nem marad kraft a visszamászáshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!