A Biciklizés fizikája pontosan ugyanaz mint a "kétlábon járás fizikája" ?
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!
Biciklit kis mértékben a kerekek giroszkóphatása, nagyobb mértékben a kormánymű tömegközéppontja tartja egyensúlyban.
A kétlábon járást meg az izomzatod és az agyad brutális számításai amikről nem is tudsz, olyan elengedhetettlen szervek segítségével, mint pl a középfül…
A kettőt össze sem lehet hasonlítani
Valójában ha menetközben leszállsz a bringáról, míg bizonyos sebesség alá nem csökken, vagy szembe nem jön valami, megtartja az irányt és az egyensúlyt, mint mondtam, kismértékben a giroszkóp hatás, de sokkal magyobb mértékben a kormánymű tömegközéppontja.
Maga az ember nem is kell hozzá feltétlenül, maga a kormány, ha jobbra dőlne a bringa, jobbra fordul a kormány, de ilyenkor a fizika úgy hat rá, hogy balra dönti, ettől aztán balra fordul a kormány, igen, ez a kacsázás tartja egyensúlyban, de ezt nem te csinálod, hanem a bicikli felépítese és a tömegközéppont játéka.
Ha a te fizikai erőd kellene az egyensúly megtartáságoz, egy párszáz kg-os motoron nagy bajban lennénk. Ott is a kormánymű tömegközéppontja és annak a játéka tartja meg az egyensúlyt, nem te.
"kormánymű tömegközéppontja"
Ezt kifejtenéd? Nem teljesen érthető mire akarsz ezzel célozni.
A kormánymű, tudod a kormánya a biciklinek… a tömegközéppontja pedig leegyszerüsítve a forgórész közepe.
A fizikában egy részekből álló rendszer tömegközéppontja az a nevezetes pont, mely sok szempontból úgy viselkedik, mintha a rendszer tömege ebbe a pontba volna koncentrálva. A tömegközéppont helye csak a rendszer részeinek tömegétől és elhelyezkedésétől függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!