Melyek azok a küzdősport vagy harcművészeti stílusok, amelyek a legrosszabbak?
"Utánozza az állatkert lakóit. De minek?"
Azért, mert kellett valami minta. Az emberi agy másolás útján tanul. A kínaiak is kifejlesztették a Boxot és a mai napig a Shaolin templomokban először Boxolni tanulnak meg. Csak mivel kelet eléggé harcias közeg volt régen, nem bizonyult a Box elég hatékonynak, valamit ki kellett találni. Eleve látták a testükön, hogy nem csak az öklük van, aztán csókolom. Rájöttek, hogy izomzatilag és csontozatilag is kész kell lenni egy harcra, valamint az emberi test többre képes, mint amennyit a Box használ. És itt jöhettek képbe az állatok, amiknek a mozgását ugyan leutánozták, de úgy, hogy az az emberi anatómiát tekintve kényelmes legyen az emberi testnek. Nem véletlenül olyan rohadt gyorsak és robbanékonyak a Shaolin szerzetesek. Az összes Shaolin stílus az emberi anatómiára és az ösztönös reflexekre alapoz. Hogy miért kellett annyi technika? Megértenéd, ha neked is napi szinten kellene harcolnod fegyver, illetve több támadó ellen. Biztos nem azért alkottak annyi technikát, mert az vicces. Ha a Box olyan jó lenne, akkor azt csinálnák a szerzetesek. Mondjuk tényleg azzal kezdenek, csak aztán minden technikáját lecserélik jobbakra és adnak hozzá pluszt.
"A kínaiak is kifejlesztették a Boxot és a mai napig a Shaolin templomokban először Boxolni tanulnak meg. Csak mivel kelet eléggé harcias közeg volt régen, nem bizonyult a Box elég hatékonynak, valamit ki kellett találni."
Fiam, te honnan veszed ezeket az orbitálisan nagy f***ságokat??! Nem, nem bokszoltak a shaolinok 1 percet sem, és manapság sem.
"Eleve látták a testükön, hogy nem csak az öklük van, aztán csókolom. Rájöttek, hogy izomzatilag és csontozatilag is kész kell lenni egy harcra, valamint az emberi test többre képes, mint amennyit a Box használ."
Az igaz, hogy nem csak a kezüket használták a harcba. De ettől még nem lesz a shaolin kungfu jobb az ökölvívástól. Nem is jobb nála.
" És itt jöhettek képbe az állatok, amiknek a mozgását ugyan leutánozták, de úgy, hogy az az emberi anatómiát tekintve kényelmes legyen az emberi testnek. Nem véletlenül olyan rohadt gyorsak és robbanékonyak a Shaolin szerzetesek."
Igen gyorsak és robbanékonyak, mert 5 éves koruktól napi 8-10 órákat edzenek. De ehhez semmi köze sincs annak, hogy az állatok mozgását utánozzák.
"Az összes Shaolin stílus az emberi anatómiára és az ösztönös reflexekre alapoz. Hogy miért kellett annyi technika? Megértenéd, ha neked is napi szinten kellene harcolnod fegyver, illetve több támadó ellen."
Összes shaolin stílus? Egyféle shaolin stílus van, okoska. :) Ez két részre szakadt északi és déli shaolinra.
A sok technikának semmi köze a fegyveres támadókhoz! Szerinted a shaolin pap fegyvertelenül harcolt a fegyveres támadók ellen? A shaolin kungfuban 18 alapfegyver van, és a továbbiak, azaz összesen 36 különböző fegyver. Egy szerzetesnek minimum 8-at meg kell tudni tanulnia mesteri szinten. És akkor most foglak elszomorítani, a shaolin kungfu 60%-ban FEGYVERES harcmodor, és csak a maradék része a pusztakezes. A shaolinok az esetek igen nagy többségében fegyverekkel harcoltak.
Egy szablyákkal, lándzsákkal felfegyverzett sok harcot megvívott banditák ellen (akik maguk is értettek valamilyen szinten a kungfuhoz), a pusztakezes állatformás mozdulatok alapjáraton lócitromot sem értek...
"Namost a Savate az a Boxból lett, de a mai formája Muay Thai+Shaolin. Tehát sehol benne a Box. Nem véletlenül. Egészen a 20. századig nem jutott el a Box keletre, mert kiirtották őket. Az Európa Bajnok Boxolókat szanaszét verték a Muay Thaiosok és Kung-fusok."
Na Sűrített most fejezd be a butaságokat. Ezen a kijelentéseden Franciaország összes savate mestere hatalmasat röhögne. A savate-ban nincs benne a boksz? Ember, a savate és az ökölvívás az testvérstílus. A savate az ökölvívás + cipős rúgások. Semmi köze sincs a muay thaihoz és főleg nem a shaolinhoz. Ha nem ismered a savate történetét, akkor legalább ne írjál kitalációkat, pláne azokat is kungfus verzióban. Arról nem is beszélve, hogy kungfu történetét sem ismered.
"1. Szerintem minden kűzdősport, harcművészet amit tisztességesen gyakorolnak igenis hasznos önvédelemre.
2. A régi időkben ha egy harcos bizonyítani akart kihívta a másikat és tisztességesen megkűzdöttek egymással.
3. Ha bizonyítani akarsz azt ne más stílusok szapulásával tedd!
4. Ajánlom a 2. pontot. Persze hozzád hasonló testi adottságú és képzettségű ellenfél ellen. Nem 15 éves sárga öves shotokános ellen."
Szerintem meg teljesen jókat írt. Mert amiket leírt az úgy van. Karatézni karatéztam én is éveket, és tényleg semmi az egész.
Becsületes 1 vs 1 felállású küzdelemben egy 4-5 éve thai boxoló gyerek, simán rommá ver egy 2-3 danos akármilyen karatést, vagy egy 3-4. mesterfokozatú wing tsunost. Ez tény.
Vannak hatékony harcművészetek és vannak olyanok amik nem hatékonyak.
Szerintem aki 20 évig capuérázik az nem fog megverni egy 3 éve bokszoló embert, abban is biztos vagyok.
Mindenkinek szive joga egyet érteni a Sincere Fist által leírtakkal.
Én még is azt vallom, hogy ez üres száj karate.
Ha egy harcos valóban harcos a tettekkel bizonyítson!
Van az országban 15-20 jó karban lévő komoly harcművész karatés, king-fu gyakorló, ellenük tessék bizonyítani, azt vallom.
Ja és ne ilyen pihe puha riges,kesztyűs ide nem ütök oda nem rugok ilyet nem szabad olyat mem szabad küzdelemre mert az csak játék.
Az utcán senki nem adja rád a kesztyűt és szabályok sincsenek.
Kezdjük az elején, (hosszú lesz!):
Hogy látják az emberek nagy többsége a kungfut?
- Látnak egy selyemruhába beöltözött öreg mestert vagy egy kopasz golyófejű szerzetest, aki csápol a levegőbe mindenféle furcsa mozdulatokat.
Sajnos, a hongkong-i wuxia (kungfu) filmek (pl: Részeges karatemester), nagyon sokat rádobtak arra, hogy a nyugati (európai, amerikai) emberek szemében a kungfu egy negatív és komolytalan dolog legyen.
https://www.youtube.com/watch?v=WnWsCPSIZ8g
Tessék, szerinted még is ki a bánat verekszik így igazából??! Senki! De ugye sajnos sok ember azt hiszi, hogy igen.
A másik rossz megítélés, a formagyakorlatok (állatformák). Egyes kungfu irányzatok használnak különféle állatformákat, ezt ugye mindenki tudja. Viszont azt már kevesen tudják, hogy az állatformák azok nem harctechnikák. A kínai nem fog tigris módjára harcolni, mert neki nincsen éles karmai, sem daru módjára, mert neki nincsenek szárnyai. Emberből van ő is. Most felmerül ugye a kérdés, hogy akkor mégis mi a bánatért gyakorolják.
Ezek az állatformák NEM HARCTECHNIKÁK! Ezek képességfejlesztő mozgáskoordinációs gyakorlatok. Amit azért gyakorolnak, mert megmozgatnak olyan izmokat amiket nem használsz (tényleg fárasztó és nehéz, ha valaki jól és pontosan csinálja ezeket), valamint növeli a koncentrációs képességet és az egyensúlyérzéket. Ez ugyanaz, mint bokszban Pl: az ugrókötelezés. Ezek a mozdulatsorok nem arra vannak, hogy állatokat utánoznak le elsősorban. Ez, hogy tigris, daru, kígyó...stb, ezek csak nevek. A kínaiak, minden módszerre, technikárra, gyakorlatra adnak valamilyen KÜLÖN NEVET, ezek hasonlatok, metaforák, átvitt értelembe vett dolgok.
Tigris=erő, izom, keménység,
Daru=ínszalag, hajlékonyság, egyensúly,
Sáska=reflex, robbanékonyság, pontosság
Majom=mozgékonyság, akrobatika
Leopárd=gyorsaság, agresszió, erős csontok
...és így tovább. Ezek csupán egyfajta útmutatások. Csak ugye sajnos, ez is túl van rendesen misztifikálva.
A shaolinok is sokat gyakorolják pl: a daruállást, ami egy lábon állás tulajdonképpen. Semmi extra nincsen benne. Mikor rúgunk, akkor ugye egy lábon állunk. A szerzetesek pedig egy magas és keskeny cölöpön állva állnak sokáig (akár félórákat is) egy lábon. Miért? Képességfejlesztés gyanánt, hogy az egyensúlyi érzékük tökéletes legyen + ugye itt koncentrálni is kell. Persze attól, hogy sokáig tudsz egy lábon állni, az még nem azt jelenti, hogy tudsz is bunyózni. A kungfu tele van ilyen NAGYON-NAGYON APRÓLÉKOS képességfejlesztő gyakorlatokkal, a formagyakorlatok ezeket a célokat szolgálják.
Ez ugyanolyan, mint a karatéban. Ott is, senki sem fog eljárni egy Sanchin kata-t, miközben két cigány elkezdi lökdösni a sikátorban.
Következő dolog: A kungfu technikái, megköveteli a feledzett testet. A csontok feledzéséről én már írtam itt a gyik-en pár kérdésnél. De most is kihangsúlyozom, ez is hosszú idő. Nagy odafigyelést igényel, türelmet és kitartást. Ahhoz, hogy tenyérrel bordán vagy mellkason tudjál verni valakit, oda nem elég az átlagos ember tenyere, fel kell keményíteni, hogy legyen belőle valami.
Hiába van ezerszer begyakorolt jó technikánk, ha nincsen mögötte erő és tartalom. Mi marad akkor? A "virág ököl és a hímzett láb". A felkeményítés (ököl, tenyér, alkar, láb, ujjak...stb.) gyakorlása nagyfokú önállóságot kíván. Ezt ÁtlagPistike nem fogja elérni aki Kaposváron tanul Északi Rakamazi Tücsökfing kungfut Sifu Böcskei Karcsi bácsitól a Zsák utca 13/c-ben, heti 2x alkalommal havi 7000 Ft-ért.
Ha Pistike meg akar tényleg tanulni kungfuzni, akkor vesz magának fabábút és iron palm zsákot és napi 2-3 órát rászán ÖNÁLLÓAN arra, hogy feledzi a csontjait. Ha ez nincsen meg, akkor az edzéseken csak a levegőt kékíti.
De ugye ezt Pistike nem tudja megcsinálni, mert délelőtt suliban van, korrepetálásra jár és örül neki, hogy eljut heti 2x edzésre, hogy a sok kockulástól elpetyhüdt virsli-izmait megtudja valamelyest mozgatni.
A másik ami zavarótényező, hogy az egyes edzésmódszereknek is vannak külön neveik (mert ugye a kínainak muszáj külön nevet adni mindenre.. nem bír magával..:D)
A karatéban egyszerűen csak makiwara-znak, azon feledzik a testüket, oké.
A kungfu külön nevet ad:
Nei Kung=Csont(velő) erősítés
Tie zhe chang=Vastenyér (ez az Iron Palm)
(és akkor van, vaságyék, vastorok, vas alsókar, páncéling...stb.)
A chi kung-ot is sok misztifikálás jellemzi. Ugye pofáznak itt a CHI erőről, hogy az valami belső energia, chakravonalak, idegpontok...stb. LÓHÍMVESSZŐT!!!
CHI=LEVEGŐ. A chi-kung (vagy Qi Gong), nem más mint sima "gimnasztikával" egybekötött légzőgyakorlat. Ami nem is a kungfu része, alapjáraton! Ugye még a bokszban is fontos a légzés, ütésnél ki kell fújni a levegőt. Kell a bunyóhoz az állóképesség, ebből pedig az következik, hogy kell egyfajta tüdőkapacitás is. Ezért futnak a bokszolók, rohadt sokat. A chikung is a tüdőt edzi, a kungfus nem csak futással edzi az állóképességét, hanem chikungozik is, hogy tudja a tüdejét különböző módon terhelni. A chikung NEM HARCI TECHNIKA! Ez is megvolt.
Tovább:
A kungfu valójában úgy néz ki, mint egy "piszkos kickbox". Amiket videókon lehet látni malomkörzésszerű kalimpálásokat, azok blokkolások. Alkarral rácsapnak, a másik alkarjára. Ezzel iktatják ki a támadó kart. Ha valaki gyakorolja napi 1 órát a Vas Alsókart, ami abból áll, hogy keresel egy élő fát, és annak a törzsét elkezded püfölni az alkaroddal, ami felkeményedik + súlyzós edzés, gyúrni is kell alkarra.
Ezt ugye a kungfu gyakorlók többsége kihagyja, nincs erő az alkarral kivitelezett csapásban, ezért tényleg csak kalimpálás, és igen ÍGY nem hatékony.
Na de kanyarodjunk vissza. Lényegében egyszerűen kivitelezett ütésekről és rúgásokról van itt szó. Annyi, hogy a kickbox-al ellentétben itt ütnek alkarral, tenyérrel és kézháttal is. Nincs ebbe semmi bonyolult, sparringgal ezt be lehet gyakorolni. (az más kérdés, hogy a magyar kungfu edzések nagy többségén nincs sparring).
Életmód:
A kungfu gyakorlásához, nem elég a jó mester és a jó edzésmódszer. Kell a nagyfokú önállóság! Ez Kínában úgy megy, hogy van heti 5-6x edzés, 1 edzés az 2-3 órás. Edzéseken a tanítvány gyakorolja a formagyakorlatokat, a technikákat, az azokhoz tartozó alaptaktikát utána sparringgol. Otthon még nincs vége... haha ... akkor kezdődik igazán. Erősítés, nyújtások és a csont/testfelület felkeményítés, ezek még plusz 1-3 órát vesznek igénybe, NAPONTA!
És ugyanez van a tradicionális Okinawa-i karate irányzatokkal is! Ilyen téren a karate és a kungfu gyakorlása majdnem ugyanaz, mindkettő életmódod kíván.
https://www.youtube.com/watch?v=12fGkBJ2HVs
https://www.youtube.com/watch?v=Kgsc-L3qbxk
Ezen a videókon tradicionális okinawai Uechi-ryu karate van. Ez is életmód, fel kell reggel a bácsi, megissza a qrva jázmin teáját, aztán neki áll edzeni. Csapkodja kézzel-lábbal a bambuszkötegeket és makiwara-t, a csontjai olyanok, mint a feszítővas. Ha ő blokkol egy age uke-val, egy rúgást, akkor az illetőnek a lába törik. De a magyar 2. danos shotokan mester, a Kovács Tibi bácsi, aki Bogyóspusztán oktat (sport)karatét kisgyerekeknek no contact kumite versenyekre az ottani általános iskola tornatermében, nem tud ilyet csinálni, mert még makiwara-t sem látott. Ha ő blokkol alkarral egy rúgást, akkor Tibi bácsi keze törik, ilyen egyszerű.
Itt vannak Pl: a wudang kungfu rúgások:
https://www.youtube.com/watch?v=sPHyD-8opnY
Elmondom neked ezek semmivel sem rosszabbak, mint egy taekwondo vagy kick-box rúgások. Ha betalál ez is fáj. A rúgás az rúgás, az ütés az ütés.
Nincs új a nap alatt!
És a végső dolog: Miért rossz a kungfu oktatása?
A magyar kungfu edzéseken (de ez a karate edzésekre is igaz!!!) van heti 2-3x edzés, ami másfél órás. Ebbe beletuszkolják a formagyakorlatokat, az erősítést és a párosgyakorlatokat. Nincs sparring sok helyen, ez már önmagában hatalmas nagy hiba. De a probléma gyökere ennél sajnos szerte ágazóbb.
Nem magyarázzák el a mesterek, hogy mire valók a formagyakorlatok. A sok tanítvány pedig azt hiszi, hogy pontosan úgy kell küzdeni, mint a formagyakorlatnál. Mármint, hogy úgy kell küzdelemben mozogni.
Aztán, bemutatják ugyan a technikák ELVEIT, de azt már nem, hogy hogyan kell élesben használni a gyakorlatban.
A kungfu gyakorlók 99%-a nem edz otthon önállóan, és nem keményíti fel a testét.
Pedig annyit kellene mindössze tenni, hogy a formagyakorlatozások számát csökkentik, a páros gyakorlatokat realizálják, bevezetik a full contactos sparringot + nyomatnak csontfelkeményítést az edzéseken. És nem heti 2-3x edzés kellene, hanem 4-5x.
Ha ezek megvolnának, akkor egyébként lehetne a kungfuval (és a karatéval) is boldogulni.
Amíg a karatét és a kungfut nem kezelik ÉLETFORMAként, addig nem is lesz benne senki sem eredményes.
Sárkány!
Teljesen igazad van.
A harcművészet életforma.
Ha kevesen is de azért itthon is akadnak komoly harcművészek, akik nagyon keményen edzenek és nem csak ha heti 2-3 edzést látogatják mint legtöbben, őket ne is nevezzük harcművésznek.
Továbra is azt vallom, hogy harcban kell bizonyítani amiben a Sincere Fist féle megmondó elméleti emberek nem jeleskednek.
Emberek, 10. éve kungfuzok és 4. éve edzek napi szinten önállóan. A tradicionális észak-koreai (ITF) taekwondóban van makiwara, úgy mint a karatéban, seiken/ököl edzésre. A Tai Chi a vastenyér és vas-alkar edzéssel keményít, acélcsapágygolyókkal töltött párnákat/zsákokat és fabábút használva. (A fabábút nem csak a wing tsunosok használják! Szinte minden más kungfu irányzat is alkalmazza!)
Ilyen tenyerekkel igen nagyokat lehet roncsolni. A linkelt weboldal alján van videó is, egy rövidebb dokumentumfilm kínai nyelven ugyan, de ami látható benne az a kungfu töréstechnikái, tenyérrel és ujjakkal. Van egy olyan rész is benne, ahol megröntgenezik a kungfut gyakorló személy kézfejeit. Ott lehet látni, hogy mennyivel vastagabb és erősebb a csontozata, sűrűbb az izomzata és a bőre.
Szinte minden karate és kungfu technika megköveteli a feledzett testet, ezt elérni nagyon sok idő. De ha megvan akkor pusztakézzel (boxkesztyű nélkül!) igen hatékonyan lehet harcolni. Thaiföldön sem poénból edzik fel a sípcsontot a muay thai bokszolók.
Nincs probléma a karate és kungfu technikákkal, sokat kell gyakorolni és keményen kell edzeni, ennyi a titok nyitja.
Lám-lám... nocsak, nocsak... Rozsda.. te legalább tényleg értesz a kungfuhoz, nem úgy mint Sűrítettlufi.
Oké rendben van, ha valaki ennyi erőfeszítést, ezen a módon ahogy le is írtad, áldoz a karate és a kungfu gyakorlására, rendben sok idő után, hatékony lesz. De továbbra sem látom nagy értelmét, mert a modernebb felfogású küzdősportokkal még így is hamarabb lehet eredményt elérni, vagy tudást szerezni. Bár tény, hogy az nem ennyire mindenre kiterjedően aprólékos.
Jó ez a csontkeményítés. Láttam a fotókat amit a kezedről küldtél privátban. Tényleg durva, jó vastag kérges tenyered van, és a szétkopott seikened kétszer akkora mint egy pár danos karate mesteré. Ha ököllel beleütnék a te öklödbe, az én kezem törne, elismerem.
Amikor régebben tanultam a chow gar kungfut, magyarázott nekünk is a mester erről a vastenyérről és ököl kung-ról. Mondta is, hogy ezek az edzések felérnek egy büntetéssel, vezekléssel. Fájdalmas és nagy elszántságot kíván, a vérrögös kézfejedet látva, gondolom szenvedsz vele te is. De hát ha te elégedett vagy vele, akkor rendben van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!