A Karate és Kung-fu tényleg lószart sem ér az ökölvívás ellen?
Akik szerint a boksz "ostoba ringsport", "utcán nem használható semmire" stb. azoknak ajánlom az alábbi wikipedia cikket a boksz történelméről:
A box első regisztrált történelme a Sumer korszakra, i.e. 3000-re nyúlik vissza, és már a sumer harcosokat is ezzel képezték. A wikipedia lapján látható vázafestmény 3000 éves, és már (puha)kesztyűben ábrázolja a harcosokat.
Nyilván mert az okosabbak korán rájöttek arra, hogy a védőfelszereléses edzéssel full contacttal lehet edzeni és valódi harci képességekre lehet szert tenni... 2500 évvel később a kínaiak még mindig csak katáztak (levegőt kékítettek), a japánok meg azt se tudták, mi fán terem a box...
Amikor Bruce Lee kiment az USA-ba, hamar rájött, hogy kínai varázslat sajnos nem működik a hatalmas, kigyúrt fehér hústornyok ellen, akik ráadásul bokszolnak is... Így kezdte el átvenni a védőfelszereléseket és a kung-fut a hatékony edzésmódszerek felé vinni....
A kyo alapítója, Oyama Masutatsu is arra jött rá, hogy a levegőkékítéssel csak veszteni lehet... Meghirdette az első össz-karate kupát, és amíg a kyosok amúgy európai módra homokzsákokon edzettek, a többi karatésok a levegőt kékítették... Persze, hogy a kyosok szétverték a mezőnyt... Sensei Oyama akkor tette el a seppukuhoz előkészített kést, amikor a kyosok nyakába került az aranyérem. Nekem így mesélték.
Szóval amúgy a karate szép és tiszteletreméltó harcművészet, gyönyörű, és élvezetes csinálni (5 évig nyomtam teljes gőzzel én magam is), de "sajnos" a boksz edzésmódszertana és mozgáskultúrája magasabb rendű.
"A kyo alapítója, Oyama Masutatsu is arra jött rá, hogy a levegőkékítéssel csak veszteni lehet... Meghirdette az első össz-karate kupát, és amíg a kyosok amúgy európai módra homokzsákokon edzettek, a többi karatésok a levegőt kékítették... Persze, hogy a kyosok szétverték a mezőnyt... Sensei Oyama akkor tette el a seppukuhoz előkészített kést, amikor a kyosok nyakába került az aranyérem. Nekem így mesélték."
Ez azért nem egészen így volt, de egyébként nem rossz amit írtál. Anno régen, a 70-es és 80-as években a shotokan versenyek még keményebbek voltak, mint a kyo versenyek, mert full kontakban csépelték egymás fejét is. Kyo-ban akkor sem ütöttek fejre. A gojo-ryu dojo-k karatékáinak pedig kötelező volt bokszedzésre is járni. Sok wado-ryus pedig párhuzamosan ju-jutsuzott meg kung-fut is tanult. Szóval a karate önmagában már akkor sem volt valami hatékony. Amúgy pedig Oyama legendáját is el kell osztani kettővel, majd pedig gyököt vonni belőle és úgy kapunk reális képet róla.
A tradicionális shotokan hatékonysága sem Funakoshi Gichin-nek köszönhető, hanem a fiának Funakoshi Yoshitaka-nak. Gichin által megalkotott karatéban SEMMI rúgástechnika nem volt, csak ütések, ráadásul csak a katák voltak neki a fontosak, a formagyakorlatok. A halála után Yoshitaka volt az, aki betette a shotokanba a rúgástechnikákat és ő is vezette be a kumitéket az edzésekbe.
Igazából egyik karate irányzat sem (volt és most sem az) hatékony.
Az ökölvívás és a birkózás, pedig annyira régi, hogy ezek inkább megérdemelnék a harcművészet elnevezést. Mindkettő letisztult, egyszerű és hatékony is.
szerény véleményem szerint a box azért hatékonyabb mert "csépelős". ütöd az ellefelet aki vagy eldől vagy nem.
a kung-fu,karate mozdulatainak megtanulása időigényes mesteri szintre emelése pedig rettentő nehéz.
nyilván van olyan ember aki hatékonyan védekezik vele.
a kung-fuzó,karatézó lányoknak valami kell amire azt mondják,hogy jó és edzés után nem fáj mindenük/kékek-zöldek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!