Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Kendo vagy Iaido vagy valami...

Kendo vagy Iaido vagy valami más kéne?

Figyelt kérdés

Hy all

Nagyon érdekel a katana/forgatás harc stb...

Viszont nem tudom melyiket kéne választani...


Én úgy tudom hogy kendo ott alap 2 kezes technikák vannak csak és kifújt... nem? [vagy akármilyen pózban használhatod a karot? pl chu-dan gedan stb-dan?]


Iaido ez jobban érdekel hiszen ez "olyan jól néz ki"

csak nem tudom hogy itt vannak-e össze csapások...ahogy videókat láttam kb csak beállásokat csinálták végig ilyen "harcolj győzd le" félét nem nagyon [kendóba viszont ugye az van]


Vagy esetleg van valami más féle is amiről nem hallottam?

Légyszi segítsetek dönteni hova is kéne mennem

20F



2013. okt. 21. 18:06
1 2
 1/13 aikiboxer ***** válasza:

A kendo olyan mint a boksz: nagyon kisszámú technika, viszont védőfelszerelésben és full kontakt nyomják. Ergo sz@rrá vernek mindenkit azzal a pár ütésükkel amijük van, mert azt eszméletlenül kidolgozták.


Tehát ha kardozni szeretnél, akkor először is profivá képzed magad kendóból; ha később bővíteni szeretnéd a technikai repertoárodat, akkor rákeresel a "kenjutsu" kifejezésre és megnézel egy kenjutsu edzést; ha pedig maradt még benned (harc)művészeti ambíció, akkor elmehetsz iaidózni -- de ez utóbbin nem fogsz megtanulni küzdeni. Az a kendo.

2013. okt. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Tehát akkor kendon gondolom nincs olyan hogy "én egy kezes technikát akarok tanulni"


Iaidoba pont azt tartom szépnek hogy általában 1 kéz +néhol rásegítés és "nem sok vágás" szal hamar lezavarod Kendo meg nah akkor küzdjünk sokáig...

Bár lehet bepróbálkozok a kendóval elmenni megnézni egy-két edzést

Köszi a válaszod


Te jársz valamelyikre?

Ha igen igy a felszerelés stb nem tudod milyen költséggel jár?[+ hogy egyáltalán foglalkozzanak velem?]

2013. okt. 21. 21:35
 3/13 aikiboxer ***** válasza:
Jól látod, az iaido/kenjutsu a "(harc)MŰVÉSZET" része, a kendo pedig a harc része. :)) Ugyanúgy, mint ahogyan a boksznál is, a küzdelmi készséget legjobban védőfelszerelésben, full kontakt lehet elsajátítani, ezt pedig a kendón tudod megtenni. Ha pedig csak a látvány érdekel, hogy hogy néz ki, akkor menj iaidózni, de ezek után ne csodálkozz, ha egy machetével rád támadó honfitársunk levág mint egy hízott dsznót. :)
2013. okt. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 aikiboxer ***** válasza:
Ja nem tudom, én csak egy nagyon picit kendóztam, de akkoriban az a legolcsóbb küzdősport volt az egész országban (ha jól emlékszem 5000 forint/félév, mivel a japán külügyminisztérium támogatta pénzzel a szövetséget). De sinait adnak a kezdőknek, a haladók pedig szintén bérlik a páncéljukat, nem kell venned. Talán egy sinait, de az meg nem tétel.
2013. okt. 21. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"akkor menj iaidózni, de ezek után ne csodálkozz, ha egy machetével rád támadó honfitársunk levág mint egy hízott dsznót. :)"


Iai nak pont az a lényege nem hogy te gyorsabb vagy?XD

-------------------

Tudsz még segíteni? [bár ha nem kigooglizom]

Nem tudsz véletlen "jó helyet" ahol tanítják?

18ker vagy környékén?:D


illetve egy olyan kérdésem lenne még hogy olyan helyre érdemes menni ahol rendes japán tanító van vagy magyar is ugyan úgy megtudja tanítani?

2013. okt. 22. 00:41
 6/13 aikiboxer ***** válasza:
100%

Hiába vagy gyors, ha nincs meg a küzdelmi készséged. Attól, hogy leülsz seizába, meditálsz két percet, majd halálos pontossággal előrántod a kardot és bemutatsz egy figurát, még nem fogsz hozzászokni ahhoz a stresszhelyzethez, hogy rádront egy 120 kilós tetovált zsírdisznó egy rozsdás machetével és feléd hadonászik. Ez itt a probléma.


Ugyanaz, mint pusztakézzel: hiába gyakorolsz csodálatos katákat, daruállást, gülüszemű pávián stílust, ha neked jön ököllel egy baromállat, akkor hirtelen képtelen leszel bármit is megcsinálni. Mert nem lesz küzdelmi készséged.


A kendo az egy modern küzdősport (mostanra). A magyarok elég jó kendósok, teljesen jól megtanítanak itt is kendózni, nem kell hozzá japán. Természetesen a japánok már csak azért is jobban kendóznak, mert kiskoruktól kezdve tanulják (azt hiszem az iskolai tananyag része), de önmagában ugyanaz a kendo akár japán tanítja akár magyar.

2013. okt. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük az alapoknál:


Kendo egy sport. Nem kardvívásra oktat, csak abból származtatták sok éve (2. világháború előtt még nagyon más volt). Itt nem fogsz soha kardot használni, de még csak arra hasonlító eszközt sem sokat. Van benne pár formagyakorlat amit fa karddal hajtanak végre, de ezt ritkán gyakorolják.


Az edzések 90%-ban bambusz "kard" használatáról szolnak. Ennek pár problémája van; igazi kardhoz képest könnyű, hosszú és egyenes. A tanult technikák elég limitáltak, mert csak a pontszerzésre mennek rá. Viszont ezeket nagyon durván nyomják. Bruce Lee mondta, nem 1000 technikát egyszer hanem egyet 1000-szer kell gyakorolni. Na ők valahol ezen a vonalon mozognak.



Iaido nem kardvívás. Ez egyfajta meditációs gyakorlat. Aki csak iaidot tanul nem fog tudni karddal harcolni. Itt nagyon fontos a helyes testtartás, ennek megtartása a gyakorlatok végrehajtása közben.



Sokan járnak egyszerre kendora és iaidora. Így próbálják kiegészíteni a tanultakat.



Vannak még hagyományos ryuk. Ezek kenjutsu és iaijutsu iskolák. (ha észreveszed, ezek már nem "do"-k, hanem "jutsu"-k. Nézz utána ez mit jelent :)). Ezeknél elsősorban fakardokat használnak és formagyakorlatokon keresztül adják át a kard használatának tudását (ez a kenjutsu rész). Ez ki lesz egészítve iaijutsu gyakorlatokkal.


Sok hagyományos iskola használ több fegyvernemet. Mindig az egy kard az alap, de a forma másik oldalán előfordulhat két kard, rövid kard, hosszú bot, naginata (alabárd), lándzsa (yari) is.


Persze gondolhatod, hogy formagyakorlatokon keresztül nem lehet megtanulni harcolni. Ez így is van, ezért nem mindegy hogyan hajtják végre a formákat. Ha már jobban belemélyedtél, eljutsz olyan szintre amikor (bár követed a forma adta mozgásokat) aktívan tudsz részt venni a gyakorlatokban. Megtalálhatod azokat a pontokat amikor visszatámadhatsz, kikényszerítheted a forma szerinti mozgást (csak akkor követed a formát, ha a párod rákényszerít), stb.


Ugyanakkor, ha nem valami nagyon szigorú senesihez kerülsz, lesz lehetőség (akár edzés keretein belül) szabad vívásra. Szerintem ez szükséges, mert hiába érted (vagy azt hiszed, hogy érted) a technikák lényegét, töredékét sem tudod "éles" helyzetben megvalósítani.



Én egy ilyen kenjutsu ryut tanulok három éve. Nagyjából minden évben újraértelmezzük a formákat, jobban belemélyedünk, fejlődünk szépen. Amit én tanulok, Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu néven fut. Ezt tudom ajánlani, ha Budapesten vagy Gödöllőn akarsz edzeni (a klubon ott van jelen).


Nagyon jónak tartom még a Shinkendo-t. Ez egy elég modern irányzat, tradicionális kenjutsuk alapján működik. Van róluk sok anyag interneten, nézzél utána.


Végül, ha nem fontos a japán irány számodra, nagyon jó még az Eskrima. Ők is sok fegyvert használnak, ami nekem nagyon tetszik az a két rövid kard (vagy kés vagy bot) egyszerre történő használata. Iszonyatosan jól csinálják.


Egyről lebeszélnélek viszont; Niten ichi ryu-t ne akarj Magyarországon tanulni. Az egy zsákutca.

2013. okt. 22. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

[erről beszéltél ugye? [link] ?]

Mert lementem hídba tőle :D

Érdekes hogy nem csak kard kard ellen megy hanem sok minden fegyver ellen.


Ami viszont kérdés hogy csak ellen megy vagy pl nekem is kell naginata-val harcolni? [én jobban perferálom a kardot ilyen téren ez az egyedüli kételyem]


Illetve mennyit kell itt fizetni? [illetve alapdíj mellet mit kell még itt fizetni?[szal pl ruhát venni stb?]

2013. okt. 22. 13:44
 9/13 anonim ***** válasza:

Igen, arra gondoltam. Ez a másik honlapja: www.keiko.hu . Itt több információt találsz róla.


Alapdíj van, ezt honlapon megtalálod. Ezen felül más költség kezdőként nincs. Gyakorló eszközöket megkapod, ruha meg kezdésnek lehet akármi (pl karate ruha, de akár melegítő is jó).

Ha úgy döntesz, belemélyedsz, jöhet a bokken, hakama, gi vásárlás, de ezek hónapokig ráérnek. Bár bokkent jobb előbb szerintem, mert jobb mindig ugyanazzal gyakorolni.


Az összes fegyvernemet kell gyakorolni, de az összes formagyakorlatban az egyik oldalon csak egy kard van. A fő formákon mindkét oldalon egy kard van. Egyébként engem a két kard miatt érdekelt először. Most már nagyon szeretem a naginatát is.


Ha érdekel, hívjad fel a vezető oktatót, vagy csak gyere le edzésre. Lehet csak nézni is, de be is lehet állni. Most hétvégén pont járt nálunk egy nagynevű Japán sensei, ezért el van havazva, de egy-két napon belül nyugodtan hívhatod. Érdemes beszélni vele, hogy olyan gyakorlásra gyere le amikor ő is ott van (elmond mindent amit tudni akarsz).

2013. okt. 22. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:

Na ez engem is érdekelni kezdett, de mivel Budapest jómessze van, ezért marad a kendo egyelőre.


"Niten ichi ryu-t ne akarj Magyarországon tanulni. Az egy zsákutca." Ezt viszont kifejthetnéd. (a technikával tuti nincs baj, mert a kitalálója elég jól elvolt vele)

2013. okt. 23. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!