Honnan tudhatom, hogy igazi, tradicionális karatét tanítanak nekem?
nem tom nálunk egyenlő arányban volt kata, erősítés, kűzdelem és volt végtagkeményítés is, meg bünti :DD meg néha picit elmélet / lelki dolgok
ritkábban játék, zombiharc :DD szerettem nagyon
Milyen szívesen írnám, hogy "nem tanulsz".
Tradicionális karatéban megtanulsz ütni, rúgni, feledzed az öklöd, alkarod. Nem kizáró ok de nem biztos hogy vannak színes övek (hiszen ez sem tartozik hozzá az igazi Karatéhoz).
Leginkább onnan sejtheted hogy tradicionális karatét tanulsz, hogy Okinawában vagy.
De van egyébként egy jó teszt. Bokszolókkal sparringolva nem maradsz alul. Rúgás nélkül sem, rúgással meg pláne nem. Ez jelzi azt hogy nem vagy lassabb, merevebb náluk, a box edzés színvonala alapvetően jónak tekinthető, lehet hozzájuk viszonyítani. Kesztyűben, szabályok között gyakorolva nincs szó arról hogy egy harcművészet gyakorlója jobb küzdő lenne mint egy boxoló. Ám körülbelül azt a szintet tudni kell hozni. Erre sok verseny karatés nem képes, hiszen nincsenek olyan előnyeik mint a feledzett alkar, viszont kevésbé szokottak a full kontakt küzdelem rutinjához, sokszor merevek, nem kellően alkalmazkodók..
Ezek a hibák egy valóban Karate oktatásáról szóló edzésen megengedhetetlenek, így jó néha elmenni más edzésekre is és megnézni hogyan mozognak mások, hogyan mozogsz te ellenük.
Nemtom Boxer, sok harcművész tökéletesít csak egy technikát hogy azt bármikor használni tudja és tökéletesen működjön. Hogy egy harcművészetben több stratégiához különböző technikák vannak nem jelenti azt, hogy a gyakorló képességei szétoszlanak 40 féle technikán, szerintem.
Én olyan mozdulatok gyakorlását amikről meg vagyok győződve, hogy még 40 év múlva is ügyetlen és lassú leszek hozzájuk.. pusztán ügyesség fejlesztésnek fogom fel, bár lehetne helyettük olyan dolgot ismételni újra és újra amit még használni is tudnék.
De így lehet nem lépne tovább a mozgásom egy bizonyos korláton, viszont eleget iskolázva talán még én is elérhetek magasabb szintekre. Aztán lehet hogy nem, mert pont azt kéne követni hogy kevesebb mozdulatot jobban begyakorolni mert ez járna több előnnyel valódi közelharci értéket tekintve :D
Az a baj, hogy a randori-stressz nélkül gyakorolt mozdulatokon, akármennyit gyakorlod, simán felülkerekednek a természetes reflexek. A legjobb példa erre a bokszban a felütés. Már tökéletesen megy a kezdőnek árnyékban, gyönyörűen üti zsákon, a ringben mégse megy -- mert a természetes emberi gátak, hogy ne üss meg emberi arcot, egyszerűen félreviszi a kezét. Ezt _minden_ kezdő átéli bokszon. A kata ("technikatár") formájában gyakorolt mozdulatokkal ugyanaz a gond, hogy "élőben" semmi garancia rá, hogy működni fognak. Ettől persze még szép, sőt gyönyörű, csak harcban kevéssé hatékony. Erre sokan rájöttek már, feltalálván a spanyolviaszt (a kesztyűt), vagy értelmetlen korlátozásokat vezetve be (no contact küzdelem a.k.a. "levegőkékítés"; fejütés tiltása a kyoban stb.).
Bruce Lee ezért hozta létre a JKD-t: rájött, hogy a kung-fu a tradícionális formában keveset ér az amerikai focin edzett izomkolosszusok ellen. (Így olvastam az életrajzi könyvében.)
Szóval: ami tradícionális, az szép, de nem biztos, hogy hatékony is. Szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!