Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » A Kelemen Ryu Ju-jitsu egy...

A Kelemen Ryu Ju-jitsu egy külön harcművészeti stílus? Ez a Ju-jitsu-nak egy külön stílusa?

Figyelt kérdés

2013. máj. 21. 18:39
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mint a legtöbb japán harcművészet, így a Ju Jitsu is különböző iskolákra, japánul ryu-kra bomlik. A "Ryu"-t legjobban úgy fordíthatnánk, hogy módszer.

A tradicionális stílusok között lehet találkozni ilyen iskolákkal, mint pl: Daito Ryu, Kito Ryu, Tenjin Shin'yo Ryu, Yoshin Ryu, Takenouchi Ryu stb.

Ezek általában az alapító család nevéhez, vagy valamilyen jellemzőhöz kötődnek.

A Daito Ryu példának okáért a "Dai" és "To" kanjikból áll. A "Dai" jelentése: "Nagy" a "To" jelentése pedig "Kelet". Ezért a "Daito Ryu" azt jelenti, hogy "Nagy Keleti Iskola". Legismertebb mestere egyébként Takeda Sokaku volt, aki olyan nagyszerű embereket tanított, mint Takuma Hisa, vagy Morihei Ueshiba.

Ezzel szemben a Takenouchi Ryu onnét kapta a nevét, hogy egy Takenouchi Hisamori nevű szamuráj alapította, így nagyjából úgy lehetne lefordítani, hogy a "Takenouchi-család iskolája".

A különböző ryu-k között pont ugyanannyi eltérés van, mint a mai sportegyesületek között. Azt hiszem mondhatjuk, hogy a sportegyesületek, szövetségek egy stíluson belül a ryu-k mai megfelelői.

Igazából a Ryu módszert jelöl, így a különböző jujitsu iskolákon belül a technikák azonosak, csak a tanítási módszer, a hangsúlyok eltolódása nagyobb. Példának okáért, a Kito Ryu szívesen alkalmazott dobásokat, míg a Tenjin Shin'yo Ryu inkább az ütéseket-rúgáspokat, valamint a földharcot tartották fontosabbnak. Így mondjuk egy Kito Ryu tanuló inkább megdobni próbálta az ellenfelét, míg egy Tenjin Shin'yo Ryu diákja földharccal igyekezett megszerezni a győzelmet.

Ugyanazok a Jujutsu technikák, csak az egyik helyen hangsúlyosabban megtanulnak ütni, míg a másikban a dobásokat, leviteleket gondolják fontosabbank. Ennyi csupán.

Persz lehetnek lehelletnyi eltérések. Van olyan hely, ahol a Jujutsu iskolák mogásirányát a különböző kitérési irányokra építik, míg máshol inkább kemény blokkokkal igyekszenek elhárítani a támadást.

Kissé bonyolult elmagyarázni. Lényeg, hogy minden Jujitu dojo-ban ugyanazokat tanulod, csak kicsit máshogy. Máshogy térsz ki, blokkolsz, ütsz vissza stb. Attól még a csipődobás csípődibás marad.


A modern iskolákban nagyon ritka a "Ryu" kifejezés használata. Bár előfordul, mint például a fentebb említett Kelemen Ryu, Danzan Ryu, Hakko Ryu, Hokuto Ryu (ez utóbbi finn) stílusok. A Kelemen-féle szövetség azért hasznlja a (megjegyzem, megérdemelten) a Ryu kifejezést, hogy ezzel is hangsúlyozza, egyéni iskolák képvisel a Jujitsu világában. A Kelemen Ryu edzésmódszerei, az a mód, ahogyan a technikákat átadják nagyon különbözik a japán, vagy nyugat európai módszerektől. Ezlrt is kapott külön iskolák.

Máshol sokkal inkább szövetségekbe tömörülnek, mint például a World Ju Jitsu Federation, vagy United States Ju Jitsu Federation, Nihon Ju Jitsu, Seibukan Jujutsu stb.

A Kelemen Ryu is eredetileg (nyugat európai mintára) Magyar Ju Jitsu szövetség volt. Gondolom Kelem mester el akart szakadni a WJJF szervezettől, persze nem tudhatom, nem vagyok tisztában ennek a sportpolitikai hátterétől. De tény, hogy a Kelemen Ryu nagyon más esztközökkel dolgozik, mint a WJJF.


Érdemes még megemlítewni a Brazil Jiu Jitsu-t. Ez a Judo-ból alakult ki ugyan, de a Judo-val egyetemben tulajdonképpen Ju Jitsu iskoláknak tekinthetők. A Judo (amit Kano Jigoro alapított) eredeti neve is Kano Jiu Jitsu volt, de végül azért változtatták nevüket Judo-ra mert a Meiji korban a Jujutsu egyet jelentett az átlag japán szemében az utcai verekedéssel, ezért mint olyan, nagyon népszerűtlen volt. A Brazil Jiu Jitsu mozgásanyagát tekintve szembetűnően különbözik a japán stílusoktól. Eredeti neve amúgy Gracie Jiu Jitsu, mivel a Gracie fivérek alakították ki a Judo-ból. Azonban mint már mondtam, a Brazilíába kiutazott Mitsuyo Madea még a Kodokan Judo egyik első generációjához tartozott, így ő még Kano Jiu Jitsu néven ismerte a stílust.


Nagyjából ennyi, remélem, azért érthető volt.

Dióhéjban: A Kelemen Ryu nem külön harcművészeti stílus. Azonban valóban, a Ju Jitsu harcmávészetén belül önálló iskolát, stílust képvisel.

2013. máj. 21. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. máj. 21. 20:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!