Miért van az, hogy ha reggel eszek, akkor rá 2 óra múlva éhes vagyok, ha nem eszek, birom delután 14-15 óráig?
A tapasztalatodnak az a magyarázata, hogy ha olyan dolgokat eszel reggel, amiben szénhidrát van, akkor felmegy az inzulin szinted, ami lenyomja a vércukrodat és éhségérzet formájában ezt érzed.
Ha nem eszel, akkor májad glikogénraktáraiból simán kibírod délutánig.
Nem musztáj szerintem reggelizni. Elég 2 alkalommal többet enni, ha hízékony vagy. Semmiképpen ne egyél többször, keveset. Inkább kétszer nagyobb adagot. A te alkati és biológiai adottságaiddal reggeli nélküli diétát alkalmazz.
De csak akkor, ha nem kóvályogsz egész délelőtt!
Zabkását szoktam enni de nemjó mert nagyon éhes vagyok utána. Inkább nem eszek. Birom akár estig is.
Köszönöm köszönöm a hozzászólásokat!!! Megnyugodtam.
Nem muszaj reggelizni. Sajnos nálam ugyan ez a helyzet, ha reggelizek, mindegy mi az, egesz delelőtt éhes vagyok. Ne kínozd magad, hagyd ki a reggelit.
Az rögződött be az emberekbe, hogy ha fogyni akarsz sokszor kell enni,ezért olyan sok a tulsulyos. De mégis hogyan fogyna le az ember, ha egesz nap eszik? Tisztelet a kivételnek! Van aki tud igy is fogyni, de sokkal nehezebb(saját tapasztalat)
Arrol mar en is hallottam hogy pl az éhséget sokszor összekeverik a szomjúsággal. Az emberi elme az ego mint tudatállapot becsap minket.
Aki 1 nap 6x eszik (hallottam mar ilyet) az ugy csinalja h 6x kb 3 kanal etel. Tehat irtó pici mennyisegek h a vercukorszintet megtartsak. Nalam ez a munkahelyem es eletvitelembol adodoan lehetetlenseg lenne h 2 orankent egyek. A legtobb fogyokuraban felkialto jellel jelzik a reggeli evest h reggelizni kell. Ahogy fent is irtam en nem fogok az biztos...inkabb hozzacsapom a reggeli kajat az ebedhez de nem fogok reggel nekiallni enni mert olyan ehes leszek 1 ora elteltével hogy kello szomorusagerzet is dobban hozza mikor rajovok arra h kover vagyok de fogynom kell es nem megy vagy nagyon lassan megy de légy türelmes es stb... inkabb nem reggelizek es konyebben tulvészelem a napot. Csak nem értem miert erőltetik a reggelizest annyira.
Kedves kérdező, az a baj, hogy a dietetikusok egy régi és túlhaladott szemléletmód alapján osztogatják még a XXI század majdnem negyedén is a táplálkozási tanácsaikat. És ehhez járul még az is, hogy az emberi biokémiát nem tanulták meg rendesen. Mondjuk elég bonyolult is.
Ami rád tartozik, az dióhéjban annyi, hogy ha túlsúly ellen küzdesz, ne étkezz gyakran. Pláne ne nassolj! Ha egész nap csipegetsz, hiába eszel összességében kevés mennyiséget, de ha van benne szénhidrát egész nap az egekben van az inzulin szinted. És ez amiatt nem jó, mert az inzulin az egyetlen hormon, ami csökkenti a vércukor szintet. A vércukorszint emelésére az emberi szervezetnek sokféle mechanizmusa van. A csökkentésére csak ez az egy, az inzulin. Kerülve a tudományos sallangokat és nagyon egyszerűen fogalmazva az inzulin úgy csökkenti a vércukor szintet, hogy rátolja a cukrot a sejtekre. Itt van, egyétek, vigyétek, fogyasszátok, had csökkenjen! Ha nagy szellemi munkában vagy, akkor az agysejtjeidre tolja rá rendesen. Ha éppen 5 km-t futsz, akkor az izomsejtjeidre tolja rá, hogy égessétek. Ha a glikogénraktáraid ki vannak ürülve, akkor a májadra tolja rá, hogy gyártsál belőle glikogént. De ha az előbbiek egyike sem akarja fogyasztani a cukrot, akkor a zsírsejtekre tolja rá az inzulin a cukrot, hogy na tessék csak szépen elraktározni! Ezek meg szót fogadnak és zsírt csinálnak a vércukor csökkentése érdekében az inzulin parancsára.
És hízol.
Nem véletlenül hívják az angolok a reggelit breakfast-nek. Ez magyarul annyit jelent: a böjt megtörése. Ugye egész éjszaka nem eszel, és reggel még sincs semmi bajod az egész éjszakás böjt miatt. A szervezeted simán működik, anélkül, hogy ennél, vagy gyakran ennél éjszaka is. Erre utal nagyon okosan az #5 válaszoló is!
Nyilván ha nehéz fizikai munkát végzel délelőtt, és amúgy is éhes vagy reggel, akkor reggelizz. De ha nem végzel nehéz fizikai melót, és nem vagy éhes reggel, akkor simán hagyd el a reggelit. Van glikogén és zsír tartalékod, amiből a szervezeted meg tudja oldani az energia ellátásodat. És ha majd megéhezel konkrét éhségérzet formájában, akkor egyél. Ha amúgy hízékony családból származol, akkor kevés alkalommal egyél egy nap. Egy étkezés megemeli az inzulinszintedet 1-2 óra hosszára. Ez ha keveset mozogsz, 1-2 óra hosszányi zsírraktározást is okozHAT. [Szándékos a feltételes mód!] Nem mindegy, hogy ez 2 alkalommal ismétlődik minden nap, vagy 3, vagy 4-5 alkalommal naponta. Ha elég az számodra, hogy 2 alkalommal viszonylag bőségesebbet étkezel, jobban jársz vele, mintha ugyanezt az étel mennyiséget 5 részre elosztanád nap közben. Mert az inzulin csak 2 alkalommal tolja rá a sejtjeidre a cukrot. Ha meg 5 alkalommal étkezel, akkor 5-ször dolgozik az inzulin!
A szakmailag hozzáértők biztosan mosolyognának a fentebbi előadásmódon, ezúton is elnézést a végtelen leegyszerüsítésért, de igyekeztem hétköznapi módon, megfogalmazni a biokémia ide vonatkozó részét.
Kedves kérdező, szóval ha nem vagy éhes reggel, nyugodtan hagyd el a reggeli étel fogyasztást.
[A fentiek természetesen az egészséges emberi szervezetre vonatkoznak. Tehát küzdesz a túlsúly ellen, de nincs (még) betegséged, ami az egészséges működését a szervezetednek befolyásolná.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!