Kungfu vagy karate?
Magyarországon egyiket se. De amúgy mindkettő jó lesz, ha csapsz mellé egy ökölvívást. A wing chun nem egymagába készült stílus amúgy se, olyanoknak tervezték, akik már eleve tudnak valamit, csak ugye ezt nem mondják most, mert nem lenne jó a marketingnek, mert mindenki elmenne boxolni, azt rá se nézne utána a wing chunra, pedig amúgy nagyon jó, ha van mellette egy önmagában is elégnek bizonyult stílus, mint például a box.
A kyokushin karate rúgásokban jó, illetve kemény edzéseik vannak, ami tiszteletre méltó, de mivel nincs fejütés, így nem is tudnak fejre ütni, azt védeni meg végképp nem, tehát szó szerint bárki meg tudja csapni őket. A blokkjaik sem alkalmasak ütések védésére, azonban rúgások blokkolására jók. Röviden ennyi.
A wing chunból ugye hiányzik pár alap, amit egy másik stílus ad meg, de amúgy ad nagyon praktikus védekező technikákat, könyökölni megtanít, alap szintű földreviteleket is ad, rúgások ellen kiváló a védelme van és ennyi.
Ami közös a kettő stílusban, hogy mindkettő mellé kell egy komolyabb stílus, ami semmi másra nem készült, csak arra, hogy megtanítsa, hogyan dekoráld ki valaki pofáját, erre pedig a box kiváló.
Úgy ajánlom, hogy 2 év ökölvívás minimum, aztán utána csapj mellé egy wing chunt vagy kyokushint, amelyiket szeretnéd. Ha mellette boxolsz, akkor mindkettő stílust használhatóvá tudod tenni.
Wing Chun-t nem ismerem annyira, nem mondok róla véleményt.
Kyo meg melyik kyo? Ahol inkább küzdőedzések és versenyekre való felkészítés van, az nem karate. Ahol tanítják is a kihon, kata lényegéd, az már karate.
Ahol versenyzés a cél, ott jó lesz a kondid, nagyon megmozgatnak, hisz sportolót nevelnek. Kyo általános versenyszabályzata miatt, csak a szabályos technikákat tanitják, igy fejütés és annak védése tényleg nincs. Ha kyokushin olyan ágára tévedsz, ahol engedélyezett a fejütés, ott már nagyobb esélyed van megtanulni, ráadásul a karate technikák miatt, többet érsz el vele mint a hagyományos ökölvívással. Ahol a földrevitel dobással is engedélyezett ... Csak ezekből nagyon kevés klub van hazánkban. Csak ezek sportok, nem más.
Ha olyan dojoba jutsz el, ahol szakítottak a Shihan Furkó Kálmán féle magyarországi kyoval, és a kyokushint mint karate oktatják, nem versenyeztetés a cél, ott már nagyobb esélyed van megtanulni az önvédelmet. Mivel fejütés ott alap, ezért hamar rá fog állni a kezed annak védésére, és abból az ellenfél legyőzésére.
Sport és a karate közt az a különbség, míg a sporban szabályok és versenybírók közt egy bizonyos idő alatt kell győznöd, addig a karateban csak egy lehetőséged van, ráadásul nincsenek bírók és szabályok sem.
Ha sportolni akarsz, most kyo ellen mondok, akkor keress thai box edzést, ha karatezni akarsz, akkor nézd meg, mennyi kesztyűzés, zsákolás és küzdelem van, ha nagyon sok,akkor ne menj oda.
Magyar kyo szervezetek, amik sok mindenben eltérnek egymástól:
Shinkyokushin Harcművész Szövetség
Oyama Karate Kyokushin Hungary
Kyokushin Karate Seibukai
Magyar Kyokushin Karate Szövetség
International Budo Kai Kan IBKK
Magyar Karate Szövetség I.K.O. Kyokushin-kai Stílusszervezet
Ezek csak a nagyobbak.
Üdv kérdező !
Először is jó volna tudni hogy mi okból akarsz harcművészetet tanulni és hol laksz.
Ha csak valamelyik megtetszett és azért szeretnéd csinálni akkor teljesen rendben van ( bár a karate kinyírja az izületeket idővel , hála állásainak és technikáinak ) .
Lássuk csak akkor : Oyama létrehozta a saját stílusát kyokushin néven amihez a shotokan és goju ryu karatét vette alapul . A kyo eléggé merev stílus( mint a legtöbb "üres kéz" ) , igaz hogy jól megkeményít de bunyózni azt nem fog megtanítani . Technikái is visszatükrözik a merevséget . Nincs az az uke vagy tsuki , netán geri amit te normálisan alkalmazni tudnál . Lábmunkája na az egy rossz tréfa. Annyiban jó hogy keménnyé tesz . Nincs fejütés mint írták is . Hiába mondják hogy van , sőt még védést is tanítanak rá , de nem használják még versenyen se . És amit nem próbálsz ki élesben azt nagyon használni se fogod tudni . Sajna léghajlítással nem fogsz te használható tudásra szert tenni .
Wing Chun : Attól függ melyik , a Cheung féle viszi tovább azt a vonalat amelyet Ip Man hozott létre ( tehát az autentikust )
Lok Yiu féle az egy rossz vicc .
Lo Man Kam ami még ér is valamit .
A wing chunt mint írva van Ip Man alakította ki , ugyan megvan a maga dinamikája de itt is a technikák minősége csapnivaló . Sparringot itt sem lehet várni , holott egyik alapja a jó fejlődésnek . Nem , a tapadókezes gyakorlat az nem sparring , csak kissé dinamikusabb páros gyakorlat .
Ha jól akarsz verekedni akkor érdemesebb a küzdősportok
felé kacsingatnod . Ahol rendesen van erősítő edzés , zsákolás , pontkesztyűzés és SPARRING .
Az ütéseik az gyenge, az csak kiegészítésre van. Én úgy csinálom, hogy boxolok és ha be tudom csalni a partnerem kettősfedezékbe, akkor wing chunnal darálok oda, mint állat, ezzel lefoglalom és a fejét védi, közben benyomok egy térdest a hasára, vagy amúgy bármi, ilyenkor lehet kicsit wing chunozni.
A védekező technikái nagyon jók a wing chunnak. Ha egy olyan ellen bunyózok, aki jól tud ütni, akkor egy erősebb ütésére, amibe belefordul, rányomok egy tan saut és már az oldalában is vagyok és bármit lehet csinálni. A wing chun egészen hasonlít a boxra, csak néha sokat akar varázsolni és azt kell elengedni. Ha csak akkor használod a technikáit, amikor azok tényleg oda illenek és nem te akarod görcsösen odailleszteni a szituációba, akkor teljesen jól működnek.
A wing chunnál amúgy alap, hogy ki legyen edzve a kezed, hisz ha az kemény, akkor nem kell erősen üss, akkor a darálógép stílus is értelmet nyer. Szóval utcán főleg hasznos a wing chun+ökölvívás kombó, de baráti küzdelemben is lehet használni, pláne, hogy a box ellen szeretnek rúgni, azt viszont a wing chun kegyetlen jól tudja kezelni.
Wing chun kung furól tudok mesélni.
Nagyon jó stílus, de Magyyarországon nagyon kell vigyázni, hogy hova megy az ember.
Támadó stílusnak mondanám, a lényeg benne, hogy az ellenfeledet a balhé előtt hatástalanítsd. Elsősorban a kéztechnikára helyezi a hangsúlyt, de lábbal is ravaszan dolgozik. Nehéz megtanulni, de kitartással és elköteleződéssel nem lehetetlen. Azt harsogják, hogy nem az erőről szól a wing chun, de személyes véleményem szerint igen. Egy sajátos erőt használ, amit csak a test tökéletes koordinálással lehet használni.
Karatéztam pár évig,(igaz nem kjokushint)de azért tudnék segíteni a döntésben, ha megmondanád, hogy milyen magas vagy, hány éves vagy, hány kiló vagy, milyen a testalkatod.
Most azt mondanám, hogy kíváncsi vagyok miért gondolod ezt, de hazudnék. Valószínű nagyon unatkozhatsz, hogy így belémkötsz. Egyébként abból látszik, hogy a személyemre(akit egyáltalán nem ismersz) reagálsz, nem az írásomra.
De egyébként én vagyok a hülye, hogy válaszolok neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!