Vitorlázás mennyire drága sport és egyáltalán hogy kell neki kezdeni?
A vitorlázásra végtelen sok pénzt rá lehet költeni, ha van miből, de meglepően olcsó tud lenni, ha kellő leleménnyel és szerénységgel csinálod. Sokféle vitorlás van az Optimist-től a luxusjachtokig, amik között óriási különbségek vannak, pedig mindegyiket a szél hajtja.
Egy könnyű jollét, azaz nyitott egytestű vitorlást autó tetején el lehet szállítani és két ember vízre tudja tenni meg ki tudja venni onnan. A súlya alig több, mint egy kenué. Ezt nem kell kikötőben tárolni, így sem kikötődíjat, sem daruzást nem kell utána fizetni. Egy műanyag hajó minimális karbantartást igényel, aminek költsége nem nagyobb, mint egy biciklit fenntartani. De ha kikötőben tartod, akkor is jellemzően kevesebb a kikötődíja (100 000 Ft / év nagyságrend), mint egy nagyobb hajóé.
Az élmény egy ilyen kis jolléval is ugyanakkora, vagy talán nagyobb is. Jó, aludni nem lehet benne, abban kevesebb, mint egy túravitorlás. De bárhol ki lehet vele kötni a Balatonon, ott is, ahol egy nagyobb hajóval a merülése miatt már nem.
Az osztályon kívüliek olcsóbbak, mint a nemzetközi versenyosztályok. Ha nem célod a versenyzés, csak saját örömödre vitorlázol, akkor osztályon kívüli jollét választhatsz.
Ha több napos túrákat is szeretnél tenni, kis kajütös vitorlások is léteznek.
Elkezdeni: érdemes beiratkozni egy vitorlástanfolyamra. Elsősorban olyanra, ahol a vitorlázás alapjait lehet megtanulni és nem a jogsi megszerzése az elsődleges cél. A kisebb, vízi sporteszköznek minősülő vitorlásokat jogsi (azaz kishajóvezetői engedély) nélkül lehet vezetni. Az alapok megtanulása után vitorlázz sokat, gyűjts minél több saját tapasztalatot. Onnan a folytatás jönni fog magától.
Most jön a nyár, el tudod kezdeni. Sok sikert!
Még valami. Jelentős vitorlás eredményeket is értek már el szűkös költségvetésből.
Fa Nándor és Gál József Szent Jupáttal tett első földkerülésükre (1985-1987) is elég szűkös költségvetésből készültek, az 1980-as évek hazai lehetőségei közepette. Ez volt az első magyar vitorlás földkerülés.
Méder Áron Carina nevű 19 lábas vitorlásával kerülte meg a Földet (2006-2009), egy nagyon egyszerű, kis hajóval, szerény költségvetésből.
A könyveiket érdemes elolvasni erről:
Gál József: Széllel, szél ellen
Fa Nándor: A Szent Jupát 700 napja
Méder Áron: Békét és szelet!
Még egy földkerülés, egyedül, egy kikötéssel, egy Balaton-31-essel:
Kopár István: Kihívás
Értem.:)))
Egyébként meg ki mennyit költ rá.
Focizni is lehet kínai cipőben, meg 50.000 ft-osban is .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!