Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ti mennyit szoktatok futni...

Ti mennyit szoktatok futni egy héten?

Figyelt kérdés

Most azokra a személyekre gondolok főleg, akik "rendesen futók" tehát versenyszerűen, vagy hobbi szintből, de fejlődés gyanánt futnak, nem pedig akik időszakosan futnak a fogyás mellé, vagy kedvtelésből mindig hasonló távval, mindig hasonló idővel (tehát nem áll szándékában gyorsabbnak lenni).


Évekig súlyemelő voltam, mellette rendszeresen jártam konditerembe hagyományos edzéseket is végezni, és volt hetente 1 vagy 2 átmozgató futás.


Viszont az évek során egyre kevésbé vonzott már ez a sport és egyéb elfoglaltságaim miatt a futás kezdett el vonzani és most értem el arra a pontra, hogy a futást akarom a középpontba állítani és a súlyzózást heti 2-3 alkalommal kiegészítésként. Ezt csak azért írom, hogy nem állok távol a sporttól, izomzatilag rendben vagyok, tehát nem teljesen kezdő futó programmal kezdenék.

Próbaképpen 10 km-t 52 perc alatt tettem meg, nem tudom ez mennyire jó.


A KÉRDÉSEM tehát arra menne ki, mint egy jó testépítő, súlyemelő tudja, hogy a több edzés /= nagyobb teljesítménnyel egy idő után, hanem inkább túledzéshez vezet.


Mennyire igaz ez a futóknál? Ha mindennap futok 5 km-t, és az első 6 nap fix idővel, a 7. nap lenne a "fejlődés ideje", hogy megpróbálok időn belül teljesíteni mennyire sok? Ti váltogatják a távokat? 1-2-3-5-10 stb?

Aerob jellegű pihenős kocogás, intenzívebb sprintek, kardió mozgás? Esetleg intervallum futások?


Futás előtt mennyivel szoktatok enni? Közben visztek magatokkal innivalót?


Nem áll szándékomban versenyezni, egyszerűen csak élvezetet nyújt ha tudok fejlődni és egyre jobb időeredményeket írhatok fel a füzetembe.


Irodában dolgozom, így tudok aludni napi 7-8 órát és a kiegészítő súlyzózáson kívül nincs más megterhelésem.


25 éves / fiú



2017. aug. 16. 11:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Én pár hónapja heti 40 kilométereket futottam, mostanában ezt megemeltem heti 60+ kilométerre. Az októberi maratonra készülök és egy Hal Higdon edzéstervet követek. A tervet követve hétköznap csak 6-7 kilométereket futkorászok lazán, szombaton 10+ kilométert viszonylag tempósabban, vasárnap 25+ kilométert lazán (ez leírva nagyon könnyűnek hangzik, de megmondom neked, hogy egész nagy kínszenvedés 30 kilométert futni). Csak szerdánként nem futok, akkor úszom; valamint ha valami más közbejön, pl. túra vagy biciklitúra.


Hogy őszinte legyek, én nem hiszek a túledzésben. Vagy legalábbis amatőr szinten egy átlagember nem tud túl sokat edzeni. Vannak olyanok, akik minden nap futnak, és egész jól bírják. Nyilván folyton ki van fáradva az ember, és nem tud mindig olyan gyorsan futni, de 2-3 nap pihenő ezt mindig helyre tudja hozni.


Nyugodtan futhatsz minden nap, de készülj fel arra, hogy nem mindig fogod tudni tartani a kiszemelt szintidőt. De ez nem is baj. Mivel szinte minden nap futok, ezért borzalmas időket produkálok, azonban versenyek és futórendsezvények előtt ha pihenek 2-3 napot, akkor a versenyen meglepően nagyon jól teljesítek. A legfontosabb szerintem ha kezdő vagy, hogy csak fokozatosan emeld a távot, hogy legyen ideje a térdednek megerősödnie. Viszont ha rendszeresen futsz, akkor garantáltan fejlődni fog az állóképességed és a tempód (nyilván meg fog állni a fejlődés valamikor, mert a fénysebességet nem tudod átlépni, de az még messze van). Egy idő után a tempót már csak ilyen interval edzésekkel fogod tudni fejleszteni, de az, hogy hogyan edzel az a kitűzött céloktól is függ.


Általában enni futás előtt legalább 2-3 órával javallott. Nálam ez reggel kb. 1 óra, délután/este meg hazaérve megeszek egy banánt, és 10 perc múlva már indulok is futni. Inni csak akkor viszek magammal, ha nagyon meleg van.


Én azt javaslom, hogy tűzz ki célul futóversenyeket. Budapesten évente van két nagyobb félmaraton általában, de szinte minden hónapban van valamilyen távban valamilyen verseny (akár az Eötvös5, ha budapesti vagy; további link: [link] Az ilyen rendezvények nagyon hangulatosak és tényleg jóval gyorsabban tudsz futni, mert vannak frissítések, meg szurkolók stb. Ezeken tényleg fogod látni azt, hogy fejlődsz, ha meg esetleg romlott az időd, akkor ráfoghatod a melegre, vagy arra, hogy nagy volt a tömeg.

2017. aug. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Nagyon sok hasznos és szükséges információhoz jutottam.

Sok sikert a versenyhez!

2017. aug. 17. 14:23
 3/3 anonim válasza:

Én minden nap 1,5 km-t. Majd lesz egy versen, 3km, hát nem tudom.. :DD

12/L

2017. aug. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!