A boksz agykárosító hatása (ami jól ismert) mennyire valós kockázat egy hétköznapi (nem profi) személy számára, aki lejár edzeni?
Sziasztok!
Kettő hónapja kezdtem el és nagyon imádom, viszont mivel szellemi munkát végző vagyok, így nem szeretném, ha 30 évesen már alkalmatlan lennék munkavégzésre, mert ’hülyére vertek’.
Tehát valami középutat szeretnék elérni, ahol végül is meg tanulok bokszolni, nem lennék üvegkalitkában sem, de az elszenvedett károsodások minimálisak vagy nem is lennének. Esetleg az megoldás lenne, ha nem versenyeznék? Vagy ha nem versenyzek akkor viszont tényleges tudásom se lesz?
ugyanakkora- sőt. ott van a sok amatőr, megy a farok összeméregetés, kapsz egyet, visszaadsz egy nagyobbat, az üt egy mégnagyobbat. Ráadásul sok embernek szar a kesztyűje, stb. de nem csak az agykárosodás számít, hanem az orrod, meg a mokeszek. mert azért komolyabban vett edzések mellett ezek rendszeresek. Ha pl emberekkel foglalkozol ez is probléma lehet (tanár vagy, ügyvéd, ilyesmi, vagy gyakran kell beszélned mások elött). Ha meg vigyázol a pofikádra, az nem is box.
Egyébként, hogy ez mennyire komoly dolog, a legjobb példa GSP, aki 32 évesen visszavonult, mert felismerte, hogy annyi ütést kapott, ami már károsan befolyásolja a teljesítményét. Lassabb lett, nőttek a reakcióidők, inkább visszavonult. Nézd meg a nagy öreg boxolókat, hogy le van épülve némelyik. PL Ali. Szal szerintem ez elég komoly dolog.
Ha olyan helyre jársz, ahol agyba-főbe vernek, az nem tesz jót.
Normális helyen nincs ilyen kockázat. Én is szellemi munkát végzek, még le tudom írni a saját nevem.
Egyébként az UTE-be járok, ott e téren normálisnak tűnnek, habár nem rég kezdtem és még nem voltam sparringon. :)
Hűha, hát az első válasza nem túl szívderítő! :S
Jelenleg nem fontos a személyes kontakt, mert még gyakornok vagyok irodába. Ez max csak évek múlva lehet gond.
De mint te is írtad példának a GSP-t, hogy visszavonult. Gondolom, hogy ismered a nevét ő versenyzett és nem eldugott klubba volt egy heti 1alkalmas hobbi boxolo.
És hát pont ez volt itt a kérdés, hogy vajon mi lehet az a szint ami mellet még egész jól megtanul az ember bokszolni, de nem jár heti 6 versenyre (nem ütik szét a fejét).
Lehet, max az a jó megoldás, hogy ha úgy érzem h sokat kapok vagy klubbot váltok vagy abba hagyom. Csak az eléggé szomorú sors lenne ha beleadok mindent hónapokig/évekig majd bocs mégse sziasztok.
Én írtam az elsőt. szerintem, ahogy te csinálnád, hobbiszinten, egy normális klubban, normális edzőpartnerekkel, az agykárosodás nem egy túl nagy veszély. De azért jelen van. Azért, mert csak a boxmeccseket látod a tévében, azok a fickók edzenek is. isten igazából 100x annyit edzenek. az agysejteket meg nem igazán érdekli, hogy hol kapod meg a sokkot, edzésen, vagy meccsen.
Az agykárosodás mértéke is változó, de van. van aki nem éli túl. de a többség simán funkcionál a hétköznapokban vele, mert nincs olyan szituáció, ahol ez sokat számítana. Amúgy leginkább öregkorban jön ki a hatása. És sok függ a génektől is. Volt-e demens, stroke-os a családban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!