Komolyan nem futhatok nőként, mert tönkreteszem a térdem? 17/L
Olvasgatom itt a neten az ilyen-olyan cikkeket és találtam párat, ami kifejezetten azt állítja, hogy a nőknek káros a kocogás/futás, mert szélesebb a csípőjük, így jobban terhelik a térdet.
Én 2 hete kezdtem el futópadozni, többnyire 1 órát edzek, ami 6-7 km szokott lenni, ebből 3-4 futás, a többi gyaloglás. Elsősorban fogyás miatt kezdtem el, de kezdem élvezni, nagyon jólesik és nem szeretném abbahagyni, bár ezek a cikkek meg az itt lévő pár ember, aki ugyanezt mondja, eléggé megijeszt.
Mennyire igaz ez a "ne fuss nőként" dolog?
176 cm vagyok és 69 kiló egyébként. Beruháztam egy jó futócipőbe is. Ha kell, szedek porcerősítőt.
a futás enm csak annak árt aki nő vagy széles csípője van. mindenkinek. de főképp a fogyni akaró széles csípőjű nőknek, mert ők még túlsúlyosak is. alapból rosszul fut az emberek többsége a divatos sportcipők miatt, meg a futás nagy terhet visz a térdekre, tehát nem ajánlom.
viszont sokkal jobb a kerékpár. kcisit többe kerül mint 1 sportcipő, de sokkal több előnye van. mégjobb szerintem elhízott embereknek az úszás alapozásnak, és utána kerékpár. a lényeg, hogy kalóriaégetés, izomfejlődés legyen jelentős terhelés nélkül.
Szerintem nem egészen így kéne ehhez hozzáállni.
Ha élvezed a futást akkor miért ne futhatnál?
Természetesen kell hozzá egy megfelelő cipő ami nem azt jelenti hogy szép színes, hanem méretben, talpvastagságban megfelelő legyen a lábadnak és a talpa pedig a futó felülethez igazodjon.
A 176 cm-hez nem sok a 69 kiló; függetlenül attól, hogy fogyás céljából álltál neki - azt, hogy ne a futással sportoljon azoknak szokták javasolni akik tetemesebb súlyfelesleggel rendelkeznek mert elbírni a sok tízkilós plusz terheket a lábnak az már tényleg megerőltető.
Ha lehetőséged van rá esetleg keress egy megbízható edzőt és beszélj vele a témáról, hogy hogyan kéne "helyesen" futni, mire figyelj tartásban stb.
A porcerősítő mindenképpen csak kiegészítő "megoldás". Télen, vitaminhiányos állapotban vagy sérülés után nem árthat de nem hinném, hogy egy egészséges embernek folyamatosan kéne szednie.
A fentieken túl én azt javaslom, hogy ha élvezed akkor igen is folytatni kell! Mennyivel jobb az ha valaki nem sportol és az 'egészségtelenségbe hal bele' vagy ha valaki sportol amiben benne van a rizikó, hogy valamilyen sérülés éri? (nem mellesleg ha az ember okosan sportol a sérülés kockázata nagyban csökkenthető... fokozatosság stb)
"Ha élvezed a futást akkor miért ne futhatnál? "
a dohányzás is élvezetes, amíg tüdőrákot nem kapsz. és innen tévhitek sorozata indul meg.
"Természetesen kell hozzá egy megfelelő cipő ami nem azt jelenti hogy szép színes, hanem méretben, talpvastagságban megfelelő legyen a lábadnak és a talpa pedig a futó felülethez igazodjon. "
legalább is ez a tévhit. gyakorlatilag meg mezítláb futni egészségesebb mint bármilyen cipőben.
"A 176 cm-hez nem sok a 69 kiló; függetlenül attól, hogy fogyás céljából álltál neki - azt, hogy ne a futással sportoljon azoknak szokták javasolni akik tetemesebb súlyfelesleggel rendelkeznek mert elbírni a sok tízkilós plusz terheket a lábnak az már tényleg megerőltető. "
újabb tévhit.
nem a centi meg a kiló számít hanem a testalkat és a minőség. bmi kalkulátorok szerint a sportolókat az elhízott kategóriába rakják, míg egy semmiizomsokháj ember is kerülhet normálba.
és a futás során egyetlen lábra terhelődik a testsúlyod többszöröse, tehát ha 40 kiló vagy, akkor is legalább 80kilós terhelést kap a térded. 60 kilóval is szét lehet koptatni a térdeid.
"Ha lehetőséged van rá esetleg keress egy megbízható edzőt és beszélj vele a témáról, hogy hogyan kéne "helyesen" futni, mire figyelj tartásban stb. "
a megbízható kérdéses, de bárki utána tud kutatni, ha érdekli a futástechnika.
"A porcerősítő mindenképpen csak kiegészítő "megoldás". Télen, vitaminhiányos állapotban vagy sérülés után nem árthat de nem hinném, hogy egy egészséges embernek folyamatosan kéne szednie. "
a kiegészítők szedése nem az egészség hanem a táplálkozás és életvitel kérdése. sportolóknak teljesen normális szedni napi szinten, akár 2 kapszulát is.
tehát semmiképp nem ajánlom, hogy futással kezdj. kezdj úszással, és ha jól megy és érzed hogy terhelhető vagy, akkor kezdj el kerékpározni. ott is nagyon fontos az ülésmagasság, ülésminőség és a vázméret, a teleszkópok/egyenes talaj. de ott legalább a testsúlyod némely része a kézen illetve az ülőcsontokon oszlanak el. nem mellesleg a kerékpározást is nagyon lehet élvezni.
Ezzel az erővel akkor fel se állj a kanapéból, mert terheled a térdedet mialatt kimész a wc-re, és az kopik....
-.-
Kedves 6os, nekem ez a véleményem, a tévhitek sorozatáról meg csak annyit:
- a futást a dohányzáshoz hasonlítani egyszerűen nevetséges
- "gyakorlatilag meg mezítláb futni egészségesebb mint bármilyen cipőben" --> csak az a helyzet, hogy az emberek döntő többsége CIPŐBEN fut és ha már cipőt vesz fel akkor ne egy conversben álljon neki futni aminél még egy kartonpapír is jobban csillapítaná a térdre nehezedő ellenállást.
- én nem a bmi adatok alapján írtam, hogy sok vagy kevés (nyilván látatlanban száz százalékosan ezt nem lehet megítélni de nem kirívóan sok),
- "a kiegészítők szedése nem az egészség hanem a táplálkozás és életvitel kérdése" - és kérdezem én nem a helyes táplálkozástól és a megfelelő életviteltől lesz egészséges??...szövegértés!
Ha már itt tartunk, az valóban igaz, hogy a tekerés és az úszás kímélő sportok közé tartozik, de azért ezeket sem nevezném adu ásznak. Nekem volt térdsérülésem és az úszást rosszabbul bírta mint a gyaloglást. ..olyan megoldás úgy sincs ami minden embernek beválik.
Én továbbra is azt mondom (még ha le is leszek pontozva), hogy ha élvezed akkor igen is csináld, amúgy meg heti egy alkalommal 3-4 km nem hiszem, hogy sokat ártana.
Ez az ÉN véleményem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!