Mennyire vagytok jók országismeretben, tudtok válaszolni a kérdésekre?
Franciaország,Lengyelország,Németország !
1.fővárosuk,nagyobb városaik
2.beszélt nyelv, zászló, pénznem
3.étkezési szokások,jellemző ételek és italok
4.népszokások, népviselet
5.fontosabb ünnepek és történelmi események
6.híres emberek,film,zene művészetek területén
Ha valaki kedvet kap hozzá, és szeretne is segíteni,akkor azt előre is köszönöm :)
bocsi, véletlen sport kategóriához írtam :S
ettől függetlenül várom a válaszokat..:)
1. Sport, mozgás kategória. Biztos ide akartad?!
2. Ez lustaság, nem vagy képes beírni ugyenezeket valamelyik keresőbe?? Ne legyél ennyire életképtelen!
Franciaország:
Fővárosa Párizs (Paris)
Nagyobb városok: Lyon, Marseille, Bordeaux, Lille.
Beszélt nyelv: francia
Zászló: Kék-fehér-piros trikolór
Pánznem: Euro 2O12. óta, azelőtt franc
Jellemző ételek: Sokféle tengeri hal, kagyló, osztriga, tengeri sün, rák, homár stb. Füstölt lazac, libamáj, ezer módon elkészített sertés- marha- borjú- és bárányhús, Csikre, kacsa, gyöngytyúk. Foghagymás csiga és békacomb. Tőbb, mint négyszázötven fajta sajt, rengeteg saláta, sok fűszerrel elkészített szószok. Édességek és desszertek minden mennyiségben, és biztos kifelejtettem egy csomó mindent...
Étkezési szokások: Minden étkezést előétellel (hors d'oeuvre) kezdenek, nagyobb alkalmakkor még ez előtt is vannak apró ennivalók az "apéritif"-hez, ún. "amuse- bouche"ok, "amuse-gueule"-ök. A főétel után salátát és minden esetben sajtot is esznek, csak ezutám jön a desszert, gyümölcs. A halakhoz és az ún. fehér húsokhoz fehér bor, a vörös húsokhoz és a sajthoz szigorúan vörös bor jár.
Apró magyar vonatkozás: A libamájhoz és a nehezebb édességekhez nagyon szeretik a Tokaji Aszút! Ünnepélyes alkalmakkor előitalnak (apéritif) vagy a desszerthez pezsgő jár. Nagyobb étkezések után valami tömény ital, konyak, calvados stb járja, az emésztés megkönnyítésére, mondják ők. Utána kávé.
Népviselet: Ahány régió, annyi folklór. Itt láthatsz néhány elzászi vagy breton stb. ruhát:
Népszokások: ahány megye, város, falu, annyi szokás... Nincs ugyan locsolkodás Húsvétkor, de nagyjából hasonlítanak a magyar szokásokhoz, eltekintve néhány, még a kereszténység előttről megmaradt apró dolgot: pl. karácsonykor (tehát a táli napéjegyenlőség idején) a jegyesek a fagyöngy cserje alatt csókolják meg egymást. Sok babona is van náluk, amit M.o.-n nem ismerünk.
Fontosabb ünnepek: A laikus ünnepek legfontosabbja július 14. a Bastille lerombolásának ünnepe, a köztársaság és a francia forradalom emléknapja. Május 8. a II.világháború vége és a békekötés ünnepe, május elseje a munkásoké és a gyöngyvirágé, november 18. az I. világháború fegyverletéé.
Ezen kívül számos egyházi ünnep is munkaszüneti nap. amit a "république" is megtartott.
Történelmi esemény annyi van, hogy egyszerűbb a neten keresni őket, a felsorolás túl hosszú, és még így is hiányos lenne.
Híres emberek: Csak véletlen és autmatikusan hiányos felsorolást tudok adni, amúgy kapásból: Molière, Racine, Corneille, Rabelais; Montaigne, Voltaire, Diderot, Rousseau, D’Alembert; Daudet, Chateaubriand, Flaubert, Lamartine, Stendhal, Maupassant, Victor Hugo, Rimbaud, Verlaine, Baudelaire, Zola; Aragon, Apollinaire, Sartre, Cocteau, Mauriac, Malraux; (irodalom, filozófia)
Lully, Rameau, Bizet, Gounod, Meyerbeer, Debussy, Ravel, zeneszerzők.
Lavoisier, Lamarck, Pasteur és még sokan mások a tudomány témakörben,
Boucher, Fragonard, Cézanne, Gauguin, Braque, Caillebotte, Breton, David, Corot, Courbet, Degas, Delacroix, Monet, Manet, Renoir, Maillol, Pisarro, le "douanier" Rousseau, Toulouse-Lautrec, festők, Rodin szobrász - töbek között.
Filmrendezők: François Truffaut, J.J. Godard, Jean Renoir, Jean Cocteau, Claude Chabrol, André Téchinet, Audiard, Rivet, stb.
A színészekről és színésznőkről nem is érdemes írni, te biztos jobban ismered őket nálam!
Hát ennyi a franciákról. A többi országokról írjanak olyanok, akik jobban ismerik ezeket nálam...
Persze ez egy olyan téma, amiről három éjjel-három nap lehetne beszélni, és még akkor sem érnénk a végére!
Remélem, tudtam valamennyit segíteni.
Kedves Julianna!
Nagyon szépen összefoglaltad Franciaországról a tudnivalókat, viszont két kiegészítést tennék:
- az euro 1999-ben váltotta a frankot
- a híres művészek közé mindneképpen besorolnám Chopin-t is (aki mellesleg félig lengyel volt) és a tudósok közé a komplett Curie családot akik közül Marie Sklodowska-Curie lengyel, de maradványai bekerültek a párizsi Panthéonba is, tehát a franciák sajátjukként tekintenek rá.
Amúgy én is azt gondolom hogy a kérdező részéről az 1.,2. és 5. kérdés feltétele eléggé ciki, de azért adok egy-két tippet Lengyelországról, ha már itt vagyok:
3. Kedvenc népi ételek: Bigos és pierogi
5. Május 3. (alkotmány ünnepe), November 11. (függetlenség visszaszerzése), a többi az katolikus vallási ünnep
6. film: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieslowski, Roman Polanski, zene: a fent említett Chopin
Kedves 6. válaszoló!
Itt élek Franciaországban évtizedek óta. Lehetséges, hogy az egyes európai államok közötti cserekereskedelmet az általad megadott dátum óta euróval bonyolítják, de magábam Franciaországban a frankot 2OO2. január elsején váltotta fel az euró. A bankokban lehetett kis zacskókban mintákat venni egy kicsit előbb is, de fizetni csak ettől a dátumtól kezdve lehetett vels.
Előre megírtam hogy a tudósókról nem írok részletesen, ez nincs is benne a kérdésben. (Ld. "híres emberek,film,zene művészetek területén"
Chopin-on gondolkodtam, de miután a kérdező a lengyeleket külön kéri, hagytam azoknak, akik erre tudnak válaszolni, hiszen Chopin ott született, és élete végéig figyelemmel kísérte az országban történteket. Egyébként Liszt és Munkácsy is Fr,-ban élt, Picasso és Magritte vagy Chagall is, a többi multinemzetiségűekről nem is beszélve. Képtelenség MINDENT itt felsorolni...
Kedves Julianna!
Jogos, én nem voltam ott, csak azért akartam EUR bevezetés ügyében helyesbíteni mert ezt írtad előszőr: "Pénznem: Euro 2O12. óta, azelőtt franc", de ezek szerint csak gépelési hiba volt :)
No és valóban, a (világ)híres lengyel művészek felsorolása sokkal egyszerűbb feladat mint a franciák listája, elég egy átlagos lengyel kisváros utcanév jegyzékéből kipuskázni a neveket, kis túlzással valószínűleg mind megtalálható rajta.
Igazad van, hatoska, tényleg elírtam! És amilyen h.ülye vagyok, többszöri átolvasás után sem vettem észre...
Örülök, hogy a többi dologban is egyetértünk!
Jóéjt mindenkinek!
Ráadásul a fegyverletétel (I.Vh) napja nem november 18, hanem 11.
Úgy látszik, a számokkal hadilábon állok...
Na, ha még itt is üldöz a matematika, jól nézek ki...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!