Miért mondták Defendo edzésen, hogy hátrány a harcművészes/küzdősportos múlt?
Bizonyára kevésbé tudsz hinni benne, ha van némi realitásérzéked. :)
Nagyon ritkán előfordul, hogy valahol hátrány a múlt. Több év karatés múlt után nagyon furcsa pl. a boksz mozgáskultúrája, fel lehet ismerni a ringben az ex karatésokat (egy darabig). De a távol-keleti és az európai mozgáskultúra nagyon különbözik, már csak anatómiai különbségeink és eltérő kulturális hátterünk miatt is. A defendóval nem hiszem, hogy ez lenne a helyzet.
Tegyük fel, a defendo egy hiteles, komoly önvédelmi rendszer (ez nem így van, de tegyük fel hogy mindenki ebből indul ki).
Akkor: Tény, hogy a küzdősportok, illetve az itthon oktatott harcművészetek többsége nem az erőszakot lezárni tanít meg, nem túlélni, hanem küzdeni, bunyózni.
Na most ha valaki önvédelmet akar tanulni, akkor az őt ért erőszakot kell megtanulnia elkerülni, illetve minél gyorsabban lezárni.
A legtöbb küzdősport vagy harcművészeti beidegződés egy 1 - 1 elleni küzdelem, nem a másik leszerelése. Ami persze rossz így, mert valójában egy harcművészetben az ellenség másodpercek alatti elpusztítása a cél, ebből is látszik hogy az oktatott harcművészetek zöme nem igazi harcművészet, csak utánzat.
Egy Aikido-s, azután hogy érintkezésbe került egy ellenségével, nem lehet elkerülni a harcot akkor másodpercek alatt beleépíti az embert a földbe, és pont.
Elvileg nyilván defendón is azt akarják átadni, hogy valaki/valakik erőszakos szándékkal mozdulnak az ember felé, és ez az a pont amikor nekik végük van mert kapnak egy ütést torokra, szemre és továbbá nem harcképesek.
Ez a hozzáállás jó, reális, szükséges. Harcművészetekkel azt tanulja meg az ember, hogyan kerüljön jó pozícióba ehhez az ütéshez (fogáshoz, akármihez), hogyan legyen az ütés valóban hatékony, gyors, nehezen védhető.. ezeket lehetne harcművészet edzésen megtanulni, defendón nem biztos, hogy eléggé értenek ezekhez.
Attól függ mi van a közeledben, merre laksz.
Ha nincs semmi, akkor a Defendo is jobb mint a Zumba (ez biztos).
Ha van Jujutsu edzés, akkor azt, mivel valamiért azt jól szokták oktatni, amit ott megtanul az ember azt fel is tudja használni éles helyzetben.
Aikido is jó lenne, na de hol tanítanak úgy, hogy azt használni is lehet néhány év után.. áh, alig van ilyen hely.
Késharc edzésekkel (Kali, Jetkali) már nem nyúl annyira az ember, mégiscsak megtanul késsel bánni, ami közelharchoz tökéletes, kérdés ugye itt is az, hogy van ilyen oktatás a közeledben?
Budapesten oktatnak belső, wudangi harcművészeteket, én ezt találtam megfelelőnek.
Wing Chun edzések is hatékonyak, és erre sem szoktak panaszkodni hogy kamu edzések lennének (ám az oldalágra, a Wing Tsunra már igen!).
És akkor vannak a küzdősportok, amik elvileg nem készítenek fel utcára, de ha valaki jól megtanul ütni box edzésen, tisztában van bizonyos önvédelmi elvekkel, használja a fejét. Esetleg elmegy pár hónapot akármelyik divatos önvédelmi edzésre, és ott az elméletet megtanulja (megfigyelés, erőszak elkerülése, helyszín elhagyása..) akkor a jól megtanult küzdősportból származó harcban használható technikák is éles fegyverekké válnak. Ezt azért írom, mert például ökölvívó edzés nagyon sok helyen van, és jó oktatás van Magyarországon. Persze az utca nem ringbunyó, ezért kell okosan gyakorolni.
Utána nézek a leírtaknak. Az a baj, hogy heti 3 napot tudok rászánni. Amibe benne kéne lenni magának a technikának, és az erőnléti edzésnek is.
A Defendo heti kétszeri edzés, abból 50 perc erősítés. Gondoltam egyébként még a heti 2x kettlebell, és mellé heti egy wudang, vagy wing chun magánóra. Mit gondolsz?
Wudang vagy Wing Chun edzés mellé fölösleges a defendo, semmi olyat nem tanítanának, amit ezeken az edzéseken ne mutatnának meg.
Erősítés kell edzés mellé, általában van is a legtöbb edzésen, ehhez azért egy kis magyarázat:
Erősíteni mondjuk otthon is lehet, önvédelem célú edzéseken a technikai felkészülés, a képességek csiszolása szerintem fontosabb, korlátozott idő alatt inkább gyakorolni kell semmint guggolni meg fekvőtámaszt nyomni.
Harcművész edzéseken már kicsit más kérdés, ott a komoly kifáradásnak is szerepe van, egy harcművész teste eltér egy átlagos emberétől, igen sok terhelést bír akár hosszú ideig. Ezért egy ilyen edzésen érthető az erősítés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!