Mi a különbség a sörétes puskák között?
Minél nagyobb a szám, annál könnyebb szegény védtelen állatokat lemészárolni vele.
Kár, hogy kihaltak a T Rexek. Így könnyen lehetne a vadászokból vad.
Manapság a 4-es kaliberű „tó puskától” a 36-os, azaz 410-es kaliberű fürjésző-szalonkázó puskáig mindenfélét lehet kapni, építtetni a piacon. Hazánkban leginkább a 12-es, 16-os és 20-as kaliberű terjedt el.
Először is el kell oszlatnunk egy tévhitet, miszerint egy 20-as puska kisebbet rúg, mint egy 12-es. Newton III. törvénye ezt pontosan megfogalmazza! A sörétlövésre vonatkoztatva, nagyjából így hangzik: a kilőtt töltet tömege és a sebességének négyzetes szorzata egyenlő lesz a fegyver tömegének és a fegyver (zömében hátrafelé és valamennyire felfelé irányuló) sebességének négyzetes szorzatával.
Ha tehát két különböző kaliberű, azonos minőségű, 28 g-nyi söréttel töltött, azonos kezdősebességgel rendelkező patront lövünk ki két egyformán jól megépített fegyverből, az a fegyver fog nagyobbat rúgni, amelyik könnyebb, függetlenül attól, hogy milyen a kalibere.
A másik tévhit, hogy a 20-as fegyver ölőereje kisebb, mint 12-es kaliberű fegyveré. Ez csak nagyon nagy általánosságban lenne igaz! Véleményem szerint a vadászat szokványos körülményei között nem!
A jó sörétlövés többek között arról is szól, hogy megérezzük, a hozzánk simított fegyver a hozzá válogatott lőszerrel és az általunk begyakorlott technikával hova lövi a térben a töltet magját. Ez minden esetben finom mozgáskoordinációt igényel! A jó sörétes fegyver egyik fontos tulajdonsága pedig, hogy azt a nagy karimájú vadászkalap nagyságú területet — a lövés magját a szórás közepén — akár negyven-valahány méterről is egyenletesen és sűrűn teleszórja.
Ha hosszú távon eredményesen akarunk vadászni, törekednünk kell a pontos lövésre, a könnyebb töltet használatára, ezzel elérhető „maglövésre”. Csak idő és ellőtt patron kérdése, hogy a szervezetünk a gyors alkalmazkodóképessége miatt, mikor fogja görcsösebb mozgással megválaszolni a nagyobb és gyorsabb töltet által okozott, megnövekedett visszarúgó erőt. Ez pedig már erősen a pontosság rovására megy. Sokkal de sokkal jobban, mint amekkora előnyt a nagyobb töltet, a megnagyobbodott magátmérő nyújt!
Melyik tehát a megfelelő kaliber? Az, amelyet az adott lövő (alkatával, stílusával, stb.) a megfelelően méretezett patronnal, az adott körülmények között biztonságosan, komfortosan és eredményesen tud kezelni.
Kétségtelen, hogy a könnyű fegyver jobban hajlamosít a „karozásra”. Ezért is mondják általánosságban, hogy a könnyebb 20-as fegyver pontosabb és következetesebb derékmunkát, ha úgy tetszik, nagyobb lőtudást kíván!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!