Az aikido és a ju jitsu között mi a különbség?
az aikido a jujutsu továbbfejlesztése. végül is ez a kettő eredeti japán harcművészet. a többi gyakorlatilag kínai rendszerek átalakítása (lehet van még 1-1 kivétel).
még különbség, hogy jó aikido edzést csak elvétve találsz M.országon, jitsu azért meggyőzőbb szokott lenni!
de mindkettő nagyon kegyetlen és hatékony, ha megfelelő embertől tudod tanulni.
Üdv. Nem feltétlenül továbbfejlesztés, mert az aikido-ból több, igen súlyos sérülést lehetővé tevő technikát is mellőztek, vagy átalakítottak. Ami a "gyilkolási indexet" azért visszafogja Pl. a feszítések egy része jobban illeszkedik az ízületek mozgásához, így kisebb károkkal lehet az ellent ártalmatlanítani. Jól végrehajtva a technikái nem okoznak komolyabb sérülést (azt, hogy mi jó és milyen szinten, most hanyagoljuk sztem.). A jitsu viszont a szamurájok pusztakezes rendszere volt, háborúra kifejlesztve. Ott nem opció az ellenfél megkímélése, tudtommal. A különbség látható pl. a shihonage-ban. Technikailag az eltérés minimális, a jitsus forma pusztító ereje viszont nagyobb (mondjuk az aikidos forma sem leányálom). Szerintem.
Amiben talán a "fejlődés" (és a legfontosabb különbség) van, az a szellemiségben nyilvánul meg. Nagyon lebutítva a jitsu egészen a shogunátust megelőző, háborús korokba nyúlik vissza, ahol az egyes klánok életben maradása a különböző harcművészeti iskolákon, ill. azok titkain múlott. A lényeg a harc volt. Ahogy Japán nyitott a nyugat felé, és a szamurájok osztályát megszüntették, a fő cél a harcról áttevődött az emberi jellem fejlesztésére, a bujutsuból kialakult a budo. Az aikido ennek az útnak egy igen fiatal terméke, mely legfőbb célját (Ueshiba szerint) egy olyan ember kinevelésében látta, aki másokkal békében képes élni. Az edzésmódszer, a vizsgák, még a technikák is (pl. az elvezetések) ennek a nyomát viselik (a részleteket most hagyjuk), különösen a második világháborút követően oktatott aikidoban, amit már erősen átitatott a béke utáni vágy.
A szellemiségbeli különbség alap esetben talán abban nyilvánul meg, hogy az aikido "lágyabb", inkább törekszik arra, hogy az ellent úgy kényszerítse a földre, hogy a sérüléseit egyúttal minimalizálja. Ugyanezt a jitsuról nem mondanám el, ott nincs kegyelem. Legalábbis így képzelem, a jitsut technikai szinten nem ismerem.
*
"Note: our opinion may differ."
A jujutsu egy igen régi harcművészeti rendszer gyakorlatilag a legtöbb japán harcművészet kiindulási alapja a kínai gyökerek mellett, (a ninjutsura is gyakorolt hatást, de ők párhuzamosan fejlődtek). Általánosan Bujutsu alá tartozik melynek céljai a harcművészeti technikák és stratégiák által az ellenfél legyőzése volt, ma a goshinjutsu részeként az önvédelemre összpontosít.
Az aikido budo stílus az ez alá tartozó stílusok a 20. század elején kezdtek fejlődni és a személyiségfejlődésre összpontosítanak. persze az idők folyamán a bujutsu és a budo hatást gyakorolt egymásra és nem különíthetőek igazán el a bujutsu a technika a budo a harc bizonyos értelemben.
Az aikido a víz elem köré épül így az ellenfél körülfolyására energiájának elvezetésére követésére épül, míg a jujutsuban mind az 5 elem technikái fellelhetők.
Röviden ennyit az elméleti alapokról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!