Szerintetek miért ilyen tohonya a magyar nép, hogy a felnőtt lakosság 10%-a sportol csak rendszeresen?
Sziasztok!
Sportmanagementet végeztem, s azóta is sokat gondolkodom egyes sporttal kapcsolatos kérdéseken. A leginkább szemet szúró, hogy kb senki nem sportol. Egy tanulmány szerint a magyarok 53%-a nem hajlandó megmozdulni és kb 10% az aki hetente rendszeresen végez sporttevékenységet.
Én is kerültem már kapcsolatba ilyen személyekkel, akik egyszerűen nem hajlandóak megmozdulni. Sokan azt mondják, hogy "nincs idejük" rá, amire én azt szoktam mondani: hogy "álérv", ugyanis sztem mindenkinek arra van ideje, amit fontosnak talál és pont, ennyi, nincs tovább. Érdekes mód, mindenkinek mennyi dolga van, de a párkapcsolatára a legtöbbeknek van idejük, vajon miért? Mert fontosnak tartják?
Komolyan ennyire betunyult a magyarság, hogy sportolást csak hírnévből ismerjék? (és még azt mondják, sportos nemzet vagyunk...)
Kiváncsi vagyok a véleményetekre, megosztanátok?
*15:05
Az, hogy rendszeres mozgással (krónikus) betegségek előzhetőek meg, korrekt információ.
Kis hazánkban a szív- és érrendszeri megbetegedések a vezető halálokok között vannak. Ez erősen kötődik az életmódhoz és a káros szokásokhoz. Ilyenek pl. a dohányzás és az elhízás, amik önmagukban is ritkábbak a rendszeresen sportolóknál.
Rahedli kutatás szól arról, hogy a fizikai aktivitás megelőző szerepet játszhat a kardiovaszkuláris betegségekben. Vess egy pillentást pl. erre a linkre: [link] kulcsszónak írd be, hogy cardiovascular disease physical activity.
A kardiológiai rehabilitációs programok és terápiák szerves része a mozgás, kezdve a magas vérnyomástól a szívrohamig. Az enyhébb magas vérnyomást önmagában kezelni lehet mozgással, a súlyosabb esetekben pedig jótékony a hatása, mert a vérnyomás (Hgmm-ben mérve) meredekebben esik ilyen betegeknél, mint egészséges személyeknél. A rehabilitációval kapcsolatban vannak olyan adatok, melyek szerint a csak testmozgást tartalmazó programok 27%-kal csökkentették a halálozást, a csak érrendszeri megbetegedésből eredő halálozást pedig 31%-kal. Fizikailag aktívaknál a hirtelen szívhalál rizikója is alacsonyabb. Jóllehet, erős aktivitás mellett kijöhetnek olyan, korábban is meglévő betegségek, amik hirtelen szívhalálhoz vezetnek :P
Cukorbetegségeknél a szinten tartásnál a mozgás ugyanolyan fontos, mint a diéta. Normalizálja a vércukor szintjét, javítja az inzulin hatékonyságát, egészségeseknél csökkenti a rizikót (pl. a túlsúlyt).
A mentális fáradtságra is jó a mozgás. Bár, igazából bármi jó, ami elüt attól a tevékenységtől, ami kifárasztott. Stresszoldó hatása régóta ismert, és több funkcionális (szervi ok nélküli) megbetegedésről (pl. hátfájás, bizonyos fejfájások és emésztőrendszeri betegségek) tudjuk, hogy közük van a tartós stresszhez. Arról nem is beszélve, hogy rendszeres mozgással olyan mozgásszervi betegségek előzhetőek meg, mint a gerincferdülés (vagy hozhatóak helyre, pl. gyógytornával).
Vagyis a rendszeres mozgás pont azok ellen a betegségek ellen véd (vagy azokra jelent gyógyírt), amik ma az országban a legnagyobb gondot okozzák.
A vírusokkal kapcsolatban: a rövid edzés emeli a neutrofil sejtek, limfociták, természetes ölősejtek számát. Igaz, az erőteljes és hosszan tartó mozgás csökkenti, mert az stresszválaszt provokál ki a szervezetből. Emiatt emelkedik a kortizol koncentrációja, ami többek között visszafogja a citkontermelést (tudtommal ezek "vezetik nyomra" a fehérvérsejteket, biztosítják köztük a kommnunikációt, és még fél tucat feladatuk van). Állatkísérletekből pedig arra is van adat, hogy a fizikailag aktívabbakban magasabb a természetes ölősejtek száma és aktivitása. Bár ezt emberen nem sikerült kimutatni. Sőt, versenyzőknél éppen alacsonyabb szinten ketyeg az immunrendszer.
Arról is hallottam, hogy rendszeres mozgással idősebbeknél emelni lehet a dehidroepiandosteron (DHEA) szintjét. A DHEA szintje alapból csökken a korral, ami magasabb kortizol szintet eredményez. A kotrizol pedig visszafogja az immunműködést. Kb. ezt hívják immunöregedésnek, ami a DHEA emelésével lassítható. Ennek meg köze lehet azon adatkhoz, hogy a rendszeres mozgás mellett nő a várható élettartam.
Bár elismerem, a tudásom elég felszínes a témában, a hibákért ne harapjátok le a fejem :P
Kedves eddigi utolsó commentező. :)
Két eset lehetséges; vagy nagyon jól el tudod adni a tudásod és elhitetni, hogy valóban tudsz, vagy csak nagyon szerény vagy.
Én is effélékre gondolok, ellenben ebből a szemszögből nem tudok írni róla... Köszönöm, hogy megtetted...
Üdv
11:57 A keringési megbetegedéseknél tudtommal a túlsúly csak az egyik rizikó. A stressz és a megfeszített életmód itt talán nagyobb szerepet játszik. A többi felvetéseddel egyetértek.
Bár, a diéta tartása sem megy olyan könnyen. Beszélgettem erről egy kardiológussal, és ő mondta, hogy sokan nem tartják a diétát (a sportot sem, ez igaz). Ahogy közeledik a kontroll időpontja, úgy igyekeznek egyre jobban, hogy felmutassanak valamit. A megfeszített életmód ugyanúgy betehet az étkezésnek (főleg városi lakosoknál), mint a rendszeres mozgásnak. Rehabilitáción ezért is beszélnek életmódváltásról (mozgás + étkezés + szellemi pihenés). Az pedig már érdekes, hogy az ember ugyan miért nem eszik mondjuk kevesebb pacalpörköltöt (vagy sétál napi 15 percet), ha túl van egy szívrohamon, és tudja, hogy nagy a kockázata a következőnek, ha nem változtat. Hasonló a helyzet a dohányzással is, azt sem mindenki hagyja abba, hiába vannak túl a második stroke-on (a nikotin miatt szűkülnek az erek az agyban, ami növeli az elzáródás esélyét). "Lehet valami" a kérdező "lustaság" felvetésében, még ha nem is ez a legjobb szó rá, és általánosítani sem jó, sőt, sértő is lehet azokra, akik pl. tényleg kidolgozzák a belüket, és otthon a férj meg nyaggat, hogy miért nincs kimosva a szennyes.
Urbán Róbert ezért is beszélt sokat anno pl. arról, hogy rendszeres mozgás alatt nem csak sportot kell érteni. Ide tartozik a gyaloglás, a lépcsőzés, az esti 15 perces séta, kutyasétáltatás is (ami már több ember számára elérhető, mint a sport).
A Kérdezőnek meg köszönöm, bár sok olyan emberről tudok, akikhez képest a tudásom tényleg felszínes. A sport és immunrendszer előadáson pl. nem ültem bent, ha jól emlékszem xD
Sziasztok!
Úgy látom, sikerült titeket megosztanom a kérdésemmel. Köszönöm mind a pozitív visszajelzéseket, mind a kritikákat a felvetésemmel kapcsolatban, továbbra is várom őket.
Úgy látom, többek nagy figyelmet fordítottak az általam ismertetett statisztikai adatok felhasználására.
Először reagálnék a 2vádra" miszerint durva volt a lustaság szót általánosítani. Nem véletlen írtam statisztikai adatokat. Nyilván a fenti vonás nem mindenkire igaz - de tény, a kényelem iránti vágy nagyon sok emberben megvan, a sport meg ugye nem kényelmes: utazni kell, izzadunk, kifáradunk... A kényelem iránti vágy pedig nem más mint a hétköznapi lustaság alapköve. Nem mindenkire igaz, tény - de azért biztos vagyok benne, hogy többre, mint az első pillantásban látszik...
Úgy gondolom, az elhangzottak ellenére nagyon minimális azon emberek, embercsoportok száma, akik esetében el tudom fogadni a sportolás hiányát. Ugyanakkor engem meg lehet győzni arról, hogy miért nem sportol valaki (bár nem biztos, hogy fogok hinni neki), nem az én törvényeim uralkodnak. Az élet törvényei azonban egyszerűek és világosak e témakörben (is). Aki nem sportol, az jó eséllyel hosszú távon megszívja (elnézést a kifejezésért, de sztem ez a legmegfelelőbb ide). Mondhatja valaki, hogy azért nem sportolt, mert fáj valamije, vagy hogy házastársi (párkapcsolati) életet kíván helyette élni, dolgoznia kell, családdal lenni... a lényeg egy dolog: Sportolt vagy nem?
Úgy vélem, minden okok és következmények halmaza, így az előbb leírt ok - hogy valaki nem sportol - nem marad okozat nélkül. Jóllehet, mint szinte minden téren, a túlzásba esés itt sem használ - hiszen akkor felmerül az emberek felelőtlensége, vagy a sérülés veszélye - ez tény. De a heti 1 óra sztem mindenkinél megoldható, legyen fiatal-idős, családos, beteg, dolgozó ember vagy munkanélküli...
Ha már statisztikai adatok: Az általam ismert utolsó időmérleg-vizsgálat adatai alapján a magyarok ÁTLAGOSAN 2,5órát tévéznek naponta (rem, jól emlékszem az adatra, de a nagyságrend ez). Igaz, nem túl friss az adat, de az emberi természet nem változott semmi, az esetleges kevesebb tévézést felváltja a netezés... Ha ebből a 2,5órából csak egy 10p-t mozgásra fordít az ember, megvan a heti 1óra.
Még egy dolog: lehet ellenkezni a sportolás szükségességével, de nem célszerű. Az egészség része, akárcsak a táplálkozás, a káros szokásoktól való mentesség, a stressz hiánya, vagy a hozott gének. Úgy gondolom, mindenkinek szíve joga eldönteni sportol-e vagy sem - és hogy felismeri, ez nem szeretet kérdése.
Van egy mondás, amiben hiszek:
A buta ember saját kárán tanul. (ezt kiegészítve az okos másén, vagy előre gondolkodik)
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!