Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mely izomrost tipust fejleszti...

Mely izomrost tipust fejleszti leginkább a Edmund Jacobson féle progresszív relaxáció?

Figyelt kérdés
Milyen hatásai vannak ennek a módszernek?
2010. dec. 5. 18:23
 1/9 anonim ***** válasza:

A módszer célja sokkal inkább lelki és mentális fejlesztés, mint testi. Az izomfejlesztésre annyiban kétségkívül pozitív hatása van, hogy jelentősen erősíti az izom-agy kapcsolatot és az izomkontrollt, ami mind a testépítésben, mind a kevésbé esztétikai célú erősportokban kulcsfontosságú.

Találtam egy cikket a dolog lényegéről, talán segítséget tud nyújtani, és mondhat újat:

[link]

2010. dec. 6. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Kipróbáltam már, s bizony még két nap után is izomlázam volt. Szóval biztosan fejleszt valamilyen izomtipust

Megkérdeztem a tréning vezetőnket, de sajnos csak kitérő válaszokat adott. Láthatóan nem tudta. Pedig állítólag vizsgázott személy. Ezért a kérdés.

Köszönöm a linket.

2010. dec. 6. 15:20
 3/9 anonim ***** válasza:

Az izomláz önmagában nem feltétlenül jelent izomfejlődést. Ha alaposan megmasszíroznak, akkor is izomlázad lesz másnap, mivel az izmaid dolgoztak a nyomással szemben, viszont sem az izomtömeged, sem az erőd attól még nem fog nőni.

Másfelől nincs tapasztalatom módszerrel kapcsolatban, viszont szinte biztos vagyok benne, hogy csak egészen finoman, kis mértékben kell az izmokat megfeszíteni, semmiképp sem annyira, hogy másnap izomlázad legyen.

2010. dec. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ebben a módszerben fontos a maximális izomfeszítés.
2010. dec. 7. 20:20
 5/9 anonim ***** válasza:
Akkor ebben tévedtem, bocsánat. Viszont a kérdésed továbbra sem értem, pontosan mit értesz izomrost típuson. Kontraktilis illetve szarkoplazma izmot? Vagy?
2010. dec. 7. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ezek így számomra új nehezen érthető szakszavak, de attól még jogos.o

eddig csupán a lassan és gyorsan összehúzódó izmok szavakat olvastam.

Kontraktilis(gyorsan összehúzódó), ha jól értelmeztem a net alapján.

2010. dec. 7. 23:50
 7/9 anonim ***** válasza:

Á, már értem, mire gondolsz. Tapasztalatom szerint egy kicsit félremagyarázott a köztudatban az izmoknak ilyen téren való megkülönböztetése. Amit én írtam, annyit tesz, hogy a kontraktilis izom az, ami ténylegesen összehúzódásra, azaz erőkifejtésre képes, míg a szarkoplazma izom feladata tápanyaggal ellátni a kontraktilis izmot (meg persze önmagát), és gondoskodni a salakanyag elszállításáról, viszont összehúzódásra, erőkifejtésre képtelen. Tehát tulajdonképpen a kontraktilis izom az erőért, és szarkoplazma az erő-állóképességért felel. Valójában a gyors illetve lassú erőkifejtés ugyanannak az izomrost típusnak a munkája, szóval ilyen különbség szerintem valójában nincs. A gyors mozdulatok kivitelezése sokkal inkább azon múlik, hogy mennyire vagy képes laza izomzattal erőt kifejteni, hogy a felesleges izomfeszülés nem akadályozza ellenállásával a mozgást. Tehát ha nagyon keményen edz valaki nagy súlyokkal (amiket nyilván lassan tud csak mozdítani), akkor is képes lehet gyors, kirobbanó mozdulatokra (mondjuk egy küzdő- vagy ugrósportban), ha a kemény edzés mellett kitartóan gyakorolja (figyelem, ez gyakorlás, nem edzés!) a laza erőkifejtést.

A progresszív relaxációról sokkal többet tudsz, mint én, ezért inkább nem kontárkodom bele, hanem a kezedbe adom a válasz kulcsát: Ha az izomfeszítést rövid ideig tartod ki, (néhány másodperc), akkor a kontraktilis izom erősödik, nő az erőd (viszont a mérete változatlan marad, csak nő az erőkifejtési képessége), ha az izomfeszítést tovább tartod ki, (kb. 10-15 másodperc felett), akkor már az állóképesség (szarkoplazma) is fejlődik az erő rovására, ha egészen sokáig tartod (percekig, vagy legalábbis izomfáradás közelébe viszed a feszítés idejét), akkor szinte csak a szarkoplazma, az erő alig, vagy egyáltalán nem.

Remélem sikerült érthető és hasznos választ adnom.

2010. dec. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Tegnap is eszembe jutott, bár nem említettem meg. Lehet ezek a gyakorlatok hasonló hatással vannak, mint az izometrikus edzés hatásaihoz. Igazán nem tudom. Annyit sikerűlt megtudnom, ezek a progreszzív meditáció segít megtanúlni az izmaink használatát. Segít a hatékonyabb izomhasználat elsajátításásban.

Így gondolom testépítőknek is biztosan jó lehet.

(Engem a testépítés és a futás érdekel.)

Viszont nem tudom, mi szerint lehet beépíteni az edzéstervbe. Valamint pontosan milyen előnyei, hatásai lehetnének egyáltalán.

2010. dec. 8. 16:47
 9/9 anonim ***** válasza:
Erősíti az agy-izom kapcsolatot, tehát megtanulod az izmok használatát, és valóban, az izometrikus tréninghez hasonlóan erősít. Ez máris bőven elég előny a testépítéshez.
2010. dec. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!