Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Lovaglás közben vágtában...

Lovaglás közben vágtában mikor kell adni a félfelvételt?

Figyelt kérdés

Ugye azt tudom, hogy lépésben felváltva adjuk az előrehajtó csizmasegítséget jobb-bal csizmával, és mindig amikor a külső csizmával adjuk, azzal együtt a külső száron finomat mozdítunk (úgy tanultam ez a félfelvétel), tanügetésnél ugyanígy, könnyűügetésnél pedig akkor adjuk a félfelvételt (mozdítunk egy kicsit a külső száron) amikor ülve vagyunk a nyeregben. Vágta közben mikor kell adni a félfelvételt?

Előre is köszi!



tegnap 17:50
 1/2 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, megértő és érdeklődő attitűddel mondom, hogy szerintem ez nem oké, amit tanulsz. A félfelvételt az angol lovaglásban nagyon sokszor félreértik. A félfelvétel arról szól, hogy az ezt igénylő feladatok előtt hátramozdítsuk a ló súlypontját. Ezt elsősorban üléssel tesszük meg, és ettől a ló nem kell veszítsen a lendületéből, inkább a tempójából. Ez azt jelenti, hogy a feladathoz megfelelő egyensúlyi helyzetbe hozzuk a lovat, amennyiben nincs ebben az egyensúlyi helyzetben éppen. A manapság elterjedt lovaglási stílusban ennek kiegészítő segítsége a szivacsoló mozdulat a külső kézzel, de önnön magában ez mit sem ér. Az pedig, hogy ezt nagyon sokan szárraállításhoz használják, felváltva 'húzkodják' a ló száját lépésben ütemenként, az nem az egyensúly helyreállítását segíti, hanem egy kényszertartásba helyezi a ló fejét. Az előrehajtó csizmasegítséget sem feltétlenül adjuk felváltva, nagyon sokáig így tanultam és csináltam én is, nem bűn, de azóta más belátásokra tértem kutakodva, többet tanulva (ha kell, elmagyarázom bárkinek privátban, de nem húzom ezzel most itt az időt).

Önmagábann az, hogy ha kell ha nem félfelvételt adunk a lónak a feladatok előtt, nincs rendjén. Hiszen ha a ló jó állapotban van, erre semmi szükség, hiszen jóformán a lónak minden mozdulatunkat le kellene követnie, emiatt önmagában a helyes üléssegítség elég ahhoz, hogy fenntartsa a figyelmét a lónak.

Dehogy visszakanyarodjak.. vágtában az a segítségadás, amit te szeretnél használni akkor éri/érheti el hatását, amikor a ló háta a legmélyebben van, tehát amikor a két átlós láb (belső hátsó, külső első) a földön tartózkodik.

Ha megkérdezted ezekről az edződet, nyugodtan menj bele mélyebb miértekbe. Ha vagy olyan kedves, szívesen fogadnám, ha megírnád nekem (akár privátban) az edzőt válaszait, mert kíváncsi vagyok ő mi alapján használja ezeket a módszereket. (Nem egy ilyen edzőtől hallottam indoklásként, hogy mert 'ez meg az a nagy lovas így csinálta', vagy 'ez van leírva a lovaglás és hajtásban' stb.

Szóval ha sikerül ésszerű magyarázatot kicsikarnod az edződből, annak is örülnék, meg annak is, ha azt írnád le, hogyha nem sikerül.

Előre is köszönöm, sikerül ez :)

tegnap 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Nagyon egyet tudok érteni az előttem szólóval, minden szóval, és nagyon örülök, hogy ilyen gondolkodású emberek is vannak itt és láthatólag sok tudással, tapasztalattal, és a tetejében jószándékkal. Sokat jelent ez nekem.

Kérdező, neked mondanám, hogy a helyedben keresnék másik edzőt, de sajnos nem olyan világot élünk, ahol minden megyében van legalább egy jó szakember, mert nincs sajnos. Ezért csak azt tudom mondani, hogy nézz szét, járj kurzusokra, hallgasd meg sok szakember véleményét, mielőtt valamit elhiszel, és ha kell, alkosd meg a saját gondolataid.

tegnap 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!