Félfelvételek, felvételek, fordulatok és a ló keretben tartása?
Teljesen el vagyok veszve a szársegítségek és csizmasegítségek terén ennél a négy esetnél.
Leírom, hogy én hogyan szoktam őket csinálni, és kérlek javítsatok ki, ha valami nem okés.
1. Félfelvétel: először csizmával zárok (külső és belső csizma egyszerre, vagy csak a belső?), majd meghúzom a derekam és kitartok külső szárral.
2. Felvétel: félfelvételek, majd a külső szár mellett hosszabb ideig kitartok a belsővel is, illetve hosszasabb ideig húzom meg a derekam. (Hallottam már azt, hogy nem szabad egyszerre hatni mindkét szárral, de akkor hogyan különbözteti meg a ló a félfelvételt a felvételtől? Illetve tényleg oda kell tenni felvételnél is a csizmánkat a ló oldalához, hogy ne legyen olyan érzés a lovon mint a satufék? Ha igen, akkor mindkét csizmánkat vagy csak az egyiket? Itt nem a felvétel előtti félfelvételeknél gondolnak a csizmára?)
3. Fordulat: belső csizma "hevederen", hogy a ló belső hátsó lábát aktivizáljam, külső csizma hátul megtart, belső szár finoman kezel, "szivacsozunk", és külső szár nagyon kicsit enged, de lezárja a vállait.
4. A ló keretben tartása, hátsó lábaira való terhelése/támaszkodtatása: tulajdonképpen eddig úgy tudtam, hogy félfelvételeket adunk a lónak, hogy ezeket elérjük. Viszont ahogy utánaolvastam láttam olyasmiket, hogy "belső láb hajt, külső szár kitart és belső átmozgat", és ez teljesen bekavart. Igazából ez olyan mintha fordulatot lovagolnánk, csak külső csizna nélkül(legalábbis az ahogy én azt tudom).
Előre is köszi a válaszokat!
(Most lehet fogjátok a fejeteket, de tényleg teljes káosz van a fejemben :) )
Félfelvételnél belso szár "szivacsozik" es kozbe zar a csizma, mindkettovel. Nem kell meghúzni a derekad mert nem akarsz jármódot váltani csak lassítasz vagy figyelmezteted.
Teljes felvételnél ugye alacsonyabb jarmodra vagy megallitasra valtasz tehat leulsz es itt meghuzod a derekad es melle zar a csizma hogy a lo beletamaszkodjon a szarba es a hatso labaival maga ala lepjen hogy 4 labra alljon meg ha megallitas van. Szarnal mindkettot meghuzod de csak nagyon finom. Inkabb a derekmeghuzas dominal. Ha ugy vesszuk nem is huzod meg a suarad csak megtartod mindkettot, ha ez nem eleg akkor lehet picit meghuzni de utana engedni kell.
a fordulatot jol tudod
A lovat akkor fogod tudni támaszkodtatni ha tidja is mit szeretnel tole, egy iskola lo kezdo alatt nem fog tamaszkodni se haladonak is tobb alkalmas munka hogy tamaszkodjon a lo.
Ha a lovad "tud" tamaszkodni tehat ellazul ezt ugy tudod elerni hogy a belso szar es a kulso szar is mozdit neha. Kicsit megtartod a szarat aztan engedsz hogy utana nyuljon, tehat a lenyeg hogy jatsz a zablaval hogy keresse a tamaszkodast. Kozben a csizma vegig zar mindkettovel hogy belehajtsd a szarba.
Én úgy támaszkodtatom, hogy a felváltva mozgató át a zablát, közben mindkét csizma hajt (hogy ne essen vissza). Ha enged én is engedek. Ehhez viszont fix ülés kell. Pl van olyan kezdő lovasom, aki biztosan ül kengyel nélkül is, most tanul szabadon menni, még a kezével nem olyan ügyes, de ha fixen megtartja a szárat, a ló letámaszkodik (kb mint egy kikötőnél).
Arra viszont figyelj, hogy ne essen a, elejére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!