Mi az oka annak, hogy ilyen sok embernek magasabb a max pulzusa a bármilyen képlet által kiadottnál? (Nekem jóval alacsonyabb)
De futós (és bicajos) csoportokban kb azt látom csak, hogy 5-10-15 ütéssel magasabb. Strava-n is.
A legnagyobb az volt, amikor a nálam 20 évvel idősebb nő olyan átlagpulzussal futotta a 10 km versenyt, ami az én maxom!!
Ez azért nem igazság.
Ha a 160-165 nekem még aerob, kényelmes lenne, én is tudnék 6 percest lazában.
Ha a 175 felettit bírnám hosszú távon, már most menne a 2 órán belüli félmaraton (közben a realitás az, hogy idén már nem fog menni).
Egyébként nem lehet ez a gyerekkori sport miatt?
Én nem sportoltam, nekem lecsökkenhetett felnőtt koromra, míg mások sportoltak, nekik magas maradt.
Már átlagban.
2:
De hosszútáv futásban nem előny önmagában a magas pulzus. Mint írtam, nekem alacsonyabb kb. 10-el az életkori képlettel számolthoz képest, viszont sok edzéssel nagyon alacsony pulzuson tudok futni. Akinek ismerősömnek 20-al magasabb a max. pulzusa, hasonló edzésmunkával és múlttal hasonló félmaratont fut mint én, csak épp kb. 20-al magasabb átlagpulzussal. Szóval ez önmagában csak egy szám, nincs benne semmi igazságtalanság, más a szervezetünk, de nem jobb annak akinek magas a pulzusa. Legfeljebb középtávokon és kisebb hosszútávokon számít, félmaratonon nincs jelentősége. Ha nekem 20-al magasabb lenne a max. pulzusom, de minden más ugyanaz lenn, az ország legjobb maratonistája lennék, de ilyen nincs, mert akiknek magasabb a max. pulzusa ugyanolya életkorban és edzettséggel, azoknak magasabbra is megy hasonló terhelésre.
Azért egy hasonló, sportmúlt nélküli ember simán fut 175-180-as átlagpulzussal félmaratont a 30 évesek közül, ahogy látom.
Nekem ez a végén a "sprint".
Esélyem sincs.
Akkor neked ezek szerint komolyabb a sportmúltad, vagy nem tudom.
Bár átlagban akkor is az a tippem, hogy a sportmúlttó függ és ezért szívtam meg.
Egyébként akinek alacsony a max pulzusa, annak is felmegy ám a pulzusa amúgy.
Nekem melegben simán 160-ig is, ami majdnem a 90%.
És nem éreztem megterhelőnek, csak azért sétáltam bele, mert azt akartam, hogy maradjon szívem a végére is.
Há nekem a legjobb maratonom, 36 éves vagyok és tavaly ősszel volt, tehát akkor 35 voltam, 1:25, és 160-as átlagpulzussal futottam. Van olyan szitntén 30-as évei közepén járó ismerősöm, aki 185-ös átlagpulzussal futott hasonlót, úgy hogy hasonló edzésmunkát végez, és szintén nem volt fiatalon sportoló. Szóval semmiféle előnye nincs abból, hogy neki valahol 195-200 körül van a max. pulzusa.
A max. pulzus nagyrészt genetika, csak minimális mértékben fejleszthető, ezért teljesen értelmetlen rajta merengeni, főleg hogy félmaratonnál nem is feltétlenül jelent előnyt ha magasabb.
Azt meg hogy ugyanazon pulzuson egyre gyorsabb legyél, elsősorban könnyű, hosszú futásokkal tudod fejleszteni, amit célszerű kombinálni intenzívebb futásokkal is, gondolok résztávokra, iramváltásos futásokra, és akkor tovább tudod tartani a számodra magasab pulzustartományokat is versenyen.
Ja, arra gondoltam.
De elképesztő menő idő!!
Én nem vagyok biztos benne, hogy a 160-as átlagpulzus menne félmaratonon, bár talán kiderül.
Egyébként akkor is az van, hogy konkrétan kevesebb vért kapnak az izmaink.
Illetve mindig örültem, hogy ez az, még csak 30 vagyok, sportolhatok magasabb pulzuszónákban, erre kiderül, hogy nem.
Ma is 150-155-tel futottam, csak... Nekem annyival már kvázi csak fartlek alatt szabadna.
Ez sem igaz feltétlenül, hogy kevesebb vért kapnának az izmaink, az is rengeteg tényezőtől függ. Pl. hogy a vérünk mennyi oxigént vesz fel a tüdőben, illetve az ereink mennyire tágak.
Semmi értelme ennek a hasonlítgatásnak, mindenkinek egyéniek a pulzuszónái, és nem határozzák meg önmagában a teljesítményt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!