Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Egy amatőr sportolónak szabad...

Egy amatőr sportolónak szabad vagy nem kellene 220-életkor 80% feletti pulzussal edzenie?

Figyelt kérdés

Természetesen hobbisportolók és őket edzők nem tartják így, de nem is feltétlen az egészség a céljuk, hanem a teljesítmény, illetve egészség szempontjából a sérülésmentesség.

Kardiológusoktól hallottam a fentit és hallottam már olyanról, hogy sporttól emelkedett az az érték a vérben, ami infarktuskor szokott.


Mi lehet az igazság?


2023. jan. 16. 12:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy ez a képlet csak becslés, de nyilván max pulzus 80%-a felett, így értetted.


Igen, szabad. De nem úgy, hogy nagyrészt ezen tartományban edzesz. Hanem úgy, hogy nagyrészt alacsony pulzustartományban edzel, de csinálsz intenzív edzéseket is, amikor jellemzően intervallumokban magas pulzustartományban vagy. Egy vegyes, vagy másképp mondva polarizált edzésmunka kevésbé sérülésveszélyes és a szív- és érrendszerednek is jobbat tesz, ha nem vagy eleve szívbeteg, mint ha csak alacsony vagy csak magas pulzustartományban edzel.


Ez persze nyilván leginkább futásra, úszásra, kerékpározársa vagy más erőnléti sportágra vonatkoztatható elsősorban, de az erősportágaknál sincs folymatosan magas pulzustartomány, hanem intenzív sorozatok vannak.

2023. jan. 19. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Azért elég gyakran használják kardiológusok is ezt a 220-életkor becslést és ábrákat is láttam, hogy meglepően pontos.


Nekem amúgy ennél 10-zel kisebb volt az eddigi mért max.

2023. jan. 20. 09:33
 3/4 anonim ***** válasza:

2:

Én 36 éves vagyok, ez alapján 184-nek kellene lennie a max pulzusomnak. A gyakorlatban 175-öt tudok elérni maximum, és fiatalabbként sem volt ez több. Ha a képelttel számolom a pulzuszónákat, akkor 140-150-es pulzus jó lenne alapozó futásnak, a gyakorlatban ez már tempó futás nekem, és 105-130 a kocogás.

2023. jan. 20. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Azta...

Én 110-120-as pulzussal gyaloglok.

Futómozgás 140-esnél kezdődik.

2023. jan. 20. 14:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!