Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Aikido? Jót, rosszat hallotam...

Aikido? Jót, rosszat hallotam már róla. Vélemények?

Figyelt kérdés

sok helyen ócsárolják, h kell pár év, mire tudsz tenni majd valamit. meg sokan mondják hogy élesben nem mindig hatásos.

vélemények?


2010. szept. 11. 19:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Mint minden stílusnak van erőssége és gyengéje. Akik ócsárolják, gyakran megnéznek egy videót, vagy félév alatt (ami durván az alapozás alapozására elég :P) megunják. Az a kérdés, mit akarsz a stílustól?


Sok dicséretet és szitkot fogsz kapni a kérdésre. Csak a problémákra térnék ki, ha nem bánod, a többit elintézik mások :D


Sokat szidják, hogy a gyakorlás monoton, technikák ismétléseiből áll, és a helyzetek nem reálisak. Ezek féligazságok. Valóban, edzésen modellhelyzetekkel fogsz találkozni. A támadások száma korlátozott, és általános forgatókönyvet jelentenek: egy oldal irányú vágás pl. egyszerre képezi le a parasztlengőt és az oldal irányú vágást karddal (ami nem sokban tér el az egyenes, fejre mért vágástól). Ha tetszik, minden támadás prototípus. A technikák azt tanítják meg, hogy hogyan reagálj egy adott ívet követő ütésnél/fogásnál. Az a technika, amit megtanulsz modellhelyzetben, később bármilyen, az adott ívbe illeszthető támadásnál ugyanazt az elvet követi (megfelelő módosításokkal, amikhez már tapasztalat kell). Így az alapelv egy parasztlengőnél ugyanaz, mint egy köríves rúgásnál vagy egy viperás hadonászásnál, de az alkalmazható technika a testtartástól függően változik. Az, hogy az edzésen tanult modellhelyzetekből élesben jó következtetést tudj levonni x tized mp alatt, akár 10 év is kellhet.


A második az a harmónia. Itt nem feltétlenül békességről van szó, mint azt sokan hiszik. Hogy a kitéréseket és elvezetéseket megfelelően végrehajtsd, pontosan követned kell a támadó sebességét. Különben nem működik a dolog. Ez gyors embernél nagyon nehéz. Ott a dolog annyiban változik, hogy nem egyből kezeket facsarunk vagy mittomén. Ott a támadóval kell foglalkozni, a kitérések miatt a keze vagy fegyvere kevésbé lényeges. Vagyis az elvezetés nem csuklónál, hanem minimum könyök fölött kapcsolódik a támadáshoz (akármilyen ütésnél), vagy egyből a támadót magát támadja, és csak aztán foglalkozik a kézzel. A jó kapcsolódáshoz, hogy ne legyél gyorsabb a másik félnél, se lassabb. A köríves mozdulatok azért vannak, mert az ellenfél billenési pontjaira dolgozunk. Ahhoz pedig vezetni kell őt, a vezetés a billenési pontokra irányul. Azokat megtalálni, nah, ahhoz kellenek a körök. Vagyis az aikido nem azért harcművészet, mert szép. A szépsége csak melléktermék, a harmónia dióhéjban szükségszerű.

A harmadik, az a nagyobb ember. Lehet valaki akármilyen nagy. Megfelelő elvezetés, és annyi az egyensúlyának. A Tök mind1, milyen izmos. Az ő erejét, lendületét használjuk fel. Ha erős, az nekünk még jobb. Ha merevek az ízületei, akkor egy feszítés iszonyat veszélyes lehet rá. De ehhez megint csak idő kell.

Látvány. Attól függ, kinél tanulsz. Akik a hatékonyságra helyezik a hangsúlyt, kis körökkel dolgoznak. Általában. Egy-egy kis mozdulat már annyira összetett lehet, hogy azt még én sem tudom elképzelni. Egy kis mozdulatot, főleg, ha gyorsan csinálják, nem lehet azonnal kielemezni. Minél tapasztaltabb vagy, annál kisebbek és könnyedebbek a mozdulataid, és annál gyorsabbak is. És annál távolabb vannak azoktól, amiket a youtube-on látsz itt-ott.


Utca. Most majd jönnek az elméletgyárosok, előre látom :P Ha jó az aikido-d, akkor működik ott is. De, azok, akik szeretnek verekedni, nem maradnak meg sokáig ennél a stílusnál, vagy nem járnak rendszeresen edzésre. Nem tanulnak, mert a technikákhoz az aikido szellemi részét is át kell venni. Ezt nem tanítják (jobb helyeken igen!), de jön magától. A nagy bunyósok egy szót (ami gyakran kimondatlan) sem értenek, a munkájuk pontatlan, motivációjuk a tanulásra gyenge. Tapasztalatom szerint. De sajna ők azok, akik az alkalmazhatóságot ócsárolják a leginkább. Nem is értik, mi nem működik... Akik át tudják venni a stílus szellemi alapértékeit (amihez évek kellenek), azok tudják igazán használni.


Nah, ez így 11 év távlatából, a főbb gyengeségek, amiket hallok, a kritikák és az általam korrektnek tartott válaszok. Bocsi a wall of textért, de nem szeretném, ha tapasztalatlan vérpistikék vagy elméletgyárosok téves képet festenének benned a stílusról :P


ui: a trolloknak: értelmetlen vitába nem szállok be...

2010. szept. 11. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Na jó, átolvastam még egyszer :D A körök a támadások energiáját vezetik el, fogásnál pedig mozgási energiát adnak át a mozdulatlan ellenfélnek (billentések, feszítések e mellé, ezek nagyon fontosak). Ezért nem kell saját fizikai erő, ezért mindegy, mekkora az ellenfeled. Többek között. Az elvezetés és billentés gyakran egyazon mozdulaton belül van.

Kezdőkkel nagyon óvatosan kell kezdeni (amit a vérszomjasak kezdők nem értenek meg), mert míg másutt belilul mondjuk a combod, addig nálunk eltörhet a karod :P Amíg a kezdők megtanulják támadás alatt is védeni magukat, addig nagyon vigyázni kell rájuk.

2010. szept. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

ez egy nagyon korrekt válasz volt, köszönöm szépen!

maga a stílus nagyon érdekelne, mert engem nem a verekedés hajt. inkább az, hogy valami olyat kezdjek el, ami szellemileg is fejleszt. nem egy őstulok sportágat szeretnék, hogy rögtön első edzésen odaállítanak, h verd szét:d

habár én sem vagyok egy kis darab:D

ui: ezért tetszett meg a leginkább, hogy mások erejéből előnyt kovácsolni:)

2010. szept. 12. 00:03
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát, szerintem egyetlen stílusban sem verik szét a kezdőket azonnal.

Mo-n a szellemi részét annyira nem oktatják, ha jól tudom, de vannak könyvek, ahol a gondolati alapoknak utána lehet nézni.

Viszont van még egy hátrány, amire érdemes figyelni. Nagyon sok múlik az edzőpartner munkáján. Sokszor a támadás nem "őszinte". Az ütés és a fogás lagymatag, nem viszik végig, vagy nem oda céloznak, ahova kellene. Így sajna nem lehet igazán tanulni :( Ez hátrány más stílushoz képest: ahol "szétvernek", ott harcot (szabályok által megkötve) is tanulsz. Sok függ a mestertől is, hogyan szemléli az irányzatot.

Ha elkezded, az első fél év elég unalmas lehet majd, mert az első vizsgáig nagyon keményen alapozás megy. Ha úgy vesszük, fekete övig alapozás zajlik. A technikák ismétlődőek lesznek, a fejlődés a kivitelezésben mutatkozik meg. Egyre rövidebb, pontosabb, könnyedebb, stb. Ha nem tetszik ez a lassabb fejlődés, akkor valami más irányzat után érdemes nézni, ami jobban illeszkedik hozzád.

2010. szept. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

ha a célod, hogy filozofálgass egy viszonylag normális és békés csoportban, miközben mozogtok/tornáztok egy keveset, az aikidó Nagyon jó ötlet.


Ha a célod, hogy olyan tudást szerezz, ami majd egyszer megmenti az életedet az utcán, az aikido nagyon rossz ötlet.

2010. szept. 13. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
remélem nem kezdted el annak idején
febr. 5. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!