Mi a különbség a gyors és lassú izomrostok erőkifejtése között?
Én azt mondanám, hogy főleg metabolikus oka van. Végső soron akármilyen energiarendszert használsz, ATP kell a sejteknek, az kvázi az „univerzális energiaforrás”. A lassú és a gyors rostok között az a különbség, hogy a gyors rostok esetén nagyobb arányban van jelen ATPáz enzim a miozinon.
Az erőkifejtés és a gyorsaság két külön fogalom. A gyorsaság az a sebességre vonatkozik, viszont erőt tudsz kifejteni úgy is, hogy nincs elmozdulás, ilyen az izometria (biomechanikai szempontból az erőkifejtésre gondolj úgy, hogy mennyire feszül az izom). Az erőkifejtés és gyorsaság közti kapcsolat attól is függ, hogy koncentrikus vagy excentrikus izommunkát nézünk. Koncentrikus izommunka esetén fordított arányosság van köztünk, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy minél nagyobb a teher (ergo az erőkifejtés), annál lassabb lesz a kontrakció. Ez könnyen megérthető: egy 5 kilós súlyzós gyorsabban tudsz mozgatni, mint egy 20 kilósat. Excentrikus izommunka esetén gyakorlatilag arról van szó, hogy fékezed a külső erőt, itt az erőkifejtés és a gyorsulás között egyenes arányosság van. Ez is felfogható gyakorlati példával, nyilvánvaló, hogy minél nagyobb a teher, amit leengedsz, annál gyorsabb lesz a negatív szakasz (ezt azért nehezebb elképzelni, mert az edzések során olyan súlyokat szoktunk választani, amik esetén az excentrikus terhelés szubmaximális, tehát kvázi „minden” kontrollálható, de hogy rávilágítsak egy szélsőséges példával: vajon hol lesz gyorsabb a negatív szakasz egy 40 kilós csigás lehúzásnál, vagy egy 40 kilós húzódzkodásnál?).
Az idegrendszeri hátteréről nem sokat tudok, de ugye itt azt is figyelembe kell venni, hogy a „gyors” rostokat csak akkor fogja bevonni az idegrendszer, ha megfelelően nagy a terhelés. Olyan nem igazán van, hogy „csak a gyors rostok dolgoznak”, olyan viszont lehet, hogy alacsonyabb ellenállással szemben fejtesz ki izommunkát, és elég a lassabb (alacsonyabb ATPáz enzimmel rendelkező) rostokat aktiválnia az idegrendszernek, amikor az energiarendszerek is eltolódnak inkább az aerob irányba, ahol gyakorlatilag van „idő” ATP-t csinálni, nem kell hirtelen sok. Ilyen pl. ha tekersz egy biciklit hosszan fenntartható tempóban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!