Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elvehetnek ennyi pénzt a...

Elvehetnek ennyi pénzt a fizetésemből törvényileg? (tartásdíj)

Figyelt kérdés

SZOCIÁLIS OTTHON: Törvény szerint, ha egy rokonom tartós ápolásra kényszerül, szociális otthonba költözik, és nincs elég vagyona vagy jövedelme, akkor rám kötelezhetik a szociális otthon költségét.


ROKONTARTÁS: Ha jól tudom ez rokontartás. Van egy olyan kitétel, hogy csak akkor kötelezhetnek fizetésre, ha marad még nekem is elég, hogy fenntartsam magam. (Azt hiszem egy minimálbérnyi, vagy valamivel több). De konkrétan "százalékos" határról nem tudok, tehát a fizetésem további részét teljesen lecsaphatják ezek szerint.


Létezhet az, hogy ha mondjuk jól keresek, van havi 600 000 ft fizetésem, és a rokonom egy drága helyet választ, ami mondjuk havi 500 000-be kerül, akkor az én fizetésemből levonhatnak havi 500 000 ft-t vagyis több mint a 85%-át??? Ez piszkosul sok, és így eléggé tönkre tehetnek egy családot.


Létezik-e százalékban kifejezett határ? Szétoszthatják-e ezt TÖBB ROKON között?


(még nem vagyok ilyen szorult helyzetben szerencsére)



2019. máj. 19. 17:51
 1/6 anonim ***** válasza:
18%
Kilakoltató Orbán bármit elvehet bármikor.
2019. máj. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
*Közel 85%-ot akartam írni. Bocs, most nem szeretnék Orbánról beszélgetni, egy komoly témájú kérdést tettem fel, amire szeretném tudni a választ.
2019. máj. 19. 17:58
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"és a rokonom egy drága helyet választ,"

Nem.

A rokonodnak a saját pénzét kell költenie. Rokontartásra akkor vagy kötelezhető - és csak olyan mértékben - ami a megmaradását, az alapvető ellátását fedezi. Vagyis ha neki van miből, akkor válogathat, hogy hova megy - mert az ő saját pénze az amit rá költ. Ellenben ha nincs pénze akkor a legolcsóbb helyet kell elfogadnia ahol ellátásban részesül és azt kell kiegészíteni. Nem helyette fizetni, hanem ha a nyugdíja nem elég rá, akkor kiegészíteni.

Mindegy hogy neked mekkora a fizetésed, kötelezni nem kötelezhetnek arra hogy a szükségesnél többet fizess csak mert az illetőnek jobban tetszene valami más.

Ezzel az erővel minden nyugdíjas beköltözhetne a Hiltonba, mert az jobb hely, mint az idősek otthona, aztán fizettethetnék a rokonsággal.

2019. máj. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Járadék jellegű követelésnek megvan a felső határa, és legfőképpen a feltétele. Csak azért nem igényelhető, mert rokon.


(és mellesleg, habár a jelenlegi Ptk-t a Fidesz léptette hatályba, de ezt már a korábbi 1952-es Csjt is tartalmazta)

2019. máj. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Értem köszönöm! Amiben nem voltam biztos, hogy ilyen helyzetben "válogathat"-e, csúnyán fogalmazva. De így érthető, köszönöm!


(Természetesen, azért a gyakorlatban nem szeretném, ha a rokonom rossz helyre kerülne, csak elméletben érdekelt!)

2019. máj. 19. 18:28
 6/6 anonim ***** válasza:

AFAIK mindenfele tartasra van egy 50%-os limit, (meg gyerektartasra is, amit akkor is bejahtanak, ha neked mar nem jutna eleg).


Persze ezt itthon kisebb cegeknel nem teljesen bejelentett dolgokkal ki lehet trukkozni (minimalbert kapja, tobbi zsebbe, aztan a minimalber felet vihetik max.).

2019. máj. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!