Ha pl. egy nagyszülő ki akarja zárni a gyerekét az örökségből olyan "trükkel", hogy életében még az unokájának "eladja" az ingatlant, akkor az ügyvéd előtt az adásvételi aláírásánál bizonyítani kell hogy a vételár átadásra került?
Csatlakozom az 1.-hez, azzal a kiegészítéssel, hogy ingatlanok elidegenítése csak ellenjegyzési joggal rendelkező ügyvéd közreműködésével lehetséges.
Tehát, amire rányomja a pecsétjét, az a törvény szerint úgy történt, ahogy azt az okirat tartalmazza.
Tehát nem tartom életszerűnek, hogy ügyvéd belemenjen egy fiktív adás-vételi szerződésbe, ha az adott ingatlant illetékmentesen is át lehet ruházni. Ha pedig eladta és nem elajándékozta a nagyszülő, akkor miért ne fizette volna ki az unoka az ügyvéd előtt?
Ja, pont ezt akartam írni én is.
Ha az ajándékozó 10 éven belül meghal, akkor a gyereke visszamenőleg követelheti majd az ingatlan árának 1/3-át, mint köteles részt. (Persze, ha más örökös is van esetleg, akkor csak a rá eső rész 1/3-át.)
Eladás esetén viszont már nincs tovább, az unoka házához ugyanúgy nem lehet nyúlni, mintha egy idegen lenne a vevő.
Az ügyvéd előtt elegendő nyilatkozni, hogy a vételár már korábban átadásra került. Ha az eladó is aláírja ezt, akkor minden rendben, senkit nem fognak letesztelni hazugságvizsgáló detektorral.
Akik az ajándékozási szerződést javasolják: Mivel a nagyszülő már elég idős, nagyon kicsi az esélye hogy még 10 évet élni fog. És hiába az ajándékozás, ha 10 éven belül meghal az örökhagyó, akkor ugyanúgy jár a gyerekének a kötelesrész 1/3-ad része.
És természetesen a nagyszülő nem kéri az unokát, hogy ténylegesen fizesse ki az ingatlant. Ezzel az "adás-vétellel" csak azt akarja, hogy az ingatlan ne legyen benne majd a hagyatékban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!