Hogy lehet valaki hazi őrizetbe? Ez lehetséges?
Igen, bizonyos feltételek mellett az új büntetés-végrehajtási szabályok szerint lehet a büntetés egy részét "házi őrizetben" eltölteni. Azért tettem idézőjelbe, mert bár helyes a kifejezés, mégis kivezették a büntetőeljárási jogból, és "házi őrizet" nevű intézkedés már nem létezik.
Amit te kérdezel, annak az a neve, hogy reintegrációs őrizet. Ugye a szabadságvesztés eleve úgy működik, hogy a letöltendő büntetés egyharmada kedvezmény, amit csak akkor vonnak meg, ha nagyon nagy vaddisznó az ember, vagy a sitten viselkedett állat módjára, vagy a bűncselekménye olyan, hogy nem érdemes rá. Szóval ha valaki három év börtönt kap, az valójában két év. A reintegrációs őrizet azt jelenti, hogy már a két év letöltése előtt szabadulhat, de nagyon szigorú feltételek mellett. GPS jeladót kell viselnie, kijárási tilalommal sújtják esténként, vagy meghatározhatják azt is, hogy csak a munkahelyére mehet el otthonról. A reintegrációs őrizet csak első bűntényes elítéltek előtt áll nyitva, amennyiben nem erőszakos bűncselekményért vagy szervezett bűnözésben való részvételért ítélték el.
Mi ennek az előnye? Egyrészt olcsóbb így a fogvatartás, nem kell a börtönben etetni. Másrészt a csávó sem roppan össze. Igen, tudom, mindenki a bűnözők vérét kívánja, és legszívesebben vizes pincebörtönökben tartaná őket láncon, száraz kenyéren, de a tapasztalat azt mutatja, hogy ettől csak még jobban megzakkannak. Ha van remény, hogy valakit visszavezessenek a társadalomba, segítsék, hogy felhagyjon a bűnöző életmóddal, akkor miért ne. Ezért élhet korlátozottan szabadon, szigorú ellenőrzés alatt.
Az elsőt annyiban javítanám, hogy a házi őrizet és a reintegrációs őrizet, két abszolút különböző dolog volt. A házi őrizet valóban a régi büntetőeljárási törvényben volt jelen, ma már, mint szóhasználat nem létezik, ellenben semmi köze nem volt a reintegrációs őrizethez. A házi őrizet régen egy kényszerintézkedés volt, amit ma már bűnügyi felügyeletnek hívnak. De ezt azzal szemben alkalmazzák, aki ellen még büntetőeljárás folyik, nem akit már elítéltek.
A reintegrációs őrizet pedig valóban egy létező dolog, a büntetés lejárta előtt valóban ezzel otthon lehet tölteni a szabadságvesztés büntetés hátralévő részét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!