A kollektív szerződés felülírhatja a munka törvénykönyvét?
Felül lehet bírálni azt pl. hogy nincs szabad hétvégéd vagy nyáron (és amúgy) nincs egyben kiadható 2 egybefüggő hét szabadság, illetve a heti munkaidő keret min. 60 óra?
Ha igen, akkor minek a törvény?
Ha pedig nem, akkor az ilyen cég törvényt sért?
Ahogy #1 írta, a törvény kereteket szab a munkaadónak ahhoz, hogy mi a maximum, amit a munkavállalótól várhat. De ennél kevesebbet bármikor lehet elvárni - a törvény határait a legtöbb esetben meg sem közelítik.
A módosítások nem azt okozzák, hogy innentől mindenkinek ennyivel több lesz a túlórája vagy ilyen extrém módon lesz foglalkoztatva, hiszen eddig sem az volt a többségnél, ami a törvényben elérhető maximum volt, hanem kevesebb. Csupán azoknak is biztosítja a lehetőséget a legális munkavégzésre, akik ilyen sok túlórát vállalnának, vagy ilyen munkakörben is dolgoznának, ahol ennyire kevés a szezonban a szabadidő.
#3
Már megint a mese. A 400 óra túlórakeret és a 3 éves foglalkoztatás nem összekapcsolt "termék".
Akit munkaidő keretben foglalkoztatnak, az sem túlórázhat, dolgozhat többet a havi munkaidőnél, csak éppen a többlet munkavégzéséről a munkaidő keretének a végén derül ki, hogy az túlóra volt-e vagy csupán normál munkaidő. Azt a pluszt, amivel több a túlóra a normál munkaórájánál, azt nem adják csak neki oda minden hónapban, de magát a ledolgozott óráját kifizetik.
A 400 óra túlóra nem rájuk vonatkozik, hanem az összes munkavállalóra, és csakis akkor dolgoztatható bárki 250 túlóra felett egy évben, ha ő maga is hozzájárult. Aki munkaidő keretben dolgozik az mégis hogyan tudna ennyi túlórához hozzájárulni ha még maga a munkaadója sem tudja abban a hónapban, hogy az az óra amit a normál munkaórák száma felett ledolgozik abban a hónapban az túlóra-e vagy egy előbbre hozott munkaóra?
„A 400 óra túlóra nem rájuk vonatkozik, hanem az összes munkavállalóra, és csakis akkor dolgoztatható bárki 250 túlóra felett egy évben, ha ő maga is hozzájárult.”
Ez igaz, hozzá kell járulni. Azt mondja a főnök: Józsikám, alá kéne írni ezt a papírt, hogy hozzájárulsz a túlórához. Mire azt mondja Józsi: nem írom alá, főnök.
Fantáziálhatunk, hogy mi lesz ezután Józsival.
Fantáziálhatsz. Például az lesz, hogy Józsi beint és elmegy máshová, mert most munkaerő hiány van és nem munkahely-hiány.
Amúgy azt érted ugye, hogy a túlóra TÚLfizetést is jelent, vagyis az a munkaadó, amelyik ennyi túlórában dolgoztatja az embereit, az jelentősen ráfizet erre? Hogy évi 400 óra túlóránál már lehet hogy jobban megéri neki felvenni valakit vagy inkább gépesítésre fordítani ezt a költségnövekedést?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!