Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nagykövetség jogilag más...

Nagykövetség jogilag más ország része? Oda be se mehetnek hatóságok a követség engedélye nélkül, ha pl egy bűnöző van ott?

Figyelt kérdés

Például Oroszország nagykövetsége Budapesten jogilag Oroszországhoz tartozik, és nem Magyarország része?(függetlenül attól hogy helyileg Magyarországon van).


Ha egy orosz állampolgár elkövet egy súlyos bűncselekményt például gyilkol, bemenekül az orosz nagykövetségre akkor a magyar rendőrség vagy terrorelhárítás nem mehet be oda elfogni?(ha a nagykövetség nem ad rá engedélyt és védi a bűnözőt). De ilyenkor amint elhagyja a követséget őrizetbe vehetik? És ha nagykövetségi autóval elindulnak, akkor abból elfoghatják-e a hatóságok?


És mindenhol a világon egységes a nagykövetségekre vonatkozó szabályzat (hogy oda nem terjed ki a követségnek földrajzi helyet adó ország mozgástere)?


2019. ápr. 7. 17:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2019. ápr. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Oda be se mehetnek hatóságok a követség engedélye nélkül, ha pl egy bűnöző van ott?"

Sajnos jól tudod. Például a korábban nemi erőszakkal is vádolt orosz kém, Julian Assange évek óta él az Egyesült Királyság területén lévő ecuadori nagykövetségen (oda menekült), miközben érvényes nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. Ha kisétálna a nagykövetségről az utcára, azonnal letartóztatnák a londoni rendőrök és megkezdhetnék a bírósági tárgyalását.

2019. ápr. 7. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
56 után Mindszenti is az amerikai nagykövetségen élt tizenvalahány évig.
2019. ápr. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Sőt. Ha diplomata autóval vagy onnan sem szállíthatnak ki, mert az is "külföldi" területnek minősül.
2019. ápr. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha valakit a bűncselekményen tetten érnek lehet akármilyen mentességge felelősségre fogják vonni. De ehhez tettenérés kell. Ha csak később, a nyomozás során derül ki a tettes személye, aki közben más ország területére vagy követségére ment lehet kérni a kiadatását az adott államtól. EU-n belül kölcsönös kiadatási szerződések vannak szóval ez simán szokott menni. Harmadik ország esetében nehéz az ügy, ha van kiadatási egyezmény könnyebb lehet, ha nincs akkor gyakorlatilag az másik országon múlik, hogy kiadja-e az illetőt. Ilyenkor, ha lehetőség van rá a vádlott távollétében tárgyalják az ügyet és ha elítélik amint belép az országba (vagy az EU-ba, ha van EU-s elfogató parancs) elfogják.
2019. ápr. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!