Ha 80%-os tulajdonrészem van egy ingatlanban, valaki másnak meg 20%, akkor nekem több jogom van dönteni mondjuk az eladásról, vagy ugyanúgy működik, mint 50-50% esetén?
Pont ugyanannyi!
A saját részed akkor adod el amikor akarod. A másik tulajdoni részhez meg semmi közöd. Függetlenül attól, hogy az 1% vagy 99%!
Mindenképpen meg kell egyeznetek, nem dönthetsz helyette még ha csak 1%-a is van.
Ellenben bíróságon kezdeményezheted hogy az ügy érjen véget, nem tudom mi a szakkifejezés arra, hogy ítéletben mondhatják ki, hogy el kell adni az ingatlant.
Vagyis ha te el akarod adni ő meg nem, akkor fordulhatsz a bírósághoz vagy felajánlhatsz neki sok pénzt a részéért, többet, mint amennyit érne a 20%-a, csak adja el neked. Lehet, hogy ez jobban megéri, mint évekig pereskedni.
Ha viszont éppen te nem akarod eladni, akkor ő indíthat pert azért, hogy hozzájuthasson a tulajdonrésze árához, vagyis vagy adjátok el vagy neked kell valahogy kifizetned a részét.
"Vagyis ha te el akarod adni ő meg nem, akkor fordulhatsz a bírósághoz"
Nettó hülyeség!
Nem kell vagyonmegosztás az értékesítéshez! A saját tulajdonát (tulajdonrészét) akkor és úgy értékesíti ahogy akarja/tudja! Más kérdés hogy milyen áron!
#4
ha van egy 80%-os vagy 20% os tulajdonrészed, akkor hiába akarod eladni ha a vevőnek csak egész lakás kell. Vagy eladhatod, de nem kapod meg érte a teljes lakás árának 20 vagy 80%-t, hiszen nem lesz használható tulajdona a vevőnek. Fillérekért el lehet adni és ennyi. Nem egy gyárról beszélünk vagy ez részvénycsomagról, hogy akkor is érték ha csak 20%, hanem egy csupán egyben használható ingatlanról.
Ilyen esetekben a bíróság hozhat döntést arról, hogy az EGÉSZET el kell adni vagy az egyik tulajdonosnak a másikat ki kell fizetnie.
Egyáltalán nem ilyen egyszerű. Van osztott közös tulajdon, és osztatlan közös tulajdon. Osztott közös tulajdon pl. az egy helyrajzi szám alatt lévő telek, ami kerítéssel el van választva, külön címmel rendelkezik, és akár teljesen más a tulajdonosa is. Itt bárki eladhatja bárkinek a földet, de a többi tulajdonosnak elővásárlási joga van.
Itt joga van ahhoz a tulajdonosnak, hogy bárkit meghívjon vendégségbe, vagy ott életvitel szerűen beköltöztessen akárki.
Osztatlan közös tulajdon pl. egy lakás. Itt egyáltalán nincs arra lehetősége az egyik félnek sem, hogy a másik felet kisemmizze, beköltöztessen valakit, vagy ő maga beköltözzön a másik akarata ellenére.
Amit tehet: vagy kivásárolja a másik tulajdonrészét, vagy eladja neki a sajátját, vagy közösen eladják harmadik félnek az ingatlant, és osztoznak az áron.
Itt viszont ha makacskodik valamelyik fél, akkor bíróságra is lehet menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!