Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy is van ez közös tulajdonu...

Hogy is van ez közös tulajdonu ingatlannal?

Figyelt kérdés

Adott egy lakas nagyapam es nagyanam kozos tulajdona. Nagyapam meghalt

Edesanyam az egyetlen gyermek o megorokololt 1/2 tulajdonjogot mig nagyanyam haszonelvezeti jogot örörökölt


Több kérdésem is lenne

Ad1 nagyanyamnak a haszonelvezeti jogan felul megmaradt a sajat reszere a tulajdonjoga vagy o mar csak haszonelvezo az egesz hazon?


Ad2 nagymamam a sajat reszet vegrendeletben atruhazhatja masra?


Ad3 ha igen edesanyam megtamadhatja a kizarasat?


Ad4 tulajdonkeppen mit jelent az 1/2 tulajdonjog? Kell az ő beleegyezése is a masik resz tulajdonjoganak modositasahoz?



2018. dec. 27. 06:16
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

A nagymama tulajdonrésze 1/2-ed volt, ez meg is maradt neki, mint írtad édesanyád a másik 1/2 részt örökölte meg. Így most ők a tulajdonosok fele-fele arányban. A nagymamának, mint túlélő házastárs jár a haszonélvezeti jog anyád részére. Így ő élete végéig ott lakhat, ő jogosult a házat hasznosítani.

Nagymama a saját részével azt csinál, amit akar, el is ajándékozhatja. Akár úgy is, hogy a haláláig haszonélvezőként az ingatlanban lakik, de a tulajdonjogát átadja pl neked vagy a szomszéd Marikának.

Amennyiben teljesen beszámítható a nagyi, közjegyzővel írathat végrendeletet, ott elmondják a lehetőségeket, illetve a kötelesrész hogy fog alakulni.

Az 1/2-ed rész annyit jelent, hogy az ingatlan tulajdonjogának a fele az övé, semmi mást. Mivel haszonélvezet van rajta, így jelenleg sokmindent nem tud vele kezdeni. A másik fél tulajdonrészébe nincsen beleszólása. Ha a haszonélvező azt mondja nem lakhat ott, akkor nem lakhat ott, a haszonélvező kiadhatja albérletbe és övé a bevétel 100%-a vagy ha akar, akkor beköltöztethet egy 20 tagú albán családot, anyádnak nincs beleszólása ebbe.

Egyébként anyád eladatja a fele részét, ha talál rá vevőt, (a haszonélvezeti jog marad, az új tulaj nem költözhet be csak a nagyi engedélyével) szóval ő is azt csinál vele amit akar vagy tud.

Esetleg anyád indíthat egy közös tulajdon megszüntetése iránti pert, viszont akkor haszonélvezettel terhelten értékesítik a házat, szóval ha lesz is vevő, piaci érték alatt jóval alacsonyabb áron fogják megvenni, ha lesz egyáltalán vevő rá. Ebben az esetben is nagyi élete végéig ott lakhat.

2018. dec. 27. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%

1/ nagyanyád tulajdonjoga továbbra is fennmarad, haszonélvezete viszont az egész ingatlanra van (hiszen osztatlan közös tulajdon van). 2/nemcsak átruházhatja, de el is adhatja a saját tuajdonrészét, miközben haszonélvezete továbbra is megmarad az egész ingatlanon. 3/ha nagyanyád eladja a saját tulajdonrészét, az nem jelenti anyád kizárását, hiszen a saját tulajdonával azt tesz az ember, amit akar, azaz anyádat nem zárná ki ezzel semmiből. 4/A másik rész tulajdonjogát illető változás nem érinti nagyanyádat semmilyen formában sem, haszonélvezeti joga sem változik, azaz lakhat az egész lakásban és csak azt enged be, akit akar.

Összefoglalva: nagyanyád élete végéig benn maradhat a lakásban, de akár ki is adhatja bérbe és nektek semmi nem jár a beszedett bérleti díjból. A tulajdonjoggal járó kötelezettségeket viszont jelenleg félig anyád fizeti (közös költség fele, ingatlanadó ráeső része stb.) és nagyanyád engedélye nélkül tulajdonképpen be sem léphet a lakásba.

2018. dec. 27. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

2#!

A nagymamának a saját 1/2 tulajdoni részére nincs haszonélvezete csak a férje utáni részre.

Vagy haszonélvezet vagy tulajdon a két jog együtt nem jár!

2018. dec. 27. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 nyilván a tulajdonos nem haszonélvezeti jogcímen gyakorolhatja a tulajdonosi jogokat, hanem tulajdonosi jog alapján. A lényeg, hogy a nagymama 100%-ban élvezheti minden hasznát az ingatlannak azt leszámítva, hogy nem adhatja el az anyukád 50% tulajdoni hányadát.


Anyám anyja olyan volt, aki a saját ingatlanját idős korára bárkinek egy jó szóért elajándékozta volna (eltartási szerződés címén, amikor anyám gondoskodott róla), anyám nem győzte ezeket rendezni. Végén sajnos meg kellett állapítani, hogy nem beszámítható, ami egy elég macerás és normális esetben mindkét fél számára nagyon szomorú és körülményes eljárás.

2018. dec. 27. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

# 4!

"nyilván"

Az a baj, hogy neked, nekem ez nyilvánvaló, de sokak ezt nem értik és sok faramuci elképzelést tud szülni.


Szintén #2-től:

"de el is adhatja a saját tuajdonrészét, miközben haszonélvezete továbbra is megmarad az egész ingatlanon"

Alapvető félreértések miatt írnak le ilyet. Azért próbáltam rávilágítani, hogy vagy haszonélvezet vagy tulajdonjog.

Lehet eladáskor haszonélvezetet alapít a saját részére, de valljuk be nem sokszor történik ilyen és a fenti sem erre irányult.

2018. dec. 27. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha nagyon akarjátok, ki lehet vásárolni, ha ő is partner ebben, de ha amúgy van esély arra, hogy ti örököltök, akkor én ezt nem tenném, mert a pénzen könnyebben túlad.
2018. dec. 27. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!