Ha van végrendelet élettárs javára, akkor a rokonokat ki sem értesíti a hivatal az öröklésről?
Szóval van egy idős, beteg rokonunk, akinek nincs gyereke, sem testvére, szülei is rég halottak, van viszont 12 éve egy élettársa.
Mi sokat látogattuk a rokonunkat, csak mióta van az élettársa, azóta hanyagoljuk. Mert bár ő rendes velünk, de az élettársa rendkívül ocsmányan viselkedik velünk. Elképesztő dolgokat beszél rólunk a környékükön, és egyszer azzal fenyegetett, hogy kiszúrja a kocsin kerekét, ha nem megyünk el. Rokonunk nyugtatgatta, hogy hagyjon minket. Vélhetően a rokonunkkal is veszekszik, ha szóba kerülünk, azért is egyre ritkábban járunk csak oda, hogy minél kevesebb legyen a vita legalább köztük.
Mi többnyire a szomszédjukkal tartjuk telefonon a kapcsolatot, hogy érdeklődjünk a rokonunk felől. De már az élettárs megneszelte ezt is, és a szomszédot is piszkálja, ezért ő is próbál távol maradni minden értelemben...
Rokonunk régebben azt mondta, hogy nem tervez végrendeletet írni, menjen minden a törvényes öröklés szerint.
MI van akkor, ha az élettárs mégis kierőltette belőle a végrendeletet a saját maga javára? Az a helyzet, hogy sajnos már néha az esze sincs rendben a rokonunknak, ezért el tudom képzelni, hogy aláír bármit, amit elé tesznek.
Ha lett végrendelet csak az élettárs javára, és rokonunk meghal, akkor minket rokonokat egyáltalán nem is fog értesíteni a hivatal? Csak az élettárssal bonyolít mindent?
Más megyében élünk, és már ugye a szomszéd sem mer informálni minket semmiről...
Több család lennénk törvényes örökösként, a többiek még távoliabbak, mi voltunk eddig akik kb. havonta látogattuk az élettárs megjelenése előtt, tehát más nincs, aki minket bármiről is értesítsen.
Telefont is az élettárs kezeli, amint meghallja a hangunk, leteszi, letagad, hogy kerestük..
Mire számíthatunk? Még azt se fogjuk megtudni, ha meghal?
Az örökség pedig az élettársé lesz?
Kötelező öröklés csak egyenesági le és felmenők között van.
(gyerekek, unokák, szülők)
Oldalági öröklés csak akkor van, ha nem készült végrendelet.
Ha készült, akkor az abban leírtak az érvényesek.
Így van, az élettársé lesz, ha van végrendelet.
Ha nincs, akkor nem jár neki semmi a közös tulajdonú ingóságokon kívül. Viszont - ha "hivatalos" élettárs -, akkor holtig tartó haszonélvezetet fog kapni a házra.
Azt tudd, hogy a közjegyző nem feltétlenül fog nyomozgatni, hogy voltak-e rokonai az elhunytnak. Tehát, ha az élettárs meg senki nem hozza szóba a neveteket mint lehetséges örökösöket, akár le is bonyolódhat az egész úgy, hogy te meg a rokonság nem tudtok róla, és végül örökös hiányában az állam örököl. Szóval, mindenképpen vegyétek fel a kapcsolatot a szomszéddal, és kérjétek meg, hogy ha meghalna a rokon, akkor mégis csak telefonáljon, aztán érdeklődjetek az önkormányzatnál, hogy melyik közjegyző kapta az ügyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!