Haszonélvezeti jogot lehet-e végrendeletben örökségül hagyni?
A haszonélvezeti jog CSAK arra az emberre vonatkozik, aki megkapta. Ez élete végéig érvényes, de ezt másra átruházni nem lehet.
Nem világos elöttem, hogy ha a ház a tied, akkor neked NEM haszonélvezeted van, hanem tulajdonjogod. Az élettársadnak viszont semmilyen joga sincs jelenleg. Ha biztositani akarod a helyzetét, akkor vagy eladod neki a házat (de ekkor elöfodulhat, hogy bizonyitania kellene a halálod után, hogy tényleg megvette, nemcsak papiron - tehát elég jövedelmének kellene lennie ehhez), vagy pedig összeházasodtok és akkor azonnal érvényes rá a haszonélvezeti jog. Ezt természetesen az esetleges gyerekei nem örökölhetik.
Nem, a haszonélvezeti jog nem örökölhető.
Házasodjatok össze, és akkor örököl özvegyi haszonélvezeti jogot. (Az új Ptk.-ban már a bejegyzett élettárs is elvileg örököl ilyet, de egyelőre ez csak tervezet.)
Kedves kérdező!
A feltett kérdésre a válaszom az, hogy igen lehet. Azonban az életében mindenki saját maga rendelkezik a vagyonával, jelen esetben az ingatlanra vonatkozóan a törvényes öröklésen felül létezik még szerződéses és végrendelkezéses öröklési mód is. Magyarán szólva lehet végrendelkezni arról, hogy az élettársad örököljön haszonélvezeti jogot, de arról is, hogy ő örökölje az ingatlant. A végrendelkezéses öröklésnél a törvényes örökösök köteles részre tarthatnak igényt. Az öröklési szerződés esetében az ingatlan tulajdoni lapján tulajdonosként nem történik válozás, vagyis maradsz Te a tulajdonos, csupán az. ún. teherlapra jegyzi fel az illetékes földhivatal az öröklési szerződés biztosítására szolgáló elidegenítési és terhelési tilalmat. Majd a halál után, az ügyben eljáró közjegyző a szerződéses örökösnek adja át a hagyatékot, ezzel tulajdonjogot szerez a szerződéses örökös.
A tanácsom azt, hogy keress meg egy ügyvédet vagy közjegyzőt, aki biztosan részletesen tájékoztat a lehetséges módozatokról.
Üdvözlettel, Bamina
Ügyvéd készített végrendeletet a tulajdonomat képező ház haszonélvezetének örökléséről. (Persze hiteles tanúk előtt.)
A vér nem válik vízzé, tehát az ingatlanom tulajdonjogát a törvényes öröklés rendje szerint a gyerekeimre akarom hagyni. A gondom az, hogy ha én esetleg meghalok, az élettársam ne kerüljön utcára, mert a gyerekeim a házamat egészen biztos, hogy eladják.
De még mindig pokollá tehetik az életét, mert neki - még ha egy egyértelmü helyzet lenne pl hogy nem élet- hanem házastárs - annyi jár amennyi elötte is jutott (mig te éltél) ezt tisztázd az ügyvéddel.
Tehát ha nagyon gonoszkodnak vele halálod után ott lehet egy nagyon kiméletlen helyzet is, amiből menekülne ha tehetné és ha jól sejtem épp az a cél hogy ezeket kizárd.
Hozzámenni feleségül és a gyermekekkel elfogadó nyilatkozatot aláiratni az akaratodról nagy teher lenne anyagilag?
A Tv ügyvédjében volt egy pont ilyen helyzetben lévő hölgy, akit addig ettek a rokonok mig magától el nem ment. Ott arra jutottak, ha előre gondolnak mindenre csak a kitagadással tudták volna a végső akaratot maradéktalanul érvényesiteni.
Ha az a sajnálatos eset következik be, hogy Te meghalsz, és csak haszonélvezeti jogod van, a tulajdonos pedig a gyermeked, akkor a mostani párodat kiteheti a gyermeked a lakásból, mert a haszonélvezeti jog a haláloddal automatikusan megszűnik. Aki nem hiszi, olvassa el ezt:
jó lett volna, ha a kérdező a 6-os számú beírását már a kérdésben is elhelyezi,
meg az is jó lenne, ha a válaszolók az előzményt végig olvasnák, mert akkor nem más szálon indulnának el...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!