Az ittas állapotot felhasználhatja-e a védelem a gyanúsított ártatlanságának bizonyításában?
Egy elméleti jellegű kérdésem lenne.
A védelem felhasználhatja-e a bizonyítás során azt, hogy az illető cselekvőképtelen volt mert annyit ivott? Tovább ki lehet-e deríteni, hogy egy adott időpontban mennyire volt ittas az illető?
Tegyük fel, a következő a helyzet:
Történik egy bűneset hajnali 2 órakor (emberölés, rablás, testi sértés, akármi).
Van egy gyanúsítottunk. Azt állítja felültették, merthogy ő éjfélkor elkezdett inni egészen 1 óráig és annyira beállt, hogy bealudt.
A rendőrség reggel 9 kor vért és vizeletmintát vesz tőle. Emberünk bűzlik az alkoholtól.
A vizeletben talált alkoholkoncentráció igen magas, magasabb mint a vérben lévő alkoholkoncentráció, de az is magas, csak arányosan magas, a vizeletéhez képest.
Így ez elvileg arra utal, hogy a gyanúsított már a lebontási szakasz végén van.
Ez alátámaszthatja-e azt, amit az emberünk mond? Hogy éjjel 1 kor már totál ki volt ütve?
Vagy ez azt is alátámaszthatja, hogy tegyük fel, 3 kor is ihatott, csak gyengébb alkoholt? Mert akkor ez a bizonyítás nem helytálló. Hiszen ebben az esetben elkövethette a bűncselekményt, mert csak azt követően ivott.
Szóval kijöhetnek-e úgy a számadatok a vérben és a vizeletben lévő alkoholkoncentrációt illetően, amely kizárja azt, hogy ő csak a bűncselekmény után ihattott, és egyértelműen arra utal, hogy 1 óra körül ő igen súlyos alkoholos befolyáltság alatt állt?
(tegyük fel, 340mg% alkohol volt a vérében 1 óra körül)
Tehát itt az ittas állapot ténye védené meg ezt a személyt, aki szerint valaki más követte el a bűncselekményt, mert ő cselekvőképtelen volt a bűncselekmény idején, hiszen fel se bírt kelni az ágyból.
Most tekintsünk el az egyéb bizonyító erejű dolgoktól (kamerafelvétel, szemtanú, stb), tegyük fel, ezek nincsenek adva.
Igen, fel lehet használni, mint bármilyen másik szer általi módosult tudatállapotba kerülést. Viszont ennek van egy feltétele: hogy önhibáján kívül kerüljön ebbe az állapotba.
Valószínűleg az esetedben se fegyvert nem tartottak a fejéhez, hogy igya meg, se az italába nem csempésztek alkoholt, így ez nem enyhítő körülmény.
Bár, aki éjfélkor nekiáll egy órán át piálni, az már rutinos alkoholista, akinél kialakult némi rezisztencia.
De vannak alkoholkalkulátorok, amiknél percre pontosan beállíthatod és láthatod mennyit bontott le a szervezet. Ha már reggel a rendőrség kopogtat, akkor még az üvegek is megvannak, amikből következtetni lehet a mennyiségre.
Szakértői vizsgálattal meg lehet állapítani, ha megvan a cselekmény elkövetési ideje, illetve a vér- és vizeletvételi eredmények, akkor vissza lehet következtetni, hogy az elkövetés idején milyen fokú ittas állapotban volt, vagy éppen utána.
És az ittas állapot nem enyhítő körülmény, hanem inkább súlyosító. És hogy miért? Kit érdekel, hogy valaki annyira leitta magát, hogy nem tudott magáról? Senki nem mondta, hogy igya le magát a sárga földig. Onnantól fogva, hogy ő maga úgy döntött, hogy leissza magát akár eszméletvesztésig, onnantól fogva tudatában volt, hogy a nagy mennyiségű alkohol ki is ütheti. Tehát akár olyan dolgot is csinálna, amit józanul nem.
Természetesen más a helyzet, ha valaki önhibáján kívül kerül ittas-bódult állapotban, mert mondjuk kényszerrel leitatják, vagy drogot csempésznek mondjuk az italába, de nyilván ezt is bizonyítani kell tudni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!