Egy őr elfoghat valakit ebben az esetben?
Eset: egy gyárban történő kiléptetés úgy zajlik, hogy mindenkinek le kell tennie a táskáját az őr előtt lévő asztalra, hogy az őr megnézze azt, illetve a kilépőnek át kell haladnia még egy fémdetektoros kapun.
Az illető leteszi az asztalra a táskát, áthalad a kapun. Az őr fogja a táskát, belenéz(nem nyúl bele természetesen), majd megkéri a kilépőt, hogy legyen szíves kivenni a belátást akadályozó összegöngyölt ruhadarabot a táskából.
A kilépő kiveszi a ruhadarabot, a kezében tartja. Az őr észreveszi a nagy súlykülönbséget és megkéri a kilépőt, hogy mutassa be a ruhadarabot is, bontsa szét.
A kilépő ellentmond, nem hajlandó bemutatni mi van az összegöngyölt ruhadarabban. Az őr megkéri a személyt, hogy jöjjön be tételes ellenőrzésre a portára, azonban ő megtagadja, majd a táskát elragadva szépen kisétál és kicsekkol a kártyájával.
Kérdésem: mit tehet az őr?
Elméletileg a jogszabályok szerint nem akadályozhatja a kilépőt, csak bűncselekmény esetén. Ha valaki lop, az mindaddig szabálysértés, míg nem haladja meg a kár az 50,000 Ft értéket. Ugye nem tudni, hogy egyáltalán van-e benne valami. Tehát csak a gyanú áll fent.
Ugye kilépő csak kicsekkoláskor lopja el ténylegesen az alkatrészeket, de akkor sem tud róla az őr meggyőződni, hogy biztosan ezt tette-e.
És a lopás ténye kijelenthető vagy csak feltételezhető?
Ilyenkor kamerán szokták visszanézni, ha jól sejtem. Tehát az őrnek fontos tudnia az időpontot, hogy mikor történt.
Mindig van valaki aki beleköt a kérdezőbe. Nekem válaszolj é segítsd a munkámat, ahelyett hogy engem gyanúsítgatsz.
Köszönöm.
az lemaradt hogy az őrnek joga van visszatartania a kérdéses személyt addig amíg a rendőr ki nem érkezik a helyszínre.
"És a lopás ténye kijelenthető vagy csak feltételezhető?"-ha a dolgozó elhagyta a helyszínt akkor csak feltételezhető.gondolom hogy az átvizsgálásról jegyzőkönyvet kell készítenie az őrnek,illetve 2 őr is tartózkodik egyszerre a helyszínen.vagy legalább egy ott dolgozó személy aki tanúként van jelen.viszonr ezek is csak általános dolgok.biztosan van a munkahelyen belső szabályzat és aszerint kell eljárni.
Csak akkor tartható vissza, ha bűncselekményt követ el.
De a bűncselekmény tényállása kérdéses. Meg ugye lehet csak egy darab csavar van mondjuk nála. Az messze nem bűncselekmény, csak szabálysértés.
Sőt, míg nem viszi ki teljesen a gyárból, tehát csekkol ki a forgóvilláknál az őr mögött, addig csak kísérletnek minősül.
Nehéz egy dolog ez. x.x
Tehát akkor a tolvajt se lehet visszatartani az ékszerboltban, ha magától nem mutatja meg a zsebre rakott aranyláncot? Mert hátha csak szégyelli, hogy egy sz.ros gatya van a zsebében, nem pedig aranylánc?
Bűncselekmény gyanúja is elég, hogy vissza lehessen tartani az illetőt a rendőrség kiérkezéséig.
Ha nem tisztázza magát az illető a kipakolással, akkor fennáll a gyanú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!