Ez esetben hol kezdődik az orvosi titoktartás? Nagyszülők időpontot kértek a gyerekorvostól (szülők tudta nélkül), hogy beszélhessenek az orvossal. Az orvos nem szólt a szülőknek, egy harmadik féltől tudják az információt.
Ha az orvos tudja miért akarnak vele beszélni akkor már értesítenie kell erről a szülőket hogy ez lesz. Másrészt ha nem tudja a gyerekorvos hogy konkrétan miről van szó, fogadhatja őket, de ha kiderül a téma, akkor nem beszélhet velük erről, csak is kizárólag a szülő(k) bele egyezésével.
De például ha a nagyszülő viszi a gyereket orvoshoz mert épp rosszul van, valami baj van vele, az megint más ha ott az orvos mondja az okokat hogy van egy betegsége ami miatt ilyen tünetek vannak és erre kap kezelést. Erről ugye már beszélnie kell mert az aggódó nagyszülő jót akart az unokájának azzal hogy elvitte az orvoshoz hogy látta hogy baja van, és a szülőket nem tudta sehogy sem elérni. De erről az orvos viszont köteles a szülőnek akár egy sms-ben leírnia hogy mi történt.
De csak így hogy beszéljenek vele így nem mondhat el semmit a nagyszülőnek, csak is kizárólag abban az esetben ha valami oknál fogva a nagyszülő a hivatalos gyámja a gyereknek.
Érdekes egy család vagytok. Ha jól sejtem, te valamelyik szülő vagy. Nem tudod, a nagyszülők miért kértek időpontot a gyerekorvostól. És ahelyett, hogy egyszerűen megkérdeznéd tőlük, rögtön azon gondolkodsz, hogy az orvos megszegi-e hivatása szabályait.
Nos... attól függ, mit fog nekik elmondani a gyerekorvos. Az eddigi betegségeiről, kezelésekről nem tájékoztathatja. De mondok egy példát: mondjuk a nagyszülők ezzel mennek oda: "Pistikéről azt mondják a szülei, lisztérzékeny. Tessék mondani, ez mivel jár, elmúlhat-e később? Amíg ez a baja van, mit kell tennünk? Mit ehet, mit nem, mire ügyeljünk?" - Ez esetben az orvos természetesen részletesen válaszolhat erre a kérdésre.
Az is lehet, hogy ők mondanak az orvosnak olyan tünetet, amiről ő (orvosi minőségében) eddig nem tudott, és erről kérnek tanácsot. Pl. a nagyszülők megtudják, hogy a kisfiú unokájuk nem tudja visszahúzni a fitymáját. Elmondják mindezt a gyerekorvosnak és megkérdezik, mit javasol, mit tegyenek, esetleg még nem is kell tudni visszahúzni, szóval esetleg semmi gond - ezekre a kérdésekre keresnek választ.
Miért a szülők háta mögött intézik ezt?
Talán, mert nem testi dolgok vannak a háttérben. Pl. adott életkorban a gyerek úgy viselkedik, olyan dolgokat nem tud, ami aggasztja a nagyszülőket. És megkérdezik a gyerekorvost, hogy ez normális-e, vagy ha nem, kihez kéne fordulni? Ez a szobatisztaság problémájától a különböző "disz..." problémákon át az autizmus tünetéig rengetegféle lehet.
Ha én a helyedben (szülők helyében) lennék, egyszerűen megkérdezném a nagyszülőket. Nem ez a legegyszerűbb?????
Az alaphelyzet, ahogy írod, semmiről semmit nem lehet tudni, csak azt, hogy a nagyszülők beszélni akarnak a gyermekorvossal. Nem tudni, kérdezni akarnak valamit, vagy közölni akarnak valamit.
A kérdezésnek a kisebb az esélye. Akkor tudom elképzelni, ha a szülők nem tájékoztatják megnyugtatóan a nagyszülőket a gyermek állapotáról. Vagy olyasmit követtek el a gyermekkel szemben, amit a nagyszülők előtt elhallgatnak, az orvos a tünetekből viszont következtetni tud, de a szülők azt szeretnék, hogy a dolog maradjon titokban. Nyugi, ha bűncselekmény gyanúja merül fel, akkor az orvos nem a nagyszülőkkel fogja közölni, hanem a rendőrséggel. Ha nem, akkor meg mitől is tart a szülő? Mindenesetre csak bízhattok benne, hogy az orvos a gyermek érdekeinek megfelelően fog eljárni. Mindenki más érdeke másodlagos.
Ha közölni akarnak az orvossal valamit, a szülők nem tudják megakadályozni. A kapott információt az orvos megint csak a gyermek érdekében fogja felhasználni.
A titoktartásra ügyelni minden esetben az orvos dolga. Neki mások a szempontjai, mint a szülőknek, és ezt nem fogja velük megvitatni.
Szobatisztasági, fityma jellegű problémák fentebb kielemezve. Nézeteltérések lehetnek a gyermekneveléssel kapcsolatban a szülők és a nagyszülők között, amit a nagyszülők gondolhatnak így megoldani - ráhatni az orvosra, ha már a szülőkre nem sikerült, hogy az orvosi tekintélyen keresztül érvényesíthessék a nézeteiket. De az orvos nem hülye, ha erről van szó, azt átlátja és lekezeli.
Mindenképpen bíznia kell az orvosban a szülőknek. Családi perpatvarba az orvos nem fog beszállni, viszont a gyermek érdekeit kötelessége védeni.
Az orvosi titoktartáson kívül a GDPR is játszik ebben a helyzetben.
Az orvos általánosságban adhat tanácsot a nagyszülőknek a konkrét gyermekkel kapcsolatban SEMMILYEN információt nem adhat ki csak és kizárólag abban az esetben, ha a szülő/gyám erre írásos meghatalmazást ad.
Természetes, hogy belemegy a találkozóba, hisz nem zárkózhat el az esetleges kérdések elől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!