Mi a különbség a polgári és a büntető per között?
Ahogy a nevében is benne van, a polgárjogi ügyeket a polgári törvénykönyv szerint, a büntetőpereket pedig a büntető törvénykönyv paragrafusai szerint ítélik meg.
Amúgy a különbség az, hogy egy polgárjogi per nem végződik "büntetőítélettel", nem csuknak senkit börtönbe egy polgárjogi ügy végén, nem lesz priusza, stb.
Egyszerűbben: büntetőpert bűncselekmény esetén folytatnak le. Polgárjogi pert pedig minden egyébért (tartozáskövetelés, egyéb jogviták, stb.)
Polgári perben a magánszemélyek (természetes személyek, tehát emberek, ill. jogi személyek) polgári jogi igényeiket érvényesítik. Ide nagyon sokminden beletartozik,pl. a munkaviszonnyal kapcsolatos ügyek, szerződések, családjog, öröklési jog, cégügyek stb stb stb. A polgári jog alapkódexe a Polgári Törvénykönyv, ez adja az anyagi jogszabályokat. Tehát pl. leírja az adásvételi szerződés szabályait, vagy a végrendelet szabályait és így tovább. A polgári pert lefolytatását - tehát az eljárási szabályokat - a polgári perrendtartásról szóló törvény tartalmazza. Ebben az található, hogy ki, milyen módon indíthat pert és ezt a pert hogyan, milyen szabályok szerint kell lefolytatni, mikor és milyen feltételekkel lehet fellebbezni stb.
A büntetőperben az állam szerez érvényt büntetőigényének. Vagyis ha valaki bűncselekményt követ el, lezárul a nyomozási szakasz, az ügyész vádat emel - akkor a büntetőbíróság előtt elindul a büntetőper. Itt az anyagi jogszabály a Büntető Törvénykönyv, amely az egyes bűncselekményeket és azok büntetéseit tartalmazza, valamint általános szabályokat (milyen büntetések vannak, mi a társtettesség, stb stb).
A büntetőper lefolyását pedig a büntetőeljárásról szóló törvény szabályozza - hasonló módon mint a polgári eljárásról szóló törvény, persze a büntetőügy sajátosságaihoz igazodva.
A kettő között a lényegi különbség (egyebek mellett) az, hogy a polgári perben a felek teljesen egyenrangúak, felperesnek és alperesnek hívják őket, egymáshoz képest nincs alá-fölérendeltség.
A büntetőperben a "felet" általában terheltnek - a nyomozati szakaszban gyanúsítottnak, vádemelést követően vádlottnak, ítélet után elítéltnek nevezik. És itt szó sincs egyenrangúságról, hiszen adott esetben a vádlottat rendőr vezeti elő a tárgyalásra stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!