Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A határértékekre vonatkozó...

A határértékekre vonatkozó jogszabályok?

Figyelt kérdés

Semmi közöm nincs a joghoz, sikerült is megúsznom idáig bárminemű ismeret elsajátítását, de most sajnos mégis valahogy be kellene bifláznom párat. Igen ám, de nem nagyon tudom értelmezni őket. Egészen konkrétan: Technológiai határérték (az egyes gazdasági, háztartási, település-üzemeltetési tevékenységek általi szennyvízkibocsáltásra a 28/2004. (XII.25.) KvVMrendelet 1. számú melléklete szerint megállapított vízszennyező anyag kibocsáltási koncentráció, vagy fajlagos érték.

Területi határérték: Vízszennyező anyag közvetlen bevezetésére a vízminőség-védelmi területi kategóriák alapján a 28/2004. (XII.25.) KvVMrendelet 2. számú melléklete szerint megállapított kibocsáltási koncentráció érték.

Nem kell szó szerint tudnom őket, tényleg csak egy nagyon tömör magyarázatra van szükségem, hogy tudjak valamit mondani, mert szerény halandó elmém nem tud megbírkózni a kihívással. Köszönöm a segítséget!



2018. nov. 15. 21:10
 1/2 anonim ***** válasza:

Kíváncsivá tettél, megnéztem a két mellékletet.

Én úgy értelmezem, hogy a technológiai határérték az az adott ipari technológia fajtára megszabott határértéket jelenti a szennyvíz szennyezőanyagaira. Pl. nem ugyanaz van megadva a szénfeldolgozásnál, mint a halfeldolgozásnál vagy a burgonyafeldolgozásnál pl. a szennyvíz "Dikromátos oxigénfogyasztás (KOIk)" mértékére ( a víz elemzésekor mért egyik értékre), ahogyan a lebegő por mennyiségét csak a szénfeldolgozásnál kell mérni ezek közül, foszfortartalmat meg annál nem - hiszen azok a másikra nem jellemző szennyezők.

Tehát a technológiai határérték azt mutatja meg, hogy MI csinálja a szennyvizet, HONNAN jut a környezetbe.

A területi határértéknél ellenben azt nézik HOVA megy bele ez a szennyvíz, annak a területnek vannak határértékei. Vagyis hiába van a technológiai határértéknél a Dikrotmátos oxigénfogyasztásra 150-es határérték megszabva, ha a kibocsátás a Balaton és vízgyűjtője környékén van - vagyis a Balaton mellett létesül az üzem, akkor sokkal szigorúbban kell vizsgálni (tisztítani a kibocsátás előtt) és maximum 50-es értékkel lehet kiereszteni a környezetbe.

Tehát ha van egy üzem, akkor eleve meg van szabva milyen szennyvizet ereszthet ki. Amíg nem felel meg a technológiai határértéknek, addig bent kell tartaniuk és tisztítaniuk kell. De azt is nézned kell, hogy hol van az üzem, mert a helytől függően mást is vizsgálni kell a szennyvízben, mint ami a technológiai határértéknél meg van adva és esetleg jobban kell tisztítani, mint máshol, mert érzékenyebb területről van szó, ami nem képes olyan szennyeződést sem elviselni - vagy mi nem akarjuk emberek hogy elszennyeződjön.

2018. nov. 15. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ó, így már egészen világos. Magamtól nem nagyon hiszem, hogy kitudtam volna ötleni, így magolnom kellett volna, amit nem tudok, és előrébb sem vagyok vele, szóval köszönöm szépen :D
2018. nov. 15. 23:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!