Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy zajlik le egy hagyatéki...

Hogy zajlik le egy hagyatéki eljárás?

Figyelt kérdés

2018. okt. 29. 14:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A közjegyző először felsorolja a hagyatéki eljárásról kiértesített hozzátartozók nevét, = névsor olvasást tart. Aki levélben jelezte, hogy nem tud megjelenni, de ilyen-olyan hagyatékkal kapcsolatban igényt tart, vagy nem tart igényt... majd megkérdi a jelenlevőket, van-e valami bejelenteni valójuk, valami észrevételük, valami kérés, észrevétel, akármi.

Végül is a listán levő, hagyaték alá vonandó ingó, ingatlan vagyontárgyak, pénzbeli megtakarítások, esetleg hátra hagyott adósságok sorolása. És természetesen, hogy az örökhagyó hagyott-e maga után végrendeletet, ezzel kapcsolatban van-e valakinek új bejelenteni valója. Elfogadják-e, hogy egyenlő arányban, törvény szerint osztani, vagy valaki valamiről lemond, ...

Szóval átbeszélik, megegyeznek, a közjegyző ügyel arra, hogy a megegyezések minden tétel esetében a hatályos jogszabályok szerint történjenek. És a megegyezések, ill. a törvény szerinti öröklések módját, tényét, összegét, stb. stb. jegyzőkönyvbe mondja... Kb. ennyi, ha jól emlékszem.

Majd mindenki megkapja néhány nap után írásban is, aminek a végén ott lesz, hogy fellebbezési idő írásban x nap. Annak letelte után válik hatályossá, és a jegyzőkönyv egy példánya elkerül a nav-hoz illeték-kiszabásra, a földhivatalhoz a telekkönyvi átírásokra, a pénzintézethez a bankszámla feletti jogosultság miatt... régen volt már, amikor ilyenen részt vettem.

Talán valakinek lesz ennél frissebb emléke is.

2018. okt. 29. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Sokmindentől függ, nekünk nemrég volt és nagyon egyszerűen folyt, de nálunk nem is voltak kacifántos családi és vagyoni komplikációk :)


Nagyjából ahogy első írta, a közjegyző felsorolta tételesen a vagyont és az értékét, törvény szerint egyenlő arányban részesültünk belőle, majd megkérdezte, hogy egyetértünk-e. Ahol nem, ott átírták. A dokumentumot aláírtuk, ennyi, nem volt egy óra sem. Ez így illetékmentes volt, csak a közjegyzői díjat kellett kifizetni.

2018. okt. 29. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Először is egy hagyatéki leltárt kell a közjegyző rendelkezésére bocsátani. Pl. bankszámlák. Az nem gond, hogyha nem tudjátok a számlaszámot, csak azt, hogy melyik banknál lehet számlája. Ebben az esetben ő jár utána. Ha bizonytalanok vagytok, érdemes minél több bankot felsorolni, ahol nem zárható ki, hogy lehet valamije, nehogy ott ragadjon egy számla, amiről nem tudtok.


Célszerű előre megállapodni az örökösöknek, hogy ki mire tart igényt, hogy ne a közjegyző előtt legyen nagy veszekedés, mert bár a közjegyző leszarja, de elég húzós az órabére, és mindenki elégedetlennek érzi majd magát, és tönkreteheti a családi békét.


Persze az is kérdés, hogy van-e végrendelet. hagyatéki tárgyalás után még lehet fellebbezni egy rövid ideig, aztán lép hatályba.

2018. okt. 29. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ne "felejtse" el a közjegyző megkérdezni, ki az aki nem tart igényt az örökségre.

Ha nem kérdez rá utána már csak fellebbezni lehet.

Néha olyan a hagyaték tartalma, amiért vissza kell utasítani az örökséget.

2018. okt. 29. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Tudtommal egyáltalán nem kötelező rákérdezni, hogy ki mond le az örökségéről. Annyit kell kérdeznie, hogy elfogadják-e, vagy megállapodtak-e valamiben. Ha igen, akkor miben, ha nem fogadják el, de nem is állapodtak meg, akkor mehet helyben a veszekedés, vagy később a fellebbezés. Mindkettő gáz szerintem.
2018. okt. 30. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
És honnan deríthető ki, hogy van-e végrendelet?
2018. okt. 31. 08:18
 7/13 anonim ***** válasza:

[link]


innen sok mindenre választ kaphatsz

2018. okt. 31. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A végrendelet az esetek 99 %-ában ügyvédi, közjegyzői segédlettel készül.


Amikor egy közjegyző megkapja a kiosztást, hogy melyik elhunyt hagyatéki tárgyalását kell neki lezongoráznia, az első kötelező lépés:

A Magyar Közlönyben feladja a hirdetést, hogy x.y. nevű, zsömle u. kifli sz. címen élt elhunyt hagyatéki tárgyalása ekkor és ekkor lesz, ilyen-olyan címen. A tárgyalás kitűzött időpontja minimum a hirdetés megjelenését követő 45.-ik nap, vagy annak utána lehet!!


A különböző végrendeleteket őrző ügyvédek, közjegyzők ezeket a Magyar Közlönyöket olvassák, figyelik, és ha van a birtokukban egy-egy konkrét személy végrendelete, akkor a 45 nap alatt jelzi a hagyatéki tárgyalást lefolytató közjegyzővel, és gondoskodik arról, hogy a végrendelet oda is kerüljön.


Ezért van az, hogy viszonylag sokat kell várni (minimum 45 nap!!!), hogy egy-egy hagyatéki tárgyalást lefolytassanak!


Másrészt a végrendeletben kedvezményezett birtokában is szokott lenni egy példány, leginkább egy eredeti példányt. Ha a hagyatékin valamelyik örökösnek kétségei támadnak a végrendelet valódiságával szemben, no olyankor jön az írásszakértő, stb. stb. szép móka!

2018. okt. 31. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
www.magyarugyvedikamara.hu/tart/farticle/40/374/1
2018. okt. 31. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Hmmm, mi????

De akkor a Magyar Közlönyben minden egyes alkalommal, ha valaki meghal, akkor hirdetést adnak fel róla, hogy tud-e valaki végrendeletről?

Szóval Magyarország összes elhunytjának neve+címe egyszer (mármint ha meghal) szerepelni fog a Közlönyben?

2018. nov. 1. 17:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!