Szeretnék segítséget kérni hagyatéki eljárás ügyében. Minden építő jellegű hozzászólást szívesen veszek. Lehetséges-e az, hogy kiskorú gyermekkel az utcára kerüljenek a lakásban lakók?
Megboldogult nagymamámnak volt egy lakása. Két és fél szoba, emeletes házban.
Nagymamámnak van három gyermeke. Most, hogy nagymamám elment, most lesz a hagyatéki tárgyalás a lakásról. Normál esetben ez mindhármújuké, azaz 1/3-d részt örököl mindenki.
Most válik bonyolultabbá.
A három testvér közül ketten ebben a lakásban élnek. A harmadik testvék kijelentette nekik, hogy azt akarja, hogy fizessék ki a részét a lakásból mindenképpen. A helyzet az, hogy a másik két testvérnek nincs hova mennie és nincs semmilyen ingatlanuk, semmi ahová költözhetnének. A két testvér közül, amelyik a házban lakik, az egyiknek nincs jövedelme, vagy nagyon alacsony, a másik testvérnek pedig van egy kiskorú gyermeke, aki vele lakik a lakásban, és ráadásúl kiskorú. Ez a testvér fizeti az egész rezsit, élelmezést, neveli egyedül az árva gyereket, és tartja el a másik testvért is, mert szinte semmi keresete nincsen.
A kérdés az: előfordulhat-e, hogy valahogy kötelezzék őket az ingatlan elhagyására, és eladásra kerüljön a lakás? Fenyeget-e az a veszély, hogy utcára kerülnek a kiskorú gyermekkel együtt?
Már az is elszomorító, hogy ekkora huzavona megy a lakáson testvérek között.
Minden véleményt, és építő hozzászólást előre is megköszönök!
Ha valaki örököl egy ingatlant, jogos elvárás, hogy abból lásson is valami hasznot, vagy bérleti díjat, vagy vegyék meg tőle, és akkor a vételárat. Ha erre a többi tulaj nem hajlandó, akkor az illető kérheti a közös tulajdon megszüntetését peres eljárásban. Nem kéne eddig eljutni...
Amúgy meg utcára biztos nem kell menni, el kell adni az ingatlant (hacsak hitelvől ki nem tudják vásároni a 3 tulajt), és a kapott pénzből vagy venni egy kisebbet (akár hitelfelvétellel), vagy elmenni albérletbe, amíg nincs más.
Nem csinálhatnak úgy, mintha a 3. tulaj az elvárásaival nem is létezene (hacsak nincs haszonélvezetük - vélhetően nincs)
Köszönöm a hozzászólást.
Nem, szó sincs róla, hogy nem akarnák kifizetni, de nem tudják. Az egyik nem keres szinte semmit, a másik meg hármójukat is alig tudja eltartani, nemhogy kifizessen ekkora összeget. Hitelt sem nagyon tud felvenni egyikőjük sem, esélyes, hogy nem kapnak.
A részletek még nem deültek ki, még csak most lesz az első találkozó a közjegyzővel az ügyben.
A szomorú valóság az, hogy a 3. testvért lehet, hogy nem érdekelné, hogy az utcára kerülnek-e vagy sem.
Igazából nem szempont, de azért kíváncsi lennék, hogy a 2. testvérnek miért nincs jövedelme, miért az 1. testvér tartja el...
A lényeg: ahogy az első válaszoló is írta, a 3. testvér részéről jogos az igény, hogy az ő részéből pénzt lásson. Ha a bent lakó két testvér nem tudja kifizetni, akkor adják el a lakást, és a rájuk eső részből vegyenek egy kisebbet (vagy egy ugyanekkorát vidéken).
Ha nem tudnak megegyezni, akkor bíróság kötelezheti őket az eladásra, de egyrészt a per is elég hosszú, másrészt meg a határidő is (egy-két év). Szóval a bentlakók szempontjából ez időnyereség - bár pluszköltségek árán, mivel a bírósági- és perköltségeket egyenlő arányban kell fizetnie a 3 testvérnek. De ez idő alatt összeszedhetik magukat anyagilag, pl. a 2. testvér elmegy dolgozni, vagy ha a kiskorú gyerek idő közben végez a sulival, szintén mehet dolgozni, az 1. testvér kereshet jobban fizető munkát stb.
Ahogy már a többiek írták, a 3. testvér meg fogja kapni a pénzét, ha kell, a lakás eladásával - idővel.
De a lakásból nem lesz addig senki kirakva, amíg az eladás meg nem történik, ettől nem kell félni, hogy az utcára kerültök.
Meg kell beszélni a testvérrel, hogy meghirdetik a lakást eladásra és ha már a vevő ki is fizette az árát, akkor abból mindhárman megkapják a részüket.
A lakáshirdetés előtt körbe kell nézni/kérdezni, hogy egy olyan lakás mennyiért szokott elkelni és egy kicsivel magasabb áron kell meghirdetni ennél. Így nem lesz azonnal rengeteg jelentkező a lakásért - most jó a piac, nem kell attól félni, hogy nem lesz vevő ha jó helyen van - és abból az árból lehet picit engedni ha muszáj.
Ha pedig nem lesz vásárló, akkor a testvér nem kötözködhet, hiszen ő sem tudná eladni.
A lakáseladás szándéka jelzi, hogy szeretnék a részéhez hozzájuttatni, tehát nincs értelme pereskednie. Majd ha lesz jó vevő, akkor megkapja a pénzét, a másik két testvér a gyerekkel meg addig ott marad, mint eddig.
Ha sikerül eladni, akkor ki kell kötni a vevőnél pár hónapos kiköltözési időt. Mondjuk kifizeti a 2/3-t az árnak - ebből a két testvér együtt át tud költözni ez alatt az idő alatt egy másik lakásba, kisebbe vagy máshol levőbe, amire futja belőle. Amikor kiköltöztek, akkor kifizeti az utolsó harmadot a vevő, de azt már a 3. testvérnek.
El kell mondani a 3. testvérnek, hogy a pereskedés pénzbe kerül és sok-sok időbe, várja meg inkább, hogy el legyen adva a lakás, mert a perben is csak ezt köthetik ki, mást nem. Vagyis ha perel, akkor még később lesz megindítva a lakás eladása.
A hagyatéki eljárás a három testvérnek egyharmadot ítél, ha nincs egyéb körülmény. De lehet!!!
Meg kell vizsgálni. Ki gondozta a nagymamát? Ki tartotta karban a házat és mióta? Ez két nyilvánvaló kérdés, de lehet még több is. Például mi volt a távozás oka? Ezek mind befolyásolják az arányokat. Van méltányosság. Ez is érvényesíthető, bár ebben már szerepet játszik, ki erőszakosabb.
Mindenképpen a megegyezés a legfájdalommentesebb, legolcsóbb. Akár segítséggel és mindenképpen a hagyatéki tárgyalás előtt.
A kifizetésre is ezer mód van. De lehet balek módon rosszul is járni. Ez már sajnos nem a jog, hanem azon múlik, ki élelmesebb.
Mi nagyon hasonló helyzetbe fogunk kerülni,ha meghal a 85 éves mamám.5 gyereke volt,ebből 2 már meghalt(az egyik az apánk).
Az egyik 60 év körüli testvér soha el nem költözött a szüleitől és soha nem is dolgozott,nevetséges rokkantnyugdíjat kap,a másik egy alkoholista,aki az egyik felnőtt gyerekével élősködik a nagymamán évtizedek óta,mert keresete neki sincs,vagy csak néha pár órában elmegy dolgozni.
A nagymama(aki a legfittebb egyébként a házban még mindig),már évekkel ezelőtt ráíratta a 60 éves fiára a nagy házat,de ha ő is meghal,nyilván a testvérek örökölnének.Na,ebből a pénzből,házból mi tuti nem látunk semmit.
Ezt csak azért írtam le,hogy nem mindig az van ám,hogy a szegény idős anyukát-apukát ápolja otthon a testvér,vagy testvérek és jogos,hogy az,akinek lett normális élete,az ne kapjon az örökségből,hanem van ilyen is,ami szintén egy patthelyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!