Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A hagyatékátadási terheknél...

A hagyatékátadási terheknél mi a sorrend a hagyatékból történő kiegyenlítésre, ha az nem fedezi a terheket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy temetési költség, közjegyző, kölcsönszerződés, jelzálogjog stb.

Általában milyen jellegű terhek szoktak jelen lenni és ezek közül melyik élvez elsőbbséget?

Mi szabályozza ezt?


2018. okt. 24. 10:47
 1/8 anonim ***** válasza:

Nincs elsőbbség. A terheket a hagyatéki hitelezők között egyenlő arányban elégítik ki.

Ha a teljes hagyaték értéke nem fedezi a terheket, akkor ami van azt a hitelek arányában osztják fel.

2018. okt. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Azért nem tudom ezt elhinni mert ez feltételezné hogy a közjegyző nem kapja meg a munkájáért járó teljes összeget ami nem hiszem hogy megtörténhet.
2018. okt. 25. 06:37
 3/8 anonim ***** válasza:

Akik pénzt szeretnének látni a hagyatékból, azok csoportokba vannak osztva. Elsőnek az első csoport tagjait elégítik ki, aztán a második csoport tagjait, stb.

Ha valamelyik csoportnak már nem jut elég pénzt, akkor azok követelésük arányában részesednek. A még utánuk következő csoport tagjai pedig nem kapnak semmit.

A csoportok a PTK szerint:

a) az örökhagyó illő eltemetésének költségei;

b) a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (a továbbiakban: hagyatéki költségek), valamint a hagyatéki eljárás költségei; (ide tartozik a közjegyző)

c) az örökhagyó tartozásai;

d) a kötelesrészen alapuló kötelezettségek;

e) a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek (vagyis, a kötelesrészen kívüli örökösök).

2018. okt. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Valahogy így sejtettem én is.

De a "c" ponton belül mi a sorrend? Tegyük fel van végrehajtási jog (értem ez alatt hogy a tulajdoni lapon szerepel x összeg vh jog alatt), jelzalogjog, kolcsonszerzodes.


Továbbá csak kivancsisagbol mik lehetnek konkrétabban ezek a "b" pont alatt szereplő költségek a közjegyzői díjon felül?

2018. okt. 25. 18:52
 5/8 anonim ***** válasza:

Ponton belül nincs sorrend. Tartozás és tartozás között nincs különbség. Épp azért vannak pontok, hogy az összes várólistás között sorrendezzen.


A b-ben lehet szerintem olyasmi, hogy ha mondjuk őrizni kell az elhunyt ingatlanát, mert pl. egy külterületi vállalkozásról van szó, és szétlopnák, mire kiderülne, hogy ki örökli.

2018. okt. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Tudnal jogszabalyt, torvenyt linkelni, hogy valoban igy van?


En vissza fogom utasitani az orokseget, ami egy ingatlan.

Viszont attol felek hogy tolem, az egyetlen leszarmazottol igy is megprobaljak behajtani a A es a B pontban szereplo koltsegeket, amiket egyebkent boven fedezne a hagyateki vagyon.


Koszonom szepen elore is!

2018. okt. 27. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ptk. 7:94. és 7:95. §

[link]


A temetés költségeinek viselésére csak akkor lehet kötelezni olyan hozzátartozót, aki nem örököl, ha se a hagyatékból, se az elhunyt által kötött valamilyen szerződés által nem lehet máshonnan behajtani a köztemetés árát.

2018. okt. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Koszonom szepen!
2018. okt. 28. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!