Ingatlan tulajdonról lemondásra van lehetőség?
Van 1/8 ad ingatlanom egy családiház aminek az értéke közel a nullához.
Állam,önkormányzat,egyház,bármi javára letudok mondani a tulajdonomról?
Nem kívánok többet költeni rá. A többi tulajdonossal, és a tulajdonoks egymással nem tartják a kapcsolatot így értékesítés, vagy bármilyen közös megegyezés elképzelhetetlen.
Amikor én örököltem még az egyik felében laktak, így csak a feléről kellett gondoskodni. Nem akartam eladni, hogy a másik félnek ne okozzak komfort vesztést. Időközben azok is elhunytak és azon részek öröklődése során még több részre szakadt.
Időközben a tulajdonosok egy része külföldre költözött és néhány százezer forintért nem fognak haza jönni.
Nosztalgiából és a saját igényességemből fakadóan ez idáig rendeztem a házat. Fizettem a szolgáltatások alapdíját, javítattam a hibáit (vakolat, csatorna, tető) gondoztam a kertet. Viszont elfogyott az erőm és az erre ádolzott pénzem.
A többi tulajdonos passzív, elutasító magatartása arra kényszerít, hogy lezárjam ezt az egész történetet.
Ezért az a kérdésem, hogy hogyan kell lezárni egy ilyen történetet? Nem akarok adótartozást a szemétdíj nem fizetésből. Nem szeretném, ha illegális lakásfoglalók beköltözve problélmát okozzanak. Nem szeretném, ha parlagfű problémát okozzon a környezetnek.
Pontosabban ezen problémák felelősségét már nem kívánom a jövőben viselni.
Sajnos a tulajdon kötelezettségekkel is jár. Akkor inkább vedd rá a többieket, hogy ajándékozzák el neked a részüket, különben abbahagysz mindent. Az ilyen közös lónak mindig túros a háta... Vagy bizzanak meg az értékesités megszervezésével.
Ez igy nem fog kelleni senkinek, ajándékba se.
Ezt neked kell megoldani.
Nem találtam semmi mást csak az elajándékozás lehetőségét.
keresd fel (akár levélben) a többi tulajdonost és kérdezd meg melyiküknek kellene az 1/8 részed, mert neki ajándékoznád. Ennek azonban költsége is van amit az ajándékozott kell fizessen:
"Amennyiben az ajándékozás az Itv. hatálya alá esik ...illetékfizetési kötelezettség keletkezik és az illeték alapja – főszabály szerint – a megszerzett vagyon tiszta értéke [Itv. 13. § (1) bekezdés]. ...lakástulajdon, illetve ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetén pedig 9%"
Vagyis ha a ház értéke ott kb. 1 millió Ft, akkor annak 1/8-t elajándékozva annak aki kapja a 125 ezer forintos tulajdon 9%-t, 11250 Ft-t kell illetékként befizetnie, plusz csak okiratban történhet az ajándékozás, ami ügyvédet és költséget is jelent.
Az állam vagy önkormányzat nem foglalkozik rész tulajdonnal, nem használhatnák semmire.
Tehát vagy te megkeresed a többi tulajdonost és együtt elajándékozzátok az egészet valakinek - akár az önkormányzatnak, ottani plébániának vagy egy szeretetszolgálatnak, vagy marad ahogy van.
Ha találsz 1 tulajdonost akkor vele alkut köthetsz, hogy fizeted az ajándékozás költségét csak legyen az övé.
Esetleg ha van ott valamilyen szervezet - egyház vagy alapítvány, ami hajléktalanokkal, szegényekkel, egyedülálló anyákkal foglalkozik, akkor megkeresheted őket az ötlettel, hogy ha ŐK megkeresik a többi tulajdonost és vállalják az ajándékozás költségeit, akkor te segítesz a többi tulajt rábeszélni az ajándékozásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!