Magánszemélyként indíthatok-e törvényességi felügyeleti eljárást a Budapest Főváros Kormányhivatala ellen, ha azt látom, hogy egy törvényt nem tartanak be, és ezzel nemcsak az én jogaimat, hanem sok más hasonló helyzetben lévő ember jogait sértik?
Ha igen, akkor hol? A Fővárosi Törvényszéken?
Amennyiben erre nincs mód, akkor milyen módon tudom kikényszeríteni a törvényes működést? Ugyanis rajtam kívül feltehetőleg több ezer más ember jogai is sérülnek, és ezt meg kellene szüntetni.
A BFKH a határidőket jócskán túllépve "intézi" az ügyeket és bírálja el a kérelmeket, a 60 napos határidő helyett fél évig ülnek rajta.
Az Ákr. 51. §-a értelmében ilyenkor az eljárási illeték, illetve annak hiányában 10 ezer forint jár a kérelmező részére, amit ők nem hajlandóak megfizetni, hanem mindenféle jogi okoskodással próbálják meg ezt elkerülni.
Ezt akarom kikényszeríteni, mert ez nyilvánvalóan nemcsak engem érint, hanem sok más embert is.
Milyen "jogi okoskodást" csinálnak konkrétan?
Sok eljárás esetén nem az Ákr-t kell figyelembe venni, illetve az Ákr. is lehetőséget ad a határidő "túllépésére".
Az én esetem a végrehajtás témakörébe tartozik, ezzel kapcsolatos kérelmeket brálnak el másodfokon, fellebbezés után.
Arra hivatkoznak, hogy az illeték illetve a 10 ezer forint megfizetéséről az Ákr. 43. §-ában taglalt függő hatályú döntés során kellene intézkedni, de másodfokú eljárásokban, illetve olyan ügyekben, amelyek teljes eljárásban bírálandók el (mint az én esetemben lévő végrehajtási eljárásban, ahol tényfeltárást kell végeznie a kormányhivatalnak), nincs helye függő hatályú döntéshozatalnak, ergo végrehajtási eljárásra sem első, sem másodfokon nem vonatkozik az Ákr. 43. §-ban leírt függő hatályú döntés, és ezért az Ákr. 51. § szerinti illetékfizetési kötelezettség sem vonatkozik rájuk.
Nem vagyok jogász, de ez véleményem szerint egy kapitális baromság, mivel sehol nincs az definiálva, hogy függő hatályú döntést ne lehetne hozni másodfokú vagy végrehajtási eljárásban, legfeljebb nem az ügy érdemére vonatkozó döntés lenne ez, hanem csak egy végzés. Sok más kormányhivatal meg is teszi, csak a BFKH nem hajlandó.
De még ettől függetlenül is lehetne alkalmazni az Ákr. 51. §-át, csak akkor nem az ügyintézés elején megohoztt függő hatályú végzésben kéne rendelkezni róla, hanem az ügy érdemére vonatkozó döntésben 60 nap után.
Csak nyilván túl vannak terhelve, és ilyen alapon mindnekinek kéne fizetni, az meg egy csomó lóvé.
#3 vagyok ismét:
Függő hatályú döntést valóban nem lehet hozni teljes eljárásban, ez a 41. § (2) bekezdésből következik:
"(2) Ha a hatóság megállapítja, hogy az (1) bekezdésben meghatározott bármely feltétel nem áll fenn, a sommás eljárás szabályait mellőzi, és függő hatályú döntést vagy a 43. § (7) vagy (13) bekezdésében meghatározott valamely döntést hoz."
"(13)Ha az (1) bekezdés szerinti döntés meghozatalának nincs helye, a hatóság az ügyet ez esetben is teljes eljárásban intézi el. A hatóság – szükség esetén – szakhatóságot keres meg, rendelkezik a (7) bekezdés d) és e) pontjában meghatározottakról, a tényállás tisztázásához szükséges előre látható eljárási cselekményekről, hiánypótlásra hív fel, továbbá tájékoztatást ad a határidő túllépésének jogkövetkezményeiről."
Bonyolult a logikája (túlbonyolított), de az eljárásjog mindig ilyen.
Ennek ellenére az 51. § b) pontja alapján még járhatna a tízezer forint, attól függően hogyan értelmezzük az alábbi részt:
"...az eljárás lefolytatásáért illetéknek vagy díjnak megfelelő összeget, ennek hiányában tízezer forintot megfizet a kérelmező ügyfélnek, aki mentesül az eljárási költségek megfizetése alól is."
A "kérelmező" szó a lényeg, ha úgy értelmezzük, hogy külön kérned kell az összeget, akkor nyilvánvalóan megillet. Másik (és szerintem helyes) értelmezése pedig az, hogy csak kérelemre induló eljárásoknál fizetik meg ezt az összeget, amelynél már más is lehet a helyzet esetedben...
Az eljárás az esetemben is kérelemre indul, lévén, hogy a fellebbezést is kérelemre indult eljárásnak kell minősíteni.
Az elsőfokú kormányhivataltól is kértem már külön a 10 ezer forint megfizetését, és ugyanezen okoskodással utasították el.
Tehát sem külön kérelemre, sem automatikusan nem hajlandóak megfizetni az időtúllépés miatti költségvisszatérítést (10 ezret). Vagyis ők úgy gondolják, hogy egy kérelmet jogkövetkezmények nélkül, önkényesen, bármennyi idő alatt elbírálhatnak, bőven túllépve a határidőt. Kvázi azt csinálnak, amit akarnak.
Na, ezt kéne de nagyon sürgősen megállítani!
Csak akkor mi értelme van a határidőnek, ha nem tartják be? Az ésszerű időn belül való eljárás egy alapvető joga az ügyfélnek, ők meg nyíltan tesznek rá.
Az Ákr. 41. §-ából egyáltalán nem következik, hogy az ügy érdemére nem kihatással lévő függő hatályú végzést nem lehet hozni. Csak az következik belőle, hogy amennyiben a teljes eljárást muszáj lefolytatni, akkor az ügyről érdemben nem lehet dönteni egy függő hatályú végzésben (hiszen az nem volna meglapozott).
Itt egyesek súlyos tévedésben vannak, úgy érzem.
Az eredeti kérdésem továbbra is él, mert arra még nem kaptam választ. (Pontosan ezért nem akartam volna kifejteni a probémát, mert nem ez a lényeg.)
Hova lehet fordulni ilyen esetben? Én magánszemélyként indíthatok törvényességi felügyeleti eljárást az illetékes törvényszéken?
Vagy írjak inkább panaszt az EMMI-nek és őket kérjem meg erre?
"Itt egyesek súlyos tévedésben vannak, úgy érzem."
Itt nem rád gondoltam. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!