A haszonélvező a kiskorú tulajdonosnak is megtilthatja hogy a saját tulajdonában lakjon?
És miként jutott ehhez a joghoz? Haszonélvezetet nem lehet örökölni, azt többnyire a közös vagyon esetén az elhalt élettárs után megmaradt házastársnak adja a törvény (pont azért, hogy őt ne lehessen kitenni).
Itt nem arról van szó, hogy megtilt, hanem arról, ha ennyi ember nem lakhat ott, akkor valaki óhatatlanul kiszorul. A törvény azt mondja, ez nem lehet a haszonélvező (tehát az egyik tulajdonos lesz). De ha mindenki elfé, akkor ez nem lehetőség.
Én vagyok az anya én vagyok a törv képviselő ő meg az apa (nem élünk már együtt).
Gyámugy se mondhatja h két kiskoru van ott lakhatnak?
Amit Andizsuzsi kérdez az fontos. Ha az apa - a tulajdonos - a gondviselőjük, akkor nem csak nem tilthatja meg a kiskorú ott lakását, de neki kell gondoskodnia róla és eltartania.
Ha nem ebben a házban laknak, hanem az apának van más ingatlana vagy máshol él és ezt a házat kiadja, akkor természetesen ő, mint haszonélvező dönthet arról ki lakjon benne. Ahogy más már írta, a haszonélvezet erősebb jog, mint a tulajdonosi jog.
Ha nem az apa a gondviselő, akkor meg nyilván tartásdíjat fizet és az a tartásdíj jöhet abból is, hogy bérbe adja a házat.
Sajnálatos az anya halála, de a tulajdonjogot örökölték csak a gyerekei. Ha van haszonélvező, akkor ez annak élete végéig nem ér semmit.
Ha nagykorúak lesznek, akkor együtt dönthetnek a ház eladásáról:
Ebben meg van utalás arra, hogy ha bérbeadja a haszonélvező az ingatlant, akkor bizonyos esetekben a tulajdonosok előnyt élveznek. De a bérleti díjat nekik is fizetniük kell.
Na, éppen azért nem lakhat ott a két kiskorú, mert nem az apa a törvényes képviselő, hanem te.
A gyámügynek semmi köze más haszonélvezeti jogához. Szép is lenne.. :)
A haszonélvezeti jog nem erősebb mint a tulajdonjog, hanem más.
A tulajdonos simán bármikor eladhatja a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanát, vagy megválthatja a haszonélvezeti jogot a haszonélvezőtől, ha az erre hajlandó.
Közben láttam a választ Andizsuzsi kérdésére, ez kicsit változtat a helyzeten. A jelzáloghitelt ki fizeti?
A gyámügynek természetesen jogában áll másféle döntést hoznia ha ez a gyerekek érdeke és az apa ott lakik, de nem állhat szemben a döntés a többi törvénnyel.
Takács Zs5:
Nagyon sok butaságot írkálsz. Nem kéne neked ezt erőltetned. Csak beviszel az erdőbe másokat, félrevezeted a kérdezőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!